Władca wilków

Tłumaczenie: Agata Janiszewska
Cykl: Czarnoksiężnik (tom 1)
Wydawnictwo: Erica
Vládce vlků
Ciacho

„Władca wilków” to pierwszy tom opowieści o zemście potomka bogów, wojownika Rogana, wspieranego przez wilka z zaświatów, Gorywałda. Prawie dziesięć lat walczył w wojnach, które doprowadziły do rozbicia imperium Awarów, rozciągającego się na równinach pomiędzy Dunajem a Cisą. Należał do drużyn słowiańskich książąt, był najemnikiem, walczącym po stronie Karola Wielkiego, służył w szeregach...

Prawie dziesięć lat walczył w wojnach, które doprowadziły do rozbicia imperium Awarów, rozciągającego się na równinach pomiędzy Dunajem a Cisą. Należał do drużyn słowiańskich książąt, był najemnikiem, walczącym po stronie Karola Wielkiego, służył w szeregach armii bułgarskiego chana Kruma. Czarny Rogan. Osławiony łucznik, bezlitosny pogromca Awarów. Każdy wódz pragnie mieć go po swojej stronie.

Działa teraz na własną rękę, zapuszcza się w ciemne, zamieszkane przez duchy i demony lasy za Hronem. Tropi ślady Krwawych Psów – najokrutniejszych awarskich oprawców. Dzięki spotkaniu z wiedźmą Mireną i władcą wilków, Czarnobogiem, szybko się dowie, że jego powołaniem jest nie tylko zemsta za dawno nieżyjących bliskich. Aby sprawdzić, jakie drzemią w nim siły i jakie posłannictwo przypadło mu w spadku po nieznanych dotąd przodkach, będzie musiał udać się do królestwa Moreny, bogini śmierci…

„Czarnoksiężnik” to znakomita seria, która błyskawicznie wciąga w świat słowiańskich herosów, książąt oraz magii, kapryśnych bogów i żądnych krwi biesów, a wszystko to na tle prawdziwych wydarzeń historycznych.

W przygotowaniu kolejne tomy przygód Rogana i jego wilczego towarzysza.

źródło opisu: Insytut Wydawniczy Erica, 2012

źródło okładki: http://www.strefaksiazki.net

Oficjalna recenzja
skygge książek: 594

Rogan barbarzyńca

Słowacka i czeska fantastyka z roku na rok serwują nam coraz lepsze pozycje. Piękny rozkwit książek naszych sąsiadów jest godny uznania. Juraj Cervenak i jego „Władca wilków” - fantasy połączone z historią oraz magią pierwotną wydaje się tego najlepszym przykładem.

Akcja kręci się wokół Rogana - dawnego żołnierza, teraz zaś najemnika i mściciela, zwanego pogromcą krwawych wilków. Podróżując i dokonując kolejnych aktów przemocy, wojownik spotyka na swojej drodze kilkoro nietypowych bohaterów. Ich cel wydaje się trudny, choć jednoznaczny – zlikwidowanie gniazda wroga i wzbogacenie się jego skarbem. Ostatecznie podczas tej misji każda z postaci odkryje swoje prawdziwe przeznaczenie, które okazuje się bardziej szlachetne od ich pierwotnych zachcianek.

Przez cały pierwszy tom tworzy się grupa bohaterów, którzy podróżują przez ogromne terytoria. Mamy głównego samotnika, zadziorną wojowniczkę, wioskowego głupka i powracający czarny charakter. Jednak każda z tych postaci ewoluuje, a początkowe poddanie ich stereotypom okazuje się niesłuszne. Ich zachowania są zaskakujące, podobnie jak próby, którymi są poddawani na każdym kroku.

Książka gatunkowo zbliżona jest do heroic fantasy, więc mamy brutalność pokazaną w bardzo obrazowy sposób, a w niej również elementy gore. Nie należy się tym zrażać, gdyż „Władca wilków” przedstawia coś więcej. Plastyczność w opisach należy do jednych z zalet powieści, tak jak i uniwersalność języka. W prosty sposób można by przenieść całą intrygę na duży ekran, aby rozkoszować się barwnym światem, zamieszkałym przez herosów, wiedźmy, bogów oraz biesów. A do tego jest również solidnie skonstruowana fabuła.

