rozwiń zwiń

Porady od „Dickensa z Detroit"

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.08.2013

(harpercollins.com)

Porady od „Dickensa z Detroit"

Zmarły wczoraj pisarz Elmore Leonard pozostawił po sobie nie tylko chętnie ekranizowane przez Hollywood powieści kryminalne i westerny, ale i cenne rady dla początkujących pisarzy. Możecie o nich przeczytać lub wysłuchać samego autora.

W Polsce ukazało się osiem powieści Elmora Leonarda, a ostatnią publikacją, w której można znaleźć jego opowiadanie, jest zbiór pt. „Arcydzieła czarnego kryminału" wydany w 2008 r. przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Pisarz urodził się w Nowym Orleanie, lecz większość życia spędził w Detroit, stąd przydomek, który mu nadano - „Dickens z Detroit". Rozpoczął karierę w latach 50. tych od pisania westernów, później zaczął tworzyć powieści kryminalne i thrillery. Jego książki szczególnie przypadły do gustu hollywoodzkim reżyserom. W 1992 r. na podstawie powieści „Rumowy Poncz"  Quentin Tarantino zrealizował „Jackie Brown", kilka lat później Barry Sonnenfeld wziął na reżyserski warsztat książkę „Dorwać małego", obsadzając film aktorskimi gwiazdami (John Travolta, Gene Hackman i Danny DeVito). Dwukrotnie na ekrany trafił jego western „3:10 do Yumy" (1957, 2007).

W 2006 roku Elmore Leonard pojawił się w programie BBC 2 ”The Culture Show”, w którym wypowiedział się na temat pisarskiego rzemiosła, dając jednocześnie początkującym pisarzom kilka cennych porad ( m.in.„Słuchaj swoich bohaterów”, „Nie martw się tym, co myśli Twoja matka na temat Twojego języka” czy „Staraj się zachować rytm”). W programie wyraził  uznanie dla całokształtu twórczości Ernesta Hemingway'a i szczególnie  podkreślił, jak duże znaczenie miał dla niego wydany w 1970 roku kryminał George V. Higginsa "The Friends of Eddie Coyle".

Niektóre z warsztatowych zaleceń Leonarda pojawiły się już wcześniej w artykule zamieszczonym w magazynie New York Times w 2001, ten zaś z kolei stał się bazą wydanej w 2007 roku książki -„Elmore Leonard’s 10 Rules of Writing”.  Poniżej szkic autorskich zaleceń pisarza, których szczegółowe rozwinięcia znajdziecie we wspomnianej publikacji:


(openculture.com)

Elmore Leonard zmarł wczoraj, 20 sierpnia, w swoim domu w Bloomfield Village. Miał 87 lat.
 


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Voudini 21.08.2013 14:29
Czytelnik

Czytając te porady, zastanawiam się, jaki szaleniec mógł w jakikolwiek sposób skojarzyć Leonarda z Dickensem.
Chyba że "Dickens z Detroit" zwyczajnie robi sobie jaja.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 21.08.2013 13:48
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post