Znamy nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. 15 książek na 15-lecie

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
29.04.2022

Jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy wybrało 15 polskich książek wydanych w 2021 roku. Finalistów wyselekcjonowano spośród przeszło 700 zgłoszeń. Po raz pierwszy nagroda zostanie przyznana w kategorii komiks i powieść graficzna.

Znamy nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. 15 książek na 15-lecie Materiały prasowe

W tym roku Nagroda Literacka m.st. Warszawy zostanie przyznana po raz piętnasty. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, książki książki mogły zostać zgłoszone zarówno przez czytelników i czytelniczki, jak i przez przedstawicieli wydawnictw, księgarń i bibliotek. Laureatów poznamy już 18 czerwca, podczas jubileuszowej gali.

Jury w składzie Justyna Sobolewska, Maciej Jakubowiak, Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak wybrało właśnie 15 publikacji, które powalczą o nagrodę w pięciu kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje), książka o tematyce warszawskiej, a także – po raz pierwszy – komiks i powieść graficzna.

Poznaj nominowanych

W kategorii proza nominowano:

  • „Pocztówkę z Mokum” Piotra Oczki. „Jeśli ktoś szukałby tekstów, które w naszym pisarsko-humanistycznym świecie byłyby dowodem i owocem miłości do konkretnej kultury i miejsca, to nie mógłby pominąć”, uzasadnia swój wybór jury
  • „Przewóz” Andrzeja Stasiuka. Jurorzy podkreślają: „To powieść, która pokazuje, jak rodzi się dosztukowana duma narodowa. Okazało się też, że Stasiuk może pisać inaczej niż dotychczas, tworzyć narrację historyczną oraz portretować – w sposób bardzo udany – kobiety”
  • „Golema” Macieja Płazy. Według jury pisarz „potrafi znakomicie stosować literackie stylizacje i oddaje narastający lęk – niemal jak w literaturze grozy – kiedy nad miasteczkiem krąży widmo pogromu. A wszystko po to, by ożywić mit”.

W kategorii poezja nominowani to:

  • Tomasz Bąk z publikacją „O, tu jestem”. Zdaniem jury autor buduje w swych wierszach świat zmęczony i ograniczony – nami i sobą”
  • Justyna Kulikowska za tomik „gift. z Podlasia”, który według słów jurorów jest „przykładem literatury, która, idąc drogą nauk Witolda Gombrowicza, ma być po to nieprzyjemna, żeby nas wypraszać z wygodnickiej sfery komfortu”
  • Ilona Witkowska z pozycją „gdzie są moje dzieci?”, która „przynosi nam znakomite »poetycko zimne światło wieszczby«, ale też rodzaj pocieszenia, bo »jeśli będziesz długo siedzieć w ciszy, przyjdą do ciebie inne zwierzęta«”

W kategorii literatura dziecięca nominacje przyznano:

Szansę na wygraną w kategorii książka o tematyce warszawskiej mają:

W nowej kategorii komiks i powieść graficzna nominowani to:

  • „Twarz, brzuch, głowa” Wandy Hagedorn z ilustracjami Oli Szmidy. Jak uzasadnia jury, „siłą tej opowieści jest gniew, ale też autoironia i dystans, które pozwalają autorce postawić pytania o jej własną pozycję i spojrzeć krytycznie, ale nie bez czułości, na własne neurozy, zaangażowania i role społeczne”
  • „O, choroba” Bogusia Janiszewskiego z ilustracjami Maxa Skorwidera. Jurorzy piszą: „czy książka z obrazkami i dialogami w dymkach nadaje się do tego, żeby opowiedzieć o chorobie nowotworowej, której doświadcza nastoletnia dziewczyna? Boguś Janiszewski i Max Skorwider udowadniają, że trudno o lepsze medium dla tego wyzwania”
  • „Dziadostwo” Jakuba Topora (tekst i ilustracje) – według słów jury: „to rock’n’rollowa opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu swego miejsca oraz kręgu najbliższych przyjaciół”.

[kw]


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 29.04.2022 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post