rozwiń zwiń

Złote Berło dla Wiesława Myśliwskiego

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.11.2011

Wiesław Myśliwski został laureatem Złotego Berła - nagrody przyznawanej przez Fundację Kultury Polskiej wybitnym twórcom i animatorom kultury za całokształt twórczości.

Złote Berło dla Wiesława Myśliwskiego

Kapituła nagrody Złote Berło pod przewodnictwem Beaty Tyszkiewicz zdecydowała się w tym roku uhonorować Wiesława Myśliwskiego za "pełną nowatorskich poszukiwań i epickiego rozmachu twórczość pisarską przedstawiająca przemiany oraz przewartościowania postaw Polaków" - jak napisano w werdykcie jury.

Wiesław Myśliwski, jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy, urodził się w 1932 r. w Dwikozach k. Sandomierza w Świętokrzyskiem. Po ukończeniu studiów polonistycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. W latach 1975-1990 kierował redakcją kwartalnika "Regiony", redagował także dwutygodnik "Sycyna".

Myśliwski debiutował w 1967 r. powieścią "Nagi sad", w której opowiedział o swoim ojcu. Konflikt między tożsamością odziedziczoną i pożądaną ukazał w powieści "Pałac" (1970) oraz dramacie "Klucznik" (1978). Najobszerniejszą epopeją chłopskiego losu w wykonaniu pisarza okazała się powieść "Kamień na kamieniu" (1984). Kolejna książka - "Widnokrąg" (1996) uhonorowana została w 1998 roku nagrodą Nike podobnie jak wydany w 2006 roku "Traktat o łuskaniu fasoli".

W tym roku nagroda została przyznana po raz trzynasty. Laureaci otrzymują rzeźbę autorstwa Krzysztofa Nitscha oraz nagrodę pieniężną - 110 tys. zł. 11 tys. zł sponsor (Bank Millennium) przeznacza dla wskazanej przez laureata osoby lub instytucji kontynuującej - w szeroko rozumiany sposób - jego dzieło i działalność. Wśród dotychczasowych laureatów Złotego Berła są m.in. Jerzy Giedroyć, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Roman Polański, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Krzysztof Penderecki.

Uroczystość wręczenia Złotego Berła Wiesławowi Myśliwskiemu odbędzie się 28 listopada 2011r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. (PAP)


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
allison  - awatar
allison 20.11.2011 11:33
Czytelniczka

Z całą pewnością nagroda się należała...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 18.11.2011 17:11
Administrator

Zapraszamy do dyskusji na temat "Złote Berło dla Wiesława Myśliwskiego"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post