rozwiń zwiń

Miniaturka warta fortunę

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.11.2019

Ile może być warta książka mniejsza niż pudełko zapałek? Jeśli jej autorką jest angielska powieściopisarka Charlotte Brontë, to cena na aukcji może wynosić nawet 600 tysięcy euro.

Miniaturka warta fortunę

Powstało tylko 6 unikatowych egzemplarzy małych książeczek napisanych przez brytyjską literatkę. Cztery z nich były już w posiadaniu Brontë Parsonage Museum, funkcjonującego w rodzinnym domu sióstr Brontë w Haworth i zajmującego się spuścizną artystyczną Angielki. 14-letnia Brontë dla swoich zabawkowych żołnierzyków tworzyła małe książeczki, będące imitacjami czasopism. Każdy z numerów „Young Men's Magazine” wypełniony jest artykułami, krótkimi opowiadaniami i reklamami. I oznaczony jednoznacznie identyfikującym autorkę napisem „Edited by Charlotte Brontë”. Co ważne, stworzony przez nastoletnią Brontë magazyn nie był nadającą się tylko do zabawy namiastką gazety. Na malutkich stronicach książki o wymiarach ledwie 3,5 x 6,1 cm zapisanych zostało aż 4000 słów. Jak powiedziała Rebecca Yorke z Brontë Parsonage Museum w rozmowie z kanadyjskim radiem CBA, w treści można odnaleźć odwołania do napisanej po latach powieści „Dziwne losy Jane Eyre”.


Na szczęście tym razem paryska licytacja przebiegła po myśli The Brontë Society. Już niedługo unikalne rękodzieło Brytyjki zostanie udostępnione wszystkim odwiedzającym muzeum w Haworth.

Aby sfinansować zakup opatrzonej numerem 5 książeczki, założona została zbiórka crowdfundingowa, którą oprócz miłośników literatury wsparły między innymi aktorka Judi Dench i pisarka Jacqueline Wilson. Inaczej The Brontë Society, stowarzyszenie opiekujące się muzeum, nie byłoby w stanie sfinansować zakupu, do którego kosztów (600 tys. euro) należało doliczyć jeszcze koszty samej aukcji. Nie była to pierwsza próba zakupu piątego egzemplarza „Young Men's Magazine” – w 2011 roku miniaturowa książka została wystawiona na sprzedaż, lecz uczestniczący w aukcji reprezentanci stowarzyszenia zostali wówczas przelicytowani.

Fotografia otwierająca to portret Charlotte Brontë z 1873 roku namalowany przez Everta Duyckincka.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 22.11.2019 14:27
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post