rozwiń zwiń

David G. Hartwell nie żyje

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.01.2016

Rok 2016 zdecydowanie nie zaczął się dobrze dla świata filmu i muzyki. Najpierw pożegnaliśmy legendę muzyki, Davida Bowie, tydzień później Alana Rickmana, niezapomnianego jako profesor Snape z ekranizacji serii o Harrym Potterze. W zeszłym tygodniu zmarł Bogusław Kaczyński, znany z promowania muzyki klasycznej. Teraz kolejną wielką osobowość utracił świat literacki.

David G. Hartwell nie żyje

David G. Hartwell, autor, agent literacki, redaktor i wydawca książek z gatunku fantasy, horroru i science fiction zmarł kilka dni temu, jak poinformowała jego rodzina.

Hartwell pozostawał szarą eminencją fantastyki, to jemu właśnie zawdzięczamy kształt największych dzieł gatunku. Był redaktorem i wydawcą nagrodzonego nagrodą Nebula pisarza, Gene'a Wolfe, współredagował części cyklu Diuna Franka Herberta. Jako pierwszy wprowadził gatunek cyberpunk do fantastycznego mainstreamu wydając antologię Mirrorshades Bruce'a Sterlinga.

Jest autorem rewelacyjnych antologii, m.in. To, co najlepsze w fantasy (wydawana od 1996 roku), To, co najlepsze w SF (na rynku od 2001) oraz Dark Descent – ogromnego zbioru opowiadań grozy, za którą uhonorowany został w 1988 roku nagrodą World Fantasy Award.

Przez jego ręce przewinęło się tysiące tytułów, pracował w wydawnictwach Signet i Pocket oraz Tor Books.

Aż 41 razy nominowany był do Nagrody Hugo, którą zdobył trzykrotnie w kategorii najlepszy redaktor.
Encyklopedia Science Fiction opisuje go jako prawdopodobnie najbardziej wpływowego i genialnego redaktora ostatnich czterech dekad na rynku.

Był niezwykle barwną i pozytywną postacią, znaną z ogromnej wiedzy oraz bardzo oryginalnego acz kontrowersyjnego sposobu ubierania się.

Miał 74 lata.


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mavericus  - awatar
Mavericus 27.01.2016 11:08
Bibliotekarz

Umarl choc pamiec po nim zostanie niezatarta niczym niezniszczalna substacja ksztaltujaca oblicze nowej epoki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 26.01.2016 11:27
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post