"Carte Blanche" - premiera filmu i książki

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.01.2015

23 stycznia na ekrany kin powróci Andrzej Chyra. W „Carte Blanche”, filmie równie poruszającym co prawdziwym, wciela się w nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. Kreacja pozytywnego bohatera nie tylko wypełnia pewną – nomen omen – białą kartę w karierze aktora, stanowi też dla Chyry przepustkę do grona najsłynniejszych „belfrów” w historii kina. Tego, w którym od lat prym wiodą takie sławy jak Richard Dreyfuss, Michelle Pfeiffer czy Robin Williams. Wraz z premierą filmu nakładem Wydawnictwa Axis Mundi ukazuje się powieść Carte Blanche napisana przez reżysera filmu, Jacka Lusińskiego. 

"Carte Blanche" - premiera filmu i książki

Od oscarowego „Żegnaj Chips” z 1939 roku po premierowe „Carte Blanche” z Andrzejem Chyrą. Dekada za dekadą w filmowym pokoju nauczycielskim przybywa nowych pracowników. A wraz z nimi emocji, wzruszeń, ale też totalnych zaskoczeń. Szczególnie w Hollywood, gdzie szkolne sale i korytarze stanowią nie lada twórczy poligon. Czasem rozumiany aż nazby dosłownie. Bo że można w nich uczyć magii, wiedzą już nie tylko dzieci. Bywa jednak, że nawet czary „Harry’ego Pottera” bledną przy fantazji niektórych filmowców. Przykłady? Proszę bardzo.

W odróżnieniu do zahukanych koleżanek po fachu „Zła kobieta” Cameron Diaz nie znosi sprzeciwu. Potrafi podnieść głos i siarczyście zakląć. Uczy zaś, by zarobić na… powiększenie piersi. Tom Berenger zostaje „Belfrem”, by pomścić przyjaciela i w odwecie łamać ręce agresywnym wagarowiczom. Jeszcze gorszy los czeka nieuków w „Klasie 1999”. Tu opracowane przez wojsko cyborgi-nauczyciele, jeśli już odsyłają kogoś do kozy, to zwykle w plastikowym worku. Gdy zawiedzie technologia, za kaganek oświaty chwytają kosmici. Mackowaci „Oni” z horroru Roberta Rodrigueza, za dnia mają uśmiech Famke Janssen i Roberta Patricka. Po zmroku rozsiewają pozaziemską zarazę i knują przejęcie władzy nad światem.

Na szczęście, obdarzony wolną wolą i pilotem do telewizora, widz nie musi być skazany na samą fantasmagorię w szkolno-filmowym wydaniu klasy B. Począwszy od 1939 roku i premiery „Żegnaj Chips” z Robertem Donatem, na dużym ekranie cyklicznie goszczą nauczyciele, którzy, by zdobyć posłuch uczniów, nie potrzebują naładowanej broni, ani krewnych rodem z kosmosu. Wystarczy zapał, wiedza i kawałek kredy w dłoni.

Przywołany Chips to filmowa wersja Williama Henry’ego Balgarnie, nauczyciela, który przez ponad 50 lat wykładał w jednej ze szkół publicznych w Cambridge. Z natury srogi i wymagający, pod wpływem miłości zmienił się nie do poznania, zaskarbiając sobie szacunek i uwagęuczniów. Jego losy stały się inspiracją dla pisarza Jamesa Hiltona, a sfilmowane przyniosły Oscara dla Roberta Donata. W 1984 roku uwagę widzów i krytyków skradł Nick Nolte, który – w roli Alexa Jurela w filmie „Nauczyciele” – toczył zaciętą batalię z bezdusznym systemem edukacji. Cztery lata później w obrazie „Wszystko albo nic” pałeczkę po nim przejął Lou Diamond Phillips. W kolejnym roku na kolana przed Robinem Williamsem padli zgodnie uczniowie i widzowie, gotowi zakrzyknąć głośno „O kapitanie, mój kapitanie!”. Deszcz nagród i fantastyczne aktorstwo uczyniły ze „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” nieśmiertelny klasyk, a z Johna Keatinga symbol nauczyciela, z którym każdy widz chciałby mieć do czynienia.

#####

1995 rok przyniósł podwójne, nauczycielskie uderzenia. W „Symfonii życia” kompozytor Richard Dreyfuss odnalazł powołanie jako nauczyciel muzyki w szkole średniej. Z nieco innych pobudek między „Młodych gniewnych” wkroczyła Michelle Pfeiffer. Jako była marine – Louanne Johnson uwagę uczniów zdobywała z pomocą słodyczy, karate, muzyki Boba Dylana i Coolio. W nowy wiek wprowadził młodzież trener i nauczyciel wuefu – Denzel Washington w filmie „Tytani”. Swoje trzy grosze, jak zykle z przymrużeniem oka, dołożył Jack Black w „Szkole rocka”. Zaś w 2006 roku uzależniony od narkotyków nauczyciel historii (Ryan Gosling) nawiązał przyjaźń z uczennicą w filmie „Szkolny chwyt”, a rola belfra przyniosła mu nominację do Oscara.

