rozwiń zwiń

Rogan barbarzyńca

skygge skygge
02.10.2012
Okładka książki Władca wilków Juraj Červenák

Słowacka i czeska fantastyka z roku na rok serwują nam coraz lepsze pozycje. Piękny rozkwit książek naszych sąsiadów jest godny uznania. Juraj Cervenak i jego „Władca wilków” - fantasy połączone z historią oraz magią pierwotną wydaje się tego najlepszym przykładem.

Akcja kręci się wokół Rogana - dawnego żołnierza, teraz zaś najemnika i mściciela, zwanego pogromcą krwawych wilków. Podróżując i dokonując kolejnych aktów przemocy, wojownik spotyka na swojej drodze kilkoro nietypowych bohaterów. Ich cel wydaje się trudny, choć jednoznaczny – zlikwidowanie gniazda wroga i wzbogacenie się jego skarbem. Ostatecznie podczas tej misji każda z postaci odkryje swoje prawdziwe przeznaczenie, które okazuje się bardziej szlachetne od ich pierwotnych zachcianek.

Przez cały pierwszy tom tworzy się grupa bohaterów, którzy podróżują przez ogromne terytoria. Mamy głównego samotnika, zadziorną wojowniczkę, wioskowego głupka i powracający czarny charakter. Jednak każda z tych postaci ewoluuje, a początkowe poddanie ich stereotypom okazuje się niesłuszne. Ich zachowania są zaskakujące, podobnie jak próby, którymi są poddawani na każdym kroku.

Książka gatunkowo zbliżona jest do heroic fantasy, więc mamy brutalność pokazaną w bardzo obrazowy sposób, a w niej również elementy gore. Nie należy się tym zrażać, gdyż „Władca wilków” przedstawia coś więcej. Plastyczność w opisach należy do jednych z zalet powieści, tak jak i uniwersalność języka. W prosty sposób można by przenieść całą intrygę na duży ekran, aby rozkoszować się barwnym światem, zamieszkałym przez herosów, wiedźmy, bogów oraz biesów. A do tego jest również solidnie skonstruowana fabuła.

Tutaj należą się szczególne oklaski dla autora. Stworzenie fantastycznej opowieści na głęboko zakorzenionej historii, okazało się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu treść jest oryginalna i ociera się o interesujące wątki za panowania Karola Wielkiego.

Za minus traktuję zbyt nagromadzoną liczbę opisów walk, jak na tak mało obszerną powieść, choć rekompensatą jest dobre tempo akcji, humor oraz kilka elementów zaskoczenia.

Pierwszy tom z cyklu może okazać się świetnym początkiem intrygującej sagi o Czarnym Roganie i jego nietuzinkowym, wilczym towarzyszu, w dawnej krainie ciągłych walk o życie i władzę. Czekam z niecierpliwością.

Katarzyna Barańska