Baśnie czarodziejskie pani d'Aulnoy

Les contes de Madame d'Aulnoy
83-7001-150-0
baśń
EagleV

Pierwsze polskie wydanie baśni Madame d'Aulnoy wzorowane na czechosłowackim "Pavi Kral" z 1980 roku. Zawiera następujące baśnie: Książę Chochlik, Księżniczka Różyczka, Złota gałąź, Bystrzynka Popiołek, Fortunatka, Szympulka.

źródło okładki: http://allegro.pl/

Caylith | 2011-03-25

Oto baśnie inne niż wszystkie. Baśnie, które nie ukazują księżniczek, cnych rycerzy i smoków. Baśnie, które za to bezlitośnie odsłaniają smoka w księżniczce, a zamek z piasku w kryształowym pałacu królewskim.
Napisane niezwykłym językiem, barwnym, nie dziecinnym (z tego względu, gdy mamy zamiar podarować książkę dzieciom, lepiej czytać ją razem z nimi, by wyjaśniać co trudniejsze słowa) czarują.. mamią.. są tak niezwykłe, że w tej niezwykłości nawet groza jaka wieje od niektórych jest przyjemna.
Co sprawiło iż stawiam je nad wszystkimi innymi łącznie z baśniami braci Grimm? Pewnie to, że zawartość "Baśni..." zupełnie nie powiela schematów. Nie przeczytamy tu o kolejnej Śnieżce, kolejnym Czerwonym Kapturku. Poznamy za to opowieść o księżniczce, która urodziła się małpiatką i dopiero tajemne zaklęcie zmieniło ją w kobietę niezwykłej piękności; przeczytamy o tajemnych zamkach, o wróżkach, które nie wyglądają jak wróżki, o mówiących posągach.. a przy tym, każda z postaci, jako, że...

Laura | 2013-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2013

Piękne baśnie!
Są inne niż wszystkie. Autorka, widać, miała dużo wyobraźni. Moją ulubioną jest ta o księżniczce Różyczce.

Kamiookami | 2016-10-15
AniaZ | 2016-06-23