Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji
Cesarz Ameryki to fascynująca opowieść o wielkiej fali emigracji, która ruszyła z Galicji pod koniec XIX wieku, pchając w nieznane setki tysięcy Żydów, Rusinów, Słowaków i Polaków spragnionych lepszego życia. Trwające do 1918 roku masowe wyjazdy do USA i Brazylii były rozpaczliwą ucieczką przed nędzą, głodem i powołaniem do wojska, ale przede wszystkim - pielgrzymką do Ziemi Obiecanej. Do cudownej krainy obrosłej mitami, gdzie Statua Wolności jako Królowa Polski otwiera szeroko ramiona na przyjęcie ukochanych Polaków i Rusinów, a sam cesarz Ameryki osobiście wyraża zgodę na osiedlenie żydowskich chłopów z Galicji.
Martin Pollack mistrzowskim piórem kreśli szlaki emigrantów, kręte i niebezpieczne, i ich losy - pełne lęku, nadziei, trudów i rozpaczy. To znakomity i poruszający obraz najuboższych warstw społecznych Galicji, a także pasjonująca kronika procesów wytaczanych agentom emigracyjnym i stręczycielom, którzy cynicznie wykorzystywali zacofanie niepiśmiennych chłopów i naiwność dziewcząt.
Lektura obowiązkowa, nie tylko dla miłośników c.k. monarchii.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Matka Boska Nowojorska
Na jednym z obrazków widać port w jakimś dużym mieście, dokąd zawijają statki z Europy. W tle rysują się wielkie domy, a na pierwszym planie wyrasta z wody wysoka na kilka pięter, olbrzymia postać kobiety, na głowię ma koronę z promieni, a w wyciągniętej ku niebu ręce – pochodnię. To święta Maria, matka Boża i królowa Polski, opowiadają łatwowiernym chłopom agenci, wita w ten sposób ukochanych Polaków (i oczywiście Rusinów), z otwartymi ramionami i zapraszającym uśmiechem.”
***
Stany Zjednoczone i Kanada - ziemia obiecana emigrantów z Europy Wschodniej. Niezależnie czy mówimy o XIX, XX, czy nawet o obecnym stuleciu. Kraina mlekiem i miodem płynąca, gdzie dolary i złoto leżą na ulicy. Wystarczy tylko wyciągnąć rękę.... Baśnie i legendy przekazywane z ust do ust. Niemożliwe do weryfikacji podczas pierwszego wielkiego exodusu, który miał miejsce pod koniec dziewiętnastego wieku, ciągle żywe dziś – nieoceniona w tym rola przemysłu filmowego, gdzie spełnia się wielki amerykański sen „od pucybuta do milionera”. Martin Pollack w swojej najnowszej książce „Cesarz Ameryki” skupia się przede wszystkim na wielkiej emigracji ludności z terenów Galicji pod koniec XIX wieku. Zjawisko – niespotykane nigdy na tak dużą skalę, którego przyczyn możemy doszukiwać się przede wszystkim w prześladowaniach i biedzie mieszkańców tamtejszych terenów. Dla wielu pokoleń Polaków, Rusinów, Żydów, Słowaków którzy zdecydowali się na podróż do Ameryki ponosząc przy tym olbrzymi koszt – zarówno materialny jak i zdrowotny – marzenie o krainie szczęśliwej zakończyło się gorzkim rozczarowanie. Tylko nieliczni wygrali tę nierówną batalię. Mimo to mit o wspaniałym, zamorskim państwie poruszał wyobraźnie tysięcy, którzy z uporem walczyli o miejsce na statku, który popłynie wprost do ziem zarządzanych przez Cesarza Ameryki.
Galicja – jeden z najbiedniejszych i najbardziej zacofanych regionów XIX wiecznej Europy. Przerażające ubóstwo, małorolni chłopi, wielodzietne głodujące rodziny, brak jakichkolwiek środków do życia, brak higieny, choroby i wysoka śmiertelność, uzależnienie od zamożnych panów, prześladowania żydów (pogromy). Decyzja o wyjeździe wydaje się koniecznością, a dla wielu zadłużonych chłopów ostatnią deską ratunku. Po wyprzedaniu co cenniejszych rzeczy, często ostatniej morgi ziemi – najpierw wyjeżdżają mężczyźni, by potem ściągnąć do siebie żonę i dzieci. Niektórzy ani myślą o stałej emigracji, chcą tylko po prostu zarobić i powrócić z większą ilością gotówki. Europa południowo-wschodnia tamtego okresu to teren olbrzymiej migracji, który również jest miejscem wielu nadużyć. Nieuczciwi naganiacze, którzy oferują lipne bilety na statki, wymuszenia i kradzieże. Niepiśmienni i zastraszeni chłopi są łatwym łupem do wszelkiej maści oszustów. Droga do Eldorado okupiona jest wieloma wyrzeczeniami i cierpieniem. A sama Ameryka przybyłych rozczarowuje, praca w kopalniach nadwyręża zdrowie, często zagraża też życiu, inna kultura onieśmiela. Nieliczni i najsilniejsi wygrywają tą nierówna walkę.