Styczeń 2015 należy jednak do Andrzeja Chyry i „Carte Blanche”. „To rzadki przypadek filmu, gdzie mamy do czynienia z ciekawą postacią, niekonwencjonalną, postawioną w trudnej sytuacji, która musi lawirować, walczyć. Mamy tu bohatera, który – wydawać by się mogło – ponosi klęskę, a przecież w efekcie wygrywa” – mówi aktor. Grany przez niego Kacper – uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed światem problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić swoich uczniów do matury. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze (Eliza Rycembel), która ukrywa swój własny sekret.

Maciej Białek, którego losy zainspirowały historię Kacpra, to nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Chorobę ukrywał przez wiele lat. Mimo utraty wzroku przez kolejne 15 lat uczył w szkole. Przekazywanie młodzieży wiedzy to jego pasja. Byli i obecni uczniowie Macieja Białka uważają go za niezwykle ciekawą i charyzmatyczną osobę. Jego zajęcia zawsze były urozmaicone, przecząc tezie, że historia bywa nudna. Białek twierdzi, że stworzenie dobrych relacji z uczniami wymaga okazania im zainteresowania, szacunku i traktowania ich poważnie. Na przestrzeni lat jego historią interesowały się wszystkie najważniejsze media w Polsce. Historia Macieja Białka zainspirowała Jacka Lusińskiego do napisania scenariusza, bo sam Maciej stanowi inspirację dla innych. Jest przykładem na to, że w życiu spotykają nas różne doświadczenia, ale to od nas zależy, kim jesteśmy i czy jesteśmy szczęśliwi. „Ze zdziwieniem w pewnym momencie zrozumiałem, że to może być coś pasjonującego dla innych, że dla osób, które stają w trudnym momencie w swoim życiu, może być jakimś punktem odniesienia do podejmowania decyzji o walce o normalność i codzienność” - odpowiadał skromnie, zapytany o zainteresowanie filmowców jego historią.

Scenariusz „Carte Blanche”, uniwersalna i inspirująca opowieść o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu, to finalista prestiżowego konkursu Script Pro 2012. W doborowej obsadzie – obok Andrzeja Chyry, Arkadiusza Jakubika i Urszuli Grabowskiej – Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak, zdolni aktorzy młodego pokolenia (Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek) oraz uczniowie lubelskich liceów.

Wraz z premierą filmu nakładem Wydawnictwa Axis Mundi ukazuje się powieść Carte Blanche napisana przez reżysera filmu, Jacka Lusińskiego, która stanowić będzie uzupełnienie treściowe filmu – rozwija opisaną w filmie historię, wzbogaca wiedzę o bohaterach. Wraz z książką ukaże się audiobook czytany przez Arkadiusza Jakubika, który pomoże osobom niedowidzącym w dotarciu do zawartej w nim historii. 

źródło: materiały prasowe


komentarze [6]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marta Świć - awatar
Marta Świć 20.01.2015 20:39
Autor

Widziałam reportaż telewizyjny o tym nauczycielu. Naprawdę niesamowity człowiek, przede wszystkim z pasją. Wiedziałam, że film wchodzi do kin 23 stycznia b.r. ale o książce wiem od Was-Lubimy Czytać. Ciekawe jak było tym razem- film na podstawie książki, czy odwrotnie. To jest zagadka, skoro obie wersje ukazują się równorzędnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 20.01.2015 20:45
Administrator

na końcu tekstu jest informacja: "Wraz z premierą filmu nakładem Wydawnictwa Axis Mundi ukazuje się powieść "Carte Blanche" napisana przez reżysera filmu, Jacka Lusińskiego, która stanowić będzie uzupełnienie treściowe filmu – rozwija opisaną w filmie historię, wzbogaca wiedzę o bohaterach."

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Justyna  - awatar
Justyna 21.01.2015 12:20
Czytelnik

ja też o książce też nie wiedziałam. Super widzieć, na pewno po nią sięgnę ale po obejrzeniu filmu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
MogwaiGirl  - awatar
MogwaiGirl 20.01.2015 16:04
Czytelniczka

Widziałam zapowiedź filmu miesiąc temu w kinie - historia wydała mi się niesamowicie ciekawa i od razu zachęciła do wybrania się na ten film. Cieszę się, że reżyser sięgnął po innych aktorów, bo szczerze mówiąc mam już troszkę dosyć tych samych twarzy w każdym polskim filmie. Nie wiedziałam jednak, że powstanie również i książka na ten temat! Dobrze wiedzieć :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 20.01.2015 14:56
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
przemyslawgrzywuski  - awatar
przemyslawgrzywuski 11.02.2015 21:15
Czytelnik

Film bardzo fajny. Jeden z takich, po których jak wychodzisz z kina to masz wrazenie ze dobrze spedziles/as czas. Niesamowita historia. Nie wiem czy ksiazka jest w stanie wiele zwojowac, ale jesli ktos filmu nie widzial a ksiazkaa wpadnie mu w rece, to warto przeczytac.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się