Kosmiczna rozwałka

Jarosław Olejnik Jarosław Olejnik
16.11.2016
Okładka książki Wojna starego człowieka John Scalzi

Nieokreślona przyszłość. Kilkaset lat rozwoju technologicznego nie zdołało pokonać największego wroga człowieka – starzenia się jego ciała. Po wydłużeniu średniej życia do 90 lat, naukowcy na Ziemi nie są w stanie osiągnąć więcej. Dla słabnących emerytów istnieje jednak nadzieja – Siły Obronne Kolonii prowadzą nabór do wojska walczącego na innych planetach. Co ciekawe stawiają jeden warunek – ochotnik musi mieć ukończone 75 lat. Naturalnie w społeczeństwie krąży wiele plotek – po co SOK rekrutuje słabych fizycznie starców? Odpowiedź narzuca się sama – naukowcy w kosmosie musieli odkryć sekret odmłodzenia ludzkiego ciała. Wizja bycia znów młodym zachęca wielu emerytów do opuszczenia rodzinnej planety na zawsze i wstąpienia do wojska. Jednym z nich jest główny bohater książki – John Perry.

Po śmierci ukochanej żony i załatwieniu wszystkich spraw na Ziemi, John decyduje się na opuszczenie planety. Plotki okazują się prawdziwe. Naukowcy pracujący w kosmosie dzięki kontaktom z innymi rasami będącymi na wyższym poziomie zaawansowania technologicznego niż ludzie, zdołali osiągnąć to, co nie udało się ich kolegom na Ziemi. Mózgi ochotników zostają przeszczepione do nowych, wyhodowanych przez uczonych ciał. Dzięki temu powstaje żołnierz idealny – posiadający doświadczenie wyniesione z 75 lat życia, a jednocześnie perfekcyjnie zbudowany fizycznie. W dodatku armia posiada wiele technologii militarnych, takich jak uniwersalna broń czy BrainPale – system pozwalający m.in. na komunikację jedynie za pomocą umysłu.

Wbrew pozorom atuty te nie sprawiają, że ludzkość jest w stanie zdominować wyścig o kolonizację kolejnych planet. Kosmos pełen jest zaawansowanych technologicznie ras, które bynajmniej nie są nastawione pokojowo. Od pierwszych dni służby John podróżuje od planety do planety, walcząc z obcymi o przeróżnym wyglądzie i obyczajach. Wszystkich łączy jedna cecha – są śmiertelnie niebezpieczni. Ludzie z którymi Perry zdążył się zaprzyjaźnić giną, nieraz we wstrząsających okolicznościach. Wojna w kosmosie jest jeszcze bardziej brutalna niż te prowadzone na Ziemi.

Główny bohater mimo braku doświadczenia wojskowego okazuje się bardzo cennym nabytkiem SOK-u. Perry dzięki swojej bystrości i zdolnościom przywódczym nieraz przechyla szalę bitew na stronę własnych oddziałów. Skutkuje to błyskawiczną wspinaczką w hierarchii i zdobywaniu kolejnych stopni wojskowych. Jednocześnie John jest postacią którą od razu wywołuje u czytelnika sympatię. Jego poczucie humoru, troska o bliskich oraz fakt, że mimo uczestnictwa w wielu krwawych potyczkach, nadal nie zatracił poczucia moralności, sprawia, że nieustannie kibicujemy mu w kolejnych misjach.

Tymczasem autor zadbał o to, żeby okazji do kibicowania było co niemiara. Akcja toczy się w bardzo szybkim tempie, nieustannie rzucając bohatera na kolejne planety, na których eksterminuje przedstawicieli kolejnych ras. W tym całym szaleństwie zabrakło momentów pozwalających na bliższe poznanie obcych. Wyjątkiem są Corsu – niezwykle zaawansowana technologicznie rasa, o bardzo restrykcyjnym kodeksie honorowym, dla których walka jest podstawą religii.

Scalzi stworzył dzieło które bardzo angażuje czytelnika tempem akcji, humorem i lekkości stylu. Nie jest to książka dla ceniących sobie rozbudowane uniwersa, jednak dla poszukujących rozrywki w klimacie science fiction będzie to doskonały wybór.

Jarosław Olejnik