Martin Pollack w „Casarzu Ameryki” stara się posługiwać konkretnymi przykładami. Osobami, które wyjechały i które podjęły wyzwanie. Reportaż niemieckiego dziennikarza miejscami bardziej przypomina powieść przygodową, niż tradycyjną prozę non-fiction. Nie wpływa to jednak negatywnie na odbiór lektury, wręcz przeciwnie. Soczysta i żywa proza pisarza uwodzi, ale też porusza czytelnika. Kolaż historyczno-fabularny nie pozwala oderwać się od kart książki. Praca Pollacka to niezwykły obraz historii południowo-wschodniej części Europy uzupełniony o liczne fotografię, które czynią publikacje tym bardziej interesującą. Obraz o tyle ważny, że dotyczy nieznanej i słabo opisanej części naszej przeszłości*. A tę zawsze warto dobrze poznać.
Monika Długa
*W kontekście książki M. Pollacka polecam również „Tworzywo” M. Wańkowicza oraz „Wyspę klucz” M. Szejnert
Popieram [ 3 ]
Oceny
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Żydowscy uciekinierzy z Rosji zostają w Galicji dokładnie przeegzaminowani: czy ich życie w rodzinnych stronach było rzeczywiście zagrożone,...
Rozwiń
Opinie [35]
Reportaż historyczny, dość wciągący, o galicyjskiej emigracji z przełomu XIX i XX wieku do Stanów Zjednoczonych. Zainteresowanie Autora skupia się wokól głównych miejsc "przeładunkowych"- Oświęcimia i Hamburga. Czyta się sprawnie.
Pokaż mimo toPolecam.
Pokaż mimo toKsiążka przedstawia bardzo ciekawe podejście do tematu emigracji do Ameryki, która dotyczyła wielu mieszkańców regionu Europy Środkowo-Wschodniej końca XIX wieku. Autor, poza wspomnieniem wielu prywatnych historii, starannie opisał cały proces organizacji wyjazdów i cały ogromny biznes za nim stojący.
Pokaż mimo to„Cesarz Ameryki” to ta książka, po którą sięgnąłem pod wpływem „Pustego lasu” Moniki Sznajderman i wędrówek przez puste doliny Beskidu Niskiego. Temat bardzo mnie zafascynował, ze względu na odniesienia do emigracji w ogóle, również współcześnie z terenów Małopolski i Podkarpacia, a więc niegdysiejszej części Galicji. Szczególnie kiedy uczynimy pewną parla.. pare… paralelę...
więcejMam z tą książką problem. Dobrze się ją czyta, wydaje się nieźle udokumentowana, ale jednak... coś zgrzyta, a zgrzytnęło mi np. to, co autor pisze o "brazylijskiej gorączce". Nie tylko w kwestii samej "gorączki" wyjazdowej, ale także rzekomej roli Adolf Dygasińskiego, jako jednej z osób, która dotarła do prawdy i sedna tej całej hucpy, która zamieniła nieszczęsnym...
więcejMartin Pollack jest dziennikarzem i tłumaczem, który zajął się tematyka polską w młodości, trochę za sprawą swojego urodzenia (w rodzinie o nazistowskich poglądach) i związanego z tym buntu. Sądząc po Jego wypowiedziach ("Tropiciel złych historii") to jest to temat, który stanowi dla Niego niewyczerpane źródło inspiracji.
więcejCesarz Ameryki to książka opowiadająca o wielkiej...
Reportaż o wielkiej fali emigracji z Galicji do Ameryki.
więcejPaweł Smoleński pisze na okładce, że „cechą dobrego reportażu jest to, że po przeczytaniu kilku akapitów warto zamknąć oczy i wyobrazić sobie, o czym pisze autor. Reportaż genialny ma to do siebie, że obrazy wypływają z pojedynczych słów i ze zdań, są ukryte między akapitami; nie tylko czytamy, ale też widzimy,...
Kolejny raz dzięki wydawnictwu Czarne moja wiedza na temat mało znanych epizodów z historii znacząco wzrosła, tym razem dowiedziałam się wielu interesujących faktów na temat galicyjskiej emigracji za ocean końca XIX wieku. Nie jestem "fanką" pana Pollacka, uważam że ma za ciężkie pióro i kolejna jego książka nie zmienia mojego zdania, ale tym razem czytało mi się w miarę...
więcejCiekawe i smutne
Pokaż mimo toDla mnie pozycja wartościowa, ponieważ uświadomiła mi istnienie zjawiska, z którego w ogóle nie zdawałam sobie sprawy. "Cesarz Ameryki" opowiada o wielkiej emigracji za ocean biedoty galicyjskiej, głównie Żydów, Rusinów, Słowaków, ale także Polaków, w latach jej apogeum 1888-1914.
więcejDużym plusem jest sam sposób przedstawienia tego zjawiska. Autor wychodzi od ogólnego...