Tutaj należą się szczególne oklaski dla autora. Stworzenie fantastycznej opowieści na głęboko zakorzenionej historii, okazało się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu treść jest oryginalna i ociera się o interesujące wątki za panowania Karola Wielkiego.

Za minus traktuję zbyt nagromadzoną liczbę opisów walk, jak na tak mało obszerną powieść, choć rekompensatą jest dobre tempo akcji, humor oraz kilka elementów zaskoczenia.

Pierwszy tom z cyklu może okazać się świetnym początkiem intrygującej sagi o Czarnym Roganie i jego nietuzinkowym, wilczym towarzyszu, w dawnej krainie ciągłych walk o życie i władzę. Czekam z niecierpliwością.

Katarzyna Barańska

Canis | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

Co najbardziej przykuło moją uwagę, ta książka była prawie zupełnie pozbawiona opisów. Autor wspomniał w notce poprzedzającej powieść o tym, że ulepszył swoje dzieło i wyrzucił zbędne fragmenty. Czytając tę kiążkę miałam wrażenie, że autor pragnął jak najszybciej ją skończyć. W zdaniach brakowało logiki. W jednej chwili ktoś upadał, zaraz ktoś go zasłaniał, ktoś odskakiwał, a po chwili znów flaki na wierzchu. Chyba ci nasi Słowianie mieli nadludzką szybkość. Męczyły mnie powtarzane w kółko te same motywy - wspomniane już flaki na wierzchu, wylewające się mózgi, odcięte głowy - wydaje mi się, że w zamyśle autora miało to nadać książce grozy, jednak mi wydawało się śmieszne. Czy nie można było zabić przeciwnika inaczej, niż poprzez, wcale nie takie proste, odcięcie głowy? W tej powieści rzucane było to na prawo i lewo, równie często, jak jakaś łatwa czynność, która nie wymaga ani wielkiej siły, ani wprawy.
Bohaterowie są według mnie bardzo płytcy, nie mówiąc już o tym, że książka...

Kasia | 2012-06-06
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Fantasy w klimatach słowiańskich to zdecydowanie coś, co od razu przykuwa moją uwagę. Dlatego też z dużym zainteresowaniem i wielkimi nadziejami sięgnęłam po „Władcę wilków”, pierwszy tom trylogii „Czarnoksiężnik”, autorstwa słowackiego pisarza Juraja Červenáka. Wydany po raz pierwszy prawie dekadę temu cykl zdobył w Czechach i na Słowacji dużą popularność i przyniósł autorowi Nagrodę Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru w kategorii „Najlepsza czeska i słowacka książka roku”. W maju bieżącego roku nakładem Instytutu Wydawniczego Erica ukazało się polskie wydanie poprawionego przez Červenáka tomu pierwszego.

Książka rozpoczyna się zwięzłą, ale interesującą, notą od autora, w której wyjaśnia, co zainspirowało go do napisania tej powieści (niemały okazał się tu wpływ twórczości Andrzeja Sapkowskiego). Pisarz ze sporą dawką humoru i autoironii przedstawił także krótką historię ewolucji głównych bohaterów oraz zmiany, jakie wprowadził do wersji, która ukazała się w Polsce w...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2014-06-06

Fantastykę cechuje duża swoboda w zakresie konstrukcji świata przedstawionego i postaci bohaterów. Swoboda niekoniecznie jednak oznacza absolutną dowolność – wiele utworów z tej kategorii zostaje umieszczonych w pseudorzeczywistości lub rzeczywistości wygenerowanej. Ta powieść fantasy jest zakorzeniona w wierzeniach słowiańskich. Czytając wstęp od autora dowiemy się, że inspiracją do napisania tej książki był dla niego Andrzej Sapkowski, który pisał w podobny sposób.

"Czarnoksiężnik. Władca wilków" to pasjonująca książka słowackiego pisarza Juraja Červenáka. Lektura ta opowiada o Roganie - wojowniu, który pragnie się zemścić na Krwawych Psach, którzy są Awarami o ponadludzkiej sile. Przemierzają oni ziemię Słowian gwałcąc i mordując. Nie są jednak niezwyciężeni, bowiem Rogan wie jak ich wytropić, a w końcu zabić. Po drodze ku zemście spotyka on wiedźmę Mirenę oraz Wielimira. Odtąd we trójkę podążają do Kirtu, gdzie ukrywają się Awarowie wraz ze swoim potężnym magiem. Rogan musi...

