O powstaniu życia hipotezy i teorie

Okładka książki O powstaniu życia hipotezy i teorie Maria Jordan, Stanisław Teofil Skowron
Okładka książki O powstaniu życia hipotezy i teorie
Maria JordanStanisław Teofil Skowron Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe PWN
1957-09-01
1957-09-01
biogeneza

Okładka książki Powstanie życia na Ziemi. Część trzecia. Opracowania referatowe Jerzy Kreiner, Stanisław Teofil Skowron
Powstanie życi... Jerzy Kreiner, Stan...
Okładka książki Powstanie życia na Ziemi. Część druga. Próby wyjaśnienia pochodzenia życia na Ziemi Jerzy Kreiner, Stanisław Teofil Skowron
Powstanie życi... Jerzy Kreiner, Stan...
Okładka książki Powstanie życia na Ziemi. Część pierwsza. Okres wiary w samorództwo Jerzy Kreiner, Stanisław Teofil Skowron
Powstanie życi... Jerzy Kreiner, Stan...

Książka solidnie opisuje koncepcje powstania życia. Zaczyna od mitów oraz poglądów starożytnych i średniowiecznych. Później przechodzi do wiary w samorództwo i walki z nią. Przedstawione są eksperymenty Ludwika Pasteura obalające poglądy naiwnego samorództwa.
Następnie przechodzi do poglądów biologów na powstanie życia. Pojawiają się tu takie nazwiska jak: Wilhelm Preyer, Hermann Richter, William Thomson, Hermann Helmholtz, Svante Arrhenius, August Weismann, Hermann Muller, Ludwik Bertalanffy, Hans Driesch, Ernest Haeckel, Jean Baptiste de Lamarck, Ludwik Büchner, Karol Wilheml Naegeli, Eduard Pflüger, F. Allen, Henry Osborn, Jacques Loeb, Wilhelm Roux, Ignacy Lichtig.
W ostatniej części książki przedstawione są współczesne (do roku 1957) poglądy na powstanie życia. Mamy tu takie nazwiska jak John Bernal, John Haldane, N. Pirie, J. Pringle, Victor Goldschmidt, A. Dauvillier, de Jong, Gordon Allen, M. Calvin. Najwięcej miejsca poświęcono teorii Aleksandra Oparina, jako aktualnie najlepszej teorii powstania życia.
Najsłabszym fragmentem książki (na szczęście niedługim) jest zagadnienie życia poza Ziemią.

Dodaj cytat z książki O powstaniu życia hipotezy i teorie