Szamanka z Nawiedzonego Kanionu

Tłumaczenie: Justyna Niedzielska
Wydawnictwo: Książnica
Sacred Ground
978-83-245-7731-6

Na skutek gwałtownego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Kalifornię, naukowcy odkrywają podziemną jaskinię, której ściany pokryte są barwnym malowidłem. W środku znajdują się szczątki indiańskiej szamanki sprzed dwóch tysięcy lat. Każdy kolejny znaleziony przedmiot przybliża historię Pierwszej Matki i jej potomków, począwszy od czasów prehistorycznych, poprzez okres hiszpańskiej konkwisty i gorączki złota, aż po czasy najnowsze. Antropolog Erica Tyler dąży do poznania tożsamości kobiety i rozwikłania zagadki tajemniczej jaskini, instynktownie wyczuwając swoje nadzwyczajne powołanie do badania tej sprawy.

Monika | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

Przede wszystkim zgadzam się z Orchisss - Autorka diabelnie przykłada się do pisania! Mogę sobie tylko próbować wyobrazić, ile czasu spędza w bibliotekach, Internecie i na rozmowach z fachowcami, żeby tak wiernie oddać ducha minionych epok.
W "Szamance z nawiedzonego kanionu" Autorka powiela pomysł z innych swoich powieści. Oto odnalezienie "czegoś" (w tym przypadku jaskini) powoduje ciąg wspomnień i przenosi nas w czasie. Zabieg powielony, ale znów jest ciekawie!
To, co uwielbiam w pisarstwie pani Barbary to silne, mądre, uduchowione kobiety, które spotykamy na kartach Jej powieści.

allison | 2011-04-18
Przeczytana: lipiec 2010

Sprawnie napisana powieść z wątkiem kryminalnym, historycznym i miłosnym - sięgnęłam po nią z mieszanymi uczuciami (okładka i tytuł wydały mi się "podejrzane" - obawiałam się, że to jakaś szmira:)).
Cóż, nie jest to literatura najwyższych lotów, ale czyta się dobrze dla rozrywki.

orchisss | 2011-05-08
Przeczytana: 08 maja 2011

Z Barbarą Wood mam pewien problem. Nie tyle z samą Barbarą, co ze style, który Pani reprezentuje. Jak to pisałam kilka notek wstecz - troszkę wysypkowo reaguję na literaturę tzw. kobiecą. Wspominałam też, że Barbarę do domu przemyciła moja mama. Krzywiłam się i nosem kręciłam, ale zachęcona pochlebną opinią sięgnęłam po jej książkę. Potem po drugą, która mnie zdenerwowała niebywale. No i przyszedł czas na trzecią odsłonę Barbary Wood. I co? I ja już sama nie wiem co mam myśleć o jej pisaniu ...

Z jednej strony autorka przykłada się diabelnie do pisania. Szydziłam troszkę z jej opisów w "Kobiecie tysiąca tajemnic", gdzie opisywała rozgrywki piłki nożnej u Majów. I kara przyszła szybko - w poznańskim Muzeum Archeologicznym jest sobie nadal wystawa dot. Majów i ... no można obejrzeć piłkę, którą grali w przysłowiową "nogę". Głupia sprawa, bo myślałam, że to był wymysł wyobraźni pani Wood. A jednak nie :) Wracając do tematu - autorka przygotowuje się merytorycznie do pisania - z jej...

Gulka | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Kolejna przeczytana książka Wood i znowu jestem zachwycona! Możliwe, że nie jestem obiektywna, bo mam wrażenie, że każda pozycja tej Autorki staje się moją ulubioną - abolutnie wszystko jest dla mnie wręcz mistyczne :)

W przypadku tej książki było trochę inaczej. Nie czytałam wcześniej Waszych opinii, nie skupiłam się też na słowie wprowadzającym, więc kiedy okazało się, że chodzi o wykopalisko i historię, pomyślałam: To nie dla mnie. Nie ma szans, żebym się w tym odnalazła. Jednak dałam sobie szansę, była to najlepsza decyzja.

Równolegle poznajemy dwie historie: współczesną i dawną. Erica - słynny antropolog - prowadzi badania archeologiczne w odkrytej jaskini. To co w niej znajduje zostaje potwierdzone w wydarzeniach sprzed lat. Sukcesywnie podążamy za Pierwszą Matką, która pochodziła z indiańskiego plemienia Topaa. Po wygnaniu założyła własne plemię Topaangna, a co najważniejsze: miała silne bóle głowy, które niosły ze sobą wizje przyszłości. W każdym kolejnym pokoleniu były...

aneta | 2014-02-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 lutego 2014

książka którą się dobrze czyta. Pani antropolog podczas badań odkrywa swoją tożsamość.

Adrianna__ | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Nigdy wcześniej nie spotkałam się z twórczością Barbary Wood, więc do tej książki nie miałam zbyt specjalnych oczekiwań. I nie jestem tą pozycją akurat ani rozczarowana ani zachwycona. Ot dobre czytadło i nic więcej.
Erica jest antropologiem, który trafia do Kalifornii z jednym tylko zdaniem, a mianowicie ma poznać tożsamość kobiety, którą odkryto po trzęsieniu ziemi w tym regionie. Nie byłoby nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że szkielet ma ponad dwa tysiące lat, jeśli nie więcej! Wydaje się, że jest to misja kompletnie nie możliwa, ale im dalej Erica brnie w to, tym o dziwo jest bliżej rozwiązania historii kobiety. Niestety badania antropolog nie podobają się wszystkim i wyrasta coraz większa grupa przeciwników, a wśród nich jest pewien przystojny prawnik, który działa na rzecz praw ludności czerwonoskórej. Ten mężczyzna początkowo wydaje się bardzo agresywny, ale z czasem czytelnik poznaje jego historię i to jak wiele łączy go z Ericą, która również nie miała w życiu wiecznie...

Blu | 2012-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2012

Nie myślałam, że zainteresuje mnie historia Indian, a jednak...Barbara Wood w tak ciekawy sposób przeplotła teraźniejszość z przeszłością, że książkę czyta się jednym tchem.

Jagna | 2016-03-20
Przeczytana: styczeń 2016

Wyzwanie książkowe 2016: coś z polecenia.

Nie wierzę, że przeczytałam coś takiego! Znaczy literaturę kobiecą, to mi się po prostu nie zdarza! Sięgnęłam po nią tylko dlatego, że akurat byłam w odwiedzinach i zapomniałam własnej lektury a właścicielka bardzo mocno polecała ;)
I... o dziwo! Nawet mi się podobała. Fajnie opowiedziana bajka dla kobiet. Muszę przyznać, że szczególnie podobało mi się historyczne tło wydarzeń, indiańskie zwyczaje i ich surowe życie - został zrobiony porządny research a przynajmniej takie odniosłam wrażenie bo specjalistką od historii Ameryki jednak nie jestem.

Fajna odmiana, może jeszcze kiedyś sięgnę po inną historię tej autorki bo na szczęście nie był to żaden klasyczny i mdły romans.

Endorfina | 2013-07-15

Czyta się bardzo przyjemnie przenosząc się niepostrzeżenie w świat opisywanych zdarzeń. Polecam wszystkie książki tej autorki.

syllver | 2011-03-22
Przeczytana: 21 marca 2011

Najlepsza książka pani Wood. Wiara, tradycje, mitologia indian mnie oczarowały.