Tirindeth | 2013-01-11
Na półkach: Papierowe, Ulubione, Przeczytane

Słowiańskie heroic fantasy? Przyznam, że gdy tylko o tym usłyszałam, byłam więcej niż zaintrygowana. A kiedy zobaczyłam absolutnie doskonałą okładkę przedstawiającą wojownika i czarnego wilka w szale bitewnym, zakochałam się... Zdobycie tej książki było więc tylko kwestią czasu. A i tak żałuję, że dopiero teraz przyszło mi przeczytać powieść Juraja Červenáka, bowiem przygoda z jego dziełem okazała się nawet bardziej pasjonująca, niż się spodziewałam!

Czarny Rogan, zaprzysięgły wróg Awarów, obiecał sobie, że nie spocznie, nim nie wybije wszystkich Krwawych Psów. Chęć zemsty za krzywdy sprzed lat była tak silna, że młody mężczyzna nie mógł myśleć o niczym innym. Kiedy więc wytropił kolejnych awarskich oprawców, nie wahał się – zabijanie miał we krwi. Tej nocy dopisało mu szczęście, bowiem dowiedział się o tajemniczej świątyni, która od teraz będzie celem jego podróży. Rogan nie wie jednak, że poza obowiązkiem zgładzenia Psów ma też inne powinności. Nie wie, że w jego żyłach płynie...

destrakszyn | 2012-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2012, KWK

Mam mieszane uczucia, ale bardziej skłaniam się do nazwania tej powieści kiepską niż dobrą. W zasadzie wszystko wydawało mi się nieodpowiednie, marne, a z każdą stroną rosło moje zdumienie, jakim cudem Władca wilków zdobył tak wielkie uznanie - jeśli nota od autora jest prawdą. Może i było to dawno, ale śmiem twierdzić, że niegdyś lepsze książki pisano i wydawano, niż obecnie.

Co mi nie pasowało? Wiele, wiele rzeczy. Przede wszystkim chyba główni bohaterowie i otaczająca je aura patosu i przewidywalności. Rogan - gość miał być takim bad assem, zimnym, pełnym tajemnic, groźnym mordercą, dla którego liczy się wyłącznie zemsta. Taki był, był aż za bardzo. Autorowi nie udało się obdarzyć go tym subtelnym czymś, co sprawia, że faktycznie byłby sukinsynem - ja widzę go jako marną podróbkę słynnych literackich dupków, zwłaszcza, że ma wszystkie typowe cechy takich postaci i nic poza tym. Jego osoba... żadnej głębi, ani jedna z jego decyzji czy ścieżek losu mnie nie zaskoczyła, wręcz...

Stayrude | 2012-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2012

„Władca wilków” to książka, która wyszła spod pióra Juraja Cervenaka. Tytuł ten zaciekawił mnie od początku z uwagi na to, że średniowieczne realia z dodatkiem magii i wątków fantastycznych to jest to co lubię najbardziej. Wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Sam pomysł na słowiańskie fantasy wydał mi się nieco szalony ale jakże trafiony w dziesiątkę. Przecież nikt do tej pory nie wplątał w fabułę bogów i wierzeń dawnych ludów słowiańskich. Obawiałam się tylko czy pomysł ten zostanie zrealizowany w taki sposób, żeby zainteresować czytelnika…
Akcja książki rozgrywa się w na przełomie VIII i IX wieku i skupiona jest wokół postaci Czarnego Rogana. Jest on owianym legendą, zaprawionym w bojach doskonałym łucznikiem. Walczył u boku wielu władców jednak nie tak jak większość dla sławy i bogactwa ale z chęci zemsty na Awarach, którzy byli przyczyną ogromnej tragedii jaka go spotkała. Kilka lat wcześniej pod nieobecność Czarnego, Awarowie napadli na jego dom, zgwałcili i pozostawili na...

