rozwiń zwiń

Spójrz na Wschód. Wesprzyj festiwal

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.01.2018

Festiwal organizowany na wsi, w malowniczym zakątku Suwalszczyzny? Na którym goszczą znani pisarze i podróżnicy? Tak, to możliwe. Z Waszą pomocą. Festiwal literacki Patrząc na Wschód prowadzi zbiórkę na organizację kolejnej edycji.

Spójrz na Wschód. Wesprzyj festiwal

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza organizowana w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w malowniczym zakątku Suwalszczyzny, na granicy Wigierskiego Parku Narodowego. To miejsce, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury. Festiwal odbywa się na terenie ponadstuletniego gospodarstwa, które kiedyś należało do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji w te okolice około 1778 roku.

Festiwal organizuje dwóch pasjonatów: Piotr Brysacz – dziennikarz, wydawca, autor książki „Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm”, i Piotr Malczewski – fotograf przyrody i podróżnik. Nie umiemy powiedzieć, skąd w nas fascynacja Wschodem, ale jedno wiemy: chcemy nim zarażać innych – piszą o sobie.

Festiwal miał już trzy edycje, w ramach których odbyły się spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, reporterami i filmowcami, pokazy slajdów oraz filmów tych, którzy związani są ze Wschodem. Do Budy Ruskiej przyjechali już m.in. Wacław Radziwinowicz, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Michał Książek i Aneta Prymaka-Oniszk.

Do tej pory organizatorzy nie korzystali z żadnego wsparcia, poprzednie edycje organizowali za własne pieniądze. Teraz zbierają fundusze, by tegoroczna edycja była bardziej okazała. Festiwal potrwa od 15 do 19 sierpnia. W trakcie pięciu dni odbędzie się 10 spotkań z pisarzami, kilka pokazów slajdów, kilka pokazów filmów, koncert zorganizowany na podwórku, po którym chodzili staroobrzędowcy i literacki spacer po Suwalszczyźnie. Ma powstać też kontemplatorium, czyli wystawa fotografii chmur z całego świata, które kontemplować będzie można na leżąco, na świeżym powietrzu, na trawie, pod bezkresnym niebem Suwalszczyzny. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Robimy tę imprezę dla tych, którzy myślą podobnie jak my: że festiwal na wsi można zorganizować i na wieś przyciągnąć tłumy po to, by pokazać choćby inny sposób życia, by można było w kameralnej atmosferze posłuchać tych, którzy zjeździli kawał świata, by nabrać dystansu, sił i by odpocząć od zgiełku i jazgotu świata – piszą organizatorzy.

Wierzymy głęboko w to, że piękno natury sprzyja kontemplacji i czytaniu, wierzymy bardzo w to, że to samo zdanie, przeczytane na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej w Warszawie, w hałasie i chaosie, w codziennym pośpiechu, znaczy zupełnie co innego niż przeczytane tu, na uboczu świata, w przepięknym miejscu, w którym można nasycić oczy przyrodą, odpocząć i przygotować się na przyjęcie nowych treści – dodają.

Festiwal można wesprzeć finansowo na portalu Polakpotrafi.pl, zbiórka potrwa do 19 lutego. Dla darczyńców przygotowano upominki, to m.in. książki, albumy z fotografiami, a także kąpiel w rosyjskiej czarnej bani czy nocleg w mongolskiej jurcie.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
BlueSugar 23.01.2018 15:18
Czytelniczka

Jest bardzo mało festiwali literackich na Podlasiu. Poza Białostockimi Targami Książki oraz zbliżającym się Polconem 2019 uświadczymy w tym regionie niewiele inicjatyw z tym związanych, także bardzo mało znanych pisarzy u nas bywa (choć ostatnio był u nas Łukasz Orbitowski, a teraz Książnica Podlaska organizuje festiwal, na którym ma się pojawić Ignacy Karpowicz oraz Szymon...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 23.01.2018 13:04
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post