Kira Pietrek laureatką Nagrody im. Stanisława Barańczaka

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.05.2015

W poniedziałek 18 maja ruszył w Poznaniu festiwal Poznań Poetów. Wieczorem pierwszego dnia festiwalu wręczona po raz pierwszy Poznańską Nagrodę Literacką. Nagrodę im. Adama Mickiewicza odebrał Zbigniew Kruszyński, a Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka otrzymała Kira Pietrek.

Kira Pietrek laureatką Nagrody im. Stanisława Barańczaka

Poznańska Nagroda Literacka jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Miasta Poznań – pomysł jej powołania do życia powstał spontanicznie po śmierci Stanisława Barańczaka. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach. Za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury przyznawana jest Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy złotych. Z kolei znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej jest legitymacją do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka, która wraz z kwotą 40 tysięcy złotych przypada w udziale twórcy, który nie ukończył 35 roku życia.

Pod koniec kwietnia na konferencji prasowej ogłoszono nazwisko laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza, otrzymał ją Zbigniew Kruszyński - prozaik, autor powieści i opowiadań, tłumacz, wykładowca. Wtedy też zaprezentowano nazwiska trzech nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka, byli to: Paweł Mościcki, Katarzyna Gondek oraz Kira Pietrek.


Zbigniew Kruszyński odbierając nagrodę powiedzieł: Przeczytałem, że tę nagrodę otrzymuje się za wkład w rozwój literatury. Teraz, kiedy ją już mam, muszę powiedzieć, że bardzo wątpię w to, czy literatura się rozwija. Moim zdaniem literatura nie podlega dyktatowi rozwoju, nie musi się rozwijać i Barańczak, wybacz Staszku, nie jest bardziej rozwinięty od Mickiewicza a ja od trojga moich młodszych kolegów. Po czym dodał: 
- Literatura nie musi się rozwijać, ale musi być, musi trwać, ponieważ bez niej świat byłby nie tylko trudny do zrozumienia, ale też do wytrzymania.

Nagrodę-stypendium otrzymała ostatecznie Kira Pietrek, choć jak przyznał profesor Piotr Śliwiński, kapituła bardzo chciała nagrodzić całą trójkę. Laureatka po wręczeniu nagrody zaapelowała do czytelników, aby czytali poezję, bo ona jest ciągle żywa.

Kira Pietrek - zajmuje się poezją, grafiką, ilustracją i reklamą. Wydała dwie książki poetyckie oraz jeden arkusz: „Statystyki” (WBPiCAK, 2013); „Język korzyści” (WBPiCAK, 2010), arkusz poetycki „Japońskie robaki”, (Kontrabanda 2007). Za „Język korzyści” otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii „Debiut Roku".
Jej wiersze ukazały się w antologiach: „Wielkopolski alfabet pisarek” (WBPiCAK, 2013); „Zbiór pusty” (Korporacja ha!art, 2013); „Poeci i poetki przekraczają granice. Sto wierszy” ( fa-art, 2011); „Poznań Poetów (1989-2010)” (WBPiCAK, 2011); „Słynni i świetni. Antologia poetów wielkopolski debiutujących w latach 1989-2007” (WBPiCAK, 2008). Publikowała między innymi w: „Odrze”, „Czasie Kultury”, „Literze”, „Dwutygodniku”.
Wykonała ilustracje do następujących publikacji: „Happy End”, Adam Kaczanowski, 2014; „Post”, Bartosz Sadulski, 2012; „Luźne związki”, Maciej Gierszewski, 2010, „Odra”, 2010, „Gazeta Malarzy i Poetów”, 2008; arkusze poetyckie i prozatorskie inicjatywy Kontrabanda (m.in. autorów: Mariusz Grzebalski, Marcin Czerkasow, Vivienne Plumb) 2007-8.

Zbigniew Kruszyński - prozaik, autor powieści i opowiadań, tłumacz, wykładowca uczelni w Szwecji i Danii. Na Uniwersytecie Wrocławskim ukończył polonistykę i romanistykę. Pod koniec studiów polonistycznych wyjechał na roczne stypendium do Lozanny w Szwajcarii. W latach 80. współpracował jako tłumacz z miesięcznikiem „Pamiętnik Literacki" (m.in. przekłady teoretycznoliterackich artykułów Algirdasa Juliena Greimasa i Gérarda Genette'a). Do kraju powrócił jesienią 1981 roku przed wprowadzeniem stanu wojennego. Otrzymał etat asystenta na romanistyce we Wrocławiu. Włączył się w działalność opozycyjną, m.in. pomagał ukrywać się działaczom Solidarności, Władysławowi Frasyniukowi i Barbarze Labudzie. Został aresztowany, skazany na trzy i pół roku więzienia, wyrzucony z pracy na Uniwersytecie Wrocławskim. Po nieco ponad roku więzienia Kruszyński zdecydował się na przymusową emigrację.
W Szwecji, gdzie osiadł z rodziną, był przez wiele lat lektorem języka francuskiego, prowadził także zajęcia na polonistyce i warsztaty przekładu literackiego. Mieszkał m.in. w Sztokholmie, Uppsali, Lund oraz dojeżdżał do Kopenhagi. Współpracował z wydawanymi w Paryżu „Zeszytami Literackimi”, w których od połowy lat 80. publikował początkowo szkice literackie (m.in. o poezji Stanisława Barańczaka i Adama Zagajewskiego), a później także utwory literackie. 

Serwis lubimyczytać.pl objął Festiwal Poznań Poetów i Poznańską Nagrodę Literacką swoim patronatem medialnym.

Zdjęcia organizatora.


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
allison  - awatar
allison 19.05.2015 12:45
Czytelniczka

Przyznam, że nazwiska laureatów nic mi nie mówią, ale mam sentyment do mojej macierzystej uczelni, więc może się zmobilizuję i sięgnę po utwory nagrodzonych.
Cieszę się, że ta nagroda i stypendium to nie jakaś symboliczna kwota:).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 19.05.2015 11:35
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post