rozwiń zwiń

Zdrowo z Czereśniową

Róża_Bzowa Róża_Bzowa
24.11.2015
Okładka książki Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej Rotraut Susanne Berner, Dagmar von Cramm

Wielka gratka dla wszystkich wielbicieli książek o ulicy Czereśniowej, ale także dla wszystkich dzieci i rodziców uwielbiających wspólne gotowanie – ukazała się niedawno książka kucharska z bohaterami z serii o ulicy Czereśniowej. Dzięki temu doskonałemu pomysłowi możemy nie tylko znowu spotkać ulubione postaci, ale także przygotować smaczne i zdrowe potrawy. Wolumin przyda się jako nieodzowna pomoc i ciekawostka dla niejadków, dobry przewodnik dla młodych czytelników lubiących buszować w kuchni czy świetna inspiracja dla osób w każdym wieku, otwartych na nowe pomysły kulinarne. Tom został pomyślany tak, że nawet czytelnicy nie znający serii z przyjemnością go przeczytają i bez przeszkód będą mogli wykorzystać zawarte w nim wskazówki w praktyce.

W książce znajdziemy nie tylko świetne przepisy, pogrupowane według pór roku i uwzględniające sezonowe owoce i warzywa, ale także doskonałe wskazówki jak założyć domową uprawę ziół czy warzyw. To nie koniec ekologicznych akcentów – przeczytamy także o sortowaniu śmieci, przygotowaniu potraw z resztek, przechowywaniu żywności czy dokarmianiu zwierząt zimą. Przepisy mają zróżnicowany poziom trudności, znajdziemy tam potrawy z mięsem i wegetariańskie, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Autorki pokazują rozmaitość upodobań kulinarnych różnych osób, wynikającą z ich narodowości, ale i cech indywidualnych, np. różne dodatki do naleśników wybierane przez poszczególnych bohaterów serii. Dobrze przemyślana całość sprawia, że łatwo odnajdziemy podpowiedź, jakie inne potrawy będą pasować do tego, co przyrządzamy, zamieszczono bowiem uwagi odsyłające na odpowiednią stronę. Uzupełnieniem są zawarte na początku wskazówki, co zrobić przed przystąpieniem do pracy w kuchni, a także zamieszczone na końcu opisy sprzętów kuchennych oraz praktyczne rady. Z uwagi na specyficzny układ przepisów (wg pór roku) dla wygody czytelników umieszczono także indeks potraw.

Tom przeznaczony jest dla starszych dzieci, ale przyda się także rodzicom chcącym włączyć młodsze dzieci do pomocy w kuchni. Autorki zamieściły także informacje na temat różnych przypraw, dzięki czemu książka pełnić także rolę edukacyjną, zawierając opisy i ilustracje nieznanych ziół. Na początku każdej części zamieszczono piękne dwustronicowe ilustracje oraz krótkie wprowadzenie na temat tego, co w danym sezonie dzieje się w przyrodzie. Amatorzy serii z pewnością docenią także możliwość bliższego poznania bohaterów przez obserwowanie ich w domu czy przy posiłkach oraz poznanie ich kulinarnych działań czy wyborów. Ucieszą wszystkich także doskonałe ilustracje, którym tym razem – co niecodzienne dla serii – towarzyszy tekst.

Dla czytelników lubiących połączenie: literatura plus kuchnia ten tom to zdecydowanie doskonały wybór. A dla amatorów zestawu: literatura plus kuchnia plus dziecięcy świat (i ilustracje) ten tytuł to wprost książkowe delicje. Innymi słowy - to wydawnictwo to po prostu miód z cebulką!

Jowita Marzec