Anachronist | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Plusy:
- bohaterowie. Rogan nie był zły chociaż przesadnie czarno-biały. Mirena, czarownica słowiańska, była jeszcze lepsza bo bardziej skomplikowana. Czy jej naprawdę zależy najbardziej na złocie awarskim? Czy ma jeszcze jakieś inne cele w życiu oprócz wzbogacenia się? Na pewno będę chciała się dowiedzieć więcej o niej i o jej bogini, Chors.

Minusy:
- Awarowie i Słowianie czyli ten cały world build. Nie było by tak źle gdyby autor postarał się o więcej psychologicznego światłocienia. Jak do tej pory wszyscy Słowianie to gentlemani i bohaterowie bez skazy a ich przeciwnicy tylko gwałcą, mordują, torturują i czczą krwiożercze demony, nie ma wyjątków. No nie wiem...ale jakoś ciężko mi to kupić.

- stwory fantastyczne i mitologia. Mało tego, malutko, chciałoby się więcej.

Fusy czyli podsumowanie:
Czytało się lepiej niż Smoczą Cesarzową ale książka pozostawiła u mnie niesmak. Szkoda że opisów brak. Naprawdę szkoda. Ale co tam - dla Mireny warto czytać dalej.

Kaklucha | 2014-10-19
Przeczytana: 07 października 2014

Przeczytać się dało. Ot, takie sobie czytadło, dobre do zabijania czasu z braku czegoś lepszego. Sięgnęłam po Czervenaka bo się akurat wybierałam na Słowację i pomyślała sobie, że fajnie będzie coś "regionalnego" przeczytać.

Niedam | 2015-08-17
Na półkach: Przeczytane, ℱantasy
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Krwawo, fantastycznie i po słowiańsku.

Władca wilków jest wprowadzeniem do słowiańskiego świata fantasy, gdzie prastarzy bogowie wykorzystują ludzi w walce o swoje wpływy. Akcja książki jest bardzo dynamiczna, przez co wciąga czytelnika i ciężko się wyrwać z jej macek.

Rogan, przez wielu nazywany Czarnym jest, no właśnie kim ?! Tego dowiadujemy się z ostatnich stron Władcy wilków, jednak droga do poznania jego przeszłości jest równie interesująca, co sam finał.

Ziemie słowiańskie zalewają Awarskie wojska. Niszczą i plądrują wszystko na swojej drodze. Nie oszczędzają nikogo. Rogan na swoje "nieszczęście" wyrusza na polowanie pozostawiając swoje domostwo bez opieki. Pewnie już się domyślacie, co zastał po powrocie? I tu zaczyna się jego historia.

Książka bardzo krwawa. Jeżeli nie lubicie scen, w których głowy, ręce i jelita latają na wszystkie strony, to raczej odpuśćcie sobie. Patrząc na ten aspekt z innej strony - w starosłowiańskich czasach takie sytuacje były normą, więc w...

Cassiel | 2012-06-21
Przeczytana: czerwiec 2012

,,- Wspaniale - kąśliwie powiedziała Mirena i wyciągnęła zdrową rękę. - Właśnie mówiłam sobie w duchu, ze gorzej już być nie może.''

Rok temu podjęłam się przeczytania Trylogii Arturiańskiej, do której byłam sceptycznie nastawiona - jak się okazało niepotrzebnie, bo trafiła na listę ulubionych książek. Dlatego też tym razem sięgając po ,,Władcę wilków'', wiedziałam że książka mi się spodoba. Niektórzy mogą zapytać skąd, a ja odpowiem, że po prostu tak czułam i co się okazało? Historia mnie oczarowała.

Czarny Rogan jest doskonałym łucznikiem i bezlitosnym pogromcą Awarów. Wcześniej przez kilka lat walczył nieustannie w wojnach, które doprowadziły do upadku imperium Awarów. Bohater należał do drużyn słowiańskich i walczył po stronie Karola Wielkiego. Teraz samodzielnie podąża śladami Krwawych Psów, które robią najobrzydliwsze rzeczy na świecie. Rogan nie boi się mrocznych lasów zamieszkanych przez demony, duchy i tym podobne stworzenia. Na swej drodze spotyka wiedźmę Mirenę,...