Artykuły
Gorsza książka, lepszy film? O ekranizacjach ciekawszych od literackich pierwowzorówAnna Sierant3Artykuły
30 książek LGBT+, czyli powieści we wszystkich kolorach tęczyLubimyCzytać338Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać456Artykuły
Finał bestsellerowej francuskiej trylogii. Rozmowiamy z Maiwenn AlixRemigiusz Koziński1
Anna Odrowąż-Coates
dr Anna Odrowąż-Coates jest adiunktem z Zakładzie Pedagogiki Społecznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, doktorem nauk politycznych (Uniwersytet Gdański 2005),magistrem socjologii (Uniwersytet Gdański 2002),specjalistą ds. Public Relations (Politechnika Gdańska 2002).
Jej eklektyczne zainteresowania badawcze łączą wiele dyscyplin z zakresu nauk społecznych i obejmują przede wszystkim nierówności społeczne, osadzone w nurcie pedagogiki krytycznej, a w szczególności sytuację kobiet i dzieci w kontekście edukacji, szans życiowych i reprodukcji systemu społecznego.
Dane kontaktowe:
Zakład Pedagogiki Społecznej, Akademia Pedagogiki Specjalnej
im. M. Grzegorzewskiej, Ul. Szczęśliwicka 40, 02-353 Warszawa;
www.odrowaz-coates.com; acoates@aps.edu.pl
- 5 przeczytało książki autora
- 23 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
We wrześniu 2011 r. król Abdullah ogłosił, że w wyborach samorządowych w 2015 kobiety będą miały prawo do głosowania, a nawet ubiegania się o mandaty wyborcze. Na początku 2013 r. mimo licznych sprzeciwów radykałów 30 Saudyjek zostało zaprzysiężonych do Shoury (Shury),150-osobowej najwyższej rady konsultacyjnej doradzającej królowi i rządowi. W 2012 r. kobiety dopuszczono do pracy w sklepach, choć w działach tylko dla rodzin. Obecnie mówi się o rozpatrzeniu prawnych rozwiązań zabezpieczenia kobiet rozwiedzionych. Powolne zmiany w rozszerzaniu ról społecznych kobiet są sygnałem, że informacje tu zawarte, uchwytując niczym w kadrze przemijający świat i jego incydentalność kulturową, mogą się stać za kilka lat cennym materiałem do analizy zmian społecznych. W czerwcu 2013 r. dekretem królewskim przeniesiono saudyjski weekend z czwartku i piątku na piątek i sobotę (jak w pozostałych krajach islamskich),co dowodzi, że zmiana jest możliwa. Arabia Saudyjska jest jednak nadal jedynym krajem świata, w którym kobietom nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych na drogach publicznych. W tym klimacie socjopolitycznym przeprowadzono wieloaspektowe badania etnograficzne nad sytuacją kobiet w celu nakreślenia ich przestrzeni społeczno-kulturowej i poszukiwania jej uwarunkowań w procesach przysposobienia społecznego. Efektem tych badań jest prezentowana książka.
We wrześniu 2011 r. król Abdullah ogłosił, że w wyborach samorządowych w 2015 kobiety będą miały prawo do głosowania, a nawet ubiegania się ...
Rozwiń Zwiń