Odzyskać niewinność. Droga do czystego serca

Okładka książki Odzyskać niewinność. Droga do czystego serca Jesús Maria Silva Castignani
Okładka książki Odzyskać niewinność. Droga do czystego serca
Jesús Maria Silva Castignani Wydawnictwo: Esprit religia
religia
Esprit
2021-09-15
2021-09-15

„Odzyskać niewinność. Droga do czystego serca” (ks. Jesús M. Silva Castignani) to książka przeznaczona na 12 dni czytania i pracy własnej. Jest skierowana do wierzących osób przed ślubem, które chciałyby odzyskać utraconą czystość. To duchowa wędrówka, dzieło odrodzenia – oparte m.in. o modlitwę na każdy dzień (po każdym rozdziale).
Do plusów publikacji można zaliczyć:
- „Odzyskać niewinność” jest konkretną drogą, krok po kroku;
- kompletny plan pracy, jak wdrożyć przeczytane treści w życie;
- krótkie podsumowania po każdym rozdziale;
- podkreślanie, że „nie zrobiłeś(-aś) nic, czego nie dałoby się naprawić” i „nie ma takiej rzeczy, której miłosierdzie Boga nie może przebaczyć”;
- nadzieja na nowe życie w Chrystusie: szansa, by naprawić skutki swoich potknięć;
- zachęta do wybaczenia sobie;
- „Rób to, co czujesz, że najbardziej ci pomoże. W końcu to każdy z nas osobno pokonuje drogę i to my samy wiemy, co nam w tym pomaga”;
- dostrzeżenie dobra, które z tej sytuacji wyprowadzi Bóg;
- historie ludzi, którzy zmagali się z problemami związanymi z czystością.
Z drugiej strony, nie podoba mi się:
- patrzenie na współczesny świat, który ma przede wszystkim na celu zwieść młodych ludzi (może wynika to z doświadczeń ze spowiedzi prowadzonych przez autora);
- sporo powtórzeń podstawowych myśli (niby dobrze pod kątem utrwalenia, ale miejscami za często);
- momentami wyolbrzymione znaczenie czystości: „Czystość jest najlepszą wizytówką dla osoby, którą kocham” (zapewne wynika to z tematyki książki – czystość jest bardzo ważna, ale niekoniecznie najważniejsza);
- zachęta do ponownej spowiedzi z już wyznanych grzechów.
I jeszcze język – w książce znajdują się zarówno piękne zdania, jak i takie niekoniecznie fajne: ostre, nieczułe, oceniające. Sformułowania, które często można spotkać w katolickich książkach o tej tematyce: „… zdał sobie sprawę, jak sprofanował własne ciało oraz ciała innych osób, raniąc Pana Jezusa i Maryję”.
Dla kogo książka może być przydatna? Sądzę, że przede wszystkim dla tych, którym ciąży utracona czystość i chcieliby pójść do przodu, nie oglądając się wstecz.

Do plusów publikacji można zaliczyć:
-...