Skwaszony buc powraca

Anakolut Anakolut
10.03.2014

Czym powinien wyróżniać się dobry komiks? Czy musi mieć wspaniałe ilustracje, pełne dynamizmu i oddające bogatą gamę emocji bohaterów? A może powinien urzekać porywającą fabułą, która nie pozwoli się oderwać, nim nie przerzuci się ostatniej karty?

Niekoniecznie. Doskonałym przykładem, wskazującym iż cechy te nie są wcale niezbędne jest Wilq, którego bez wątpienia można nazwać komiksowym fenomenem.

Wilq, który w tym roku kończy 10 lat, to komiks do bólu wręcz prosty graficznie, ale dzięki temu zupełnie niepowtarzalny i łatwo rozpoznawalny. Drugą cechą szczególną komiksów z opolskim superbohaterem, jest absurdalny humor, niejednokrotnie rozbrajający ironią, dosadnością i uszczypliwością. Tak też się sprawy mają, jeśli chodzi o najnowszy, dziewiętnasty zeszyt przygód Wilqa, wydany po przeszło rocznej przerwie - „Honor spożywczy w domu rozpusty”.

Tym razem najbardziej specyficzny superbohater świata będzie musiał zmierzyć się między innymi z pteranodonem w domu publicznym oraz rozgromić tajny związek narodowych socjalistów - fanów Agnieszki Holland, lub też kogoś zupełnie innego, ale o tych samych inicjałach. Wilqowi towarzyszy nieodłączny Alc-Man, zawsze służący dobrą radą, lub kąśliwą uwagą, pojawią się też dobrze znani Entombet, Mikołaj i Komisarz Gondor. Z numeru 19 dowiemy się także skąd wziąć broń w sytuacji bez wyjścia oraz po czym poznać bułgarski kiosk. To z pewnością wiedza, która niejednokrotnie przydać się może w życiu - na przykład, by rozwiązać protest nagich kryminalistów przed opolskim związkiem filmowców. W końcu każdy z nas ma w sobie coś z Wilqa - może nie nadludzkie moce (których i Wilq zbyt wiele nie ma), ale już ogólne poirytowanie i znudzenie otaczającym nas światem - na pewno.

Komiksy z Wilqiem to z pewnością nie lektura dla każdego - bo znam i takich, którzy są zażenowani poziomem wykonania, czy językiem bohaterów - ale takie osoby sam Wilq z pewnością bez problemu umiałby sklasyfikować: buce. Jeśli więc masz odrobinę dystansu, lubisz specyficzny – czarny/ absurdalny/ ekstremalny/ wulgarny - humor oraz nie razi cię mocne słownictwo i egzotyczne epitety, to Wilq jest lekturą dla ciebie. Sam z przyjemnością sięgnę po kolejny numer - może tym razem autorzy nie każą czekać cały rok?

Paweł Kukliński