Książka Roku 2018

Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?

Wydawnictwo: Znak
popularnonaukowe
Sergiusz

Budynki, ludzie, pasje, marzenia Dlaczego jedne budynki stają się odważnymi dziełami sztuki, a inne kojarzą się z efekciarstwem i tandetą? Co powoduje, że bryła z cegły, kamienia lub betonu może wywołać emocje? Co sprawia, że ludziom mieszka się wygodnie, i co nowego kryją budynki, które otaczają nas na co dzień? Twórcy przełomowego bloga „Architecture is a good idea” odkrywają fascynujące...

Budynki, ludzie, pasje, marzenia

Twórcy przełomowego bloga „Architecture is a good idea” odkrywają fascynujące historie o architekturze. Dowiemy się, jakim cudem warszawski Cosmopolitan stoi na podwieszanych mostach, dlaczego pewien blok w Kopenhadze przypomina Himalaje i co popchnęło Le Corbusiera do zaprojektowania blokowiska.

Autorzy w prosty, przystępny i atrakcyjny sposób opowiadają o przestrzeni, która nas otacza w domu, w biurze, w czasie wolnym. Udowadniają, że budynki to nie tylko materiały, ale opowieści o ludziach, ich pasji, marzeniach i emocjach.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,126792,A...(?)

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,126792,A...»

lexis | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Autorów "Archistorii" Radosława Gajdę i Natalię Szcześniak znam z interesująco prowadzonego kanału youtubowego "Architecture is a good idea", w którym przybliżają laikom tajniki architektury, urbanistyki oraz historii sztuki. A że robią to w sposób ciekawy i przystępny, zdecydowałam się kupić ich książkę i zobaczyć, jak radzą sobie z odmienną niż zwykle formą wyrazu.

"Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast" to przede wszystkim książka ładnie wydana – w twardej oprawie, pełna zdjęć i rycin, bez których wykład mógłby być mało zrozumiały i czytelny.
Autorzy, jak podtytuł wskazuje, skupili się przede wszystkim na przestrzeni miast, zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Opowieść podzielili na trzy tematyczne części – miejsca w których mieszkamy, pracujemy i które zwiedzamy. W krótkich rozdziałach poszczególnych części omawiają stopniową ewolucję miejsc, w których żyjemy, pracujemy, wypoczywamy. Swój wywód ilustrują dobrze dobranymi przykładami. Wspominają o...

KobietaZawiedziona | 2019-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2019

N°01/2019

Pierwszą książką, za którą zabrałam się w Nowym Roku, był mój prezent gwiazdkowy. Pamiętam, że architekturą zainteresowałam się dosyć wcześnie, bo gdzieś w szóstej klasie podstawówki, kiedy to w nagrodę za czerwony pasek, wychowawczyni podarowała mi encyklopedię światowej architektury. Nie wiem skąd mogła wiedzieć, ale trafiła w dziesiątkę.
Wracając jednak do teraźniejszości, Gajda i Szcześniak są twórcami niezwykle interesującego kanału na YouTube: "Architecture is a good idea". Dla ich fanów, takich jak ja, książka jest pozycją obowiązkową. Wygląda trochę jak podręcznik dla laika. Historia nie jest przedstawiona tutaj chronologicznie, raczej poruszone zostają najważniejsze wątki. Lektura uzmysławia nam jak wielki wpływ na nasze życie mają otaczające nas budowle, w jaki piękny sposób odzwierciedlają ducha swych czasów oraz kształtują naszą codzienność.

Najbardziej zaciekawiły mnie fragmenty o domkach jednorodzinnych w USA, rozdział o Wersalu oraz część o kościele...

Kaś | 2018-11-13
Przeczytana: 06 listopada 2018

Archistorie podzielone są na 3 części: dotyczącą mieszkań, miejsc pracy oraz zabytków. W ten sposób autorzy omawiają różne typy budynków. Jednak nie jest to książka wyłącznie o ich stronie technicznej (choć na informacje stricte architektoniczne też znajdzie się miejsce). To przede wszystkim opowieść o historii – zarówno pewnych typów konstrukcji, jak i konkretnych, znanych miejsc. Autorzy sięgają do źródeł i snują narracyjne opowieści, przybliżające nam tło społeczno-polityczne oraz tendencje, które zadecydowały o ostatecznym kształcie inwestycji. Okazuje się, że architektura to temat pełen ciekawostek, a czytanie o niej może znacznie rozwinąć również naszą wiedzę o świecie.

Jak wyglądają najlepiej zoptymalizowane osiedla? Dlaczego Warszawa potrzebowała Złotej 44? Kiedy powstał pierwszy wieżowiec? To tylko niektóre z tematów, jakie poruszają Archistorie.

Miałam pewne obawy co do tego, jak opowieści o architekturze wypadną w wersji papierowej. To, że ktoś potrafi zainteresować...

lotosu_kwiat | 2019-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2019

Architektura jest jednym z moich ulubionych tematów literackich. Chętnie sięgam zarówno po opracowania popularno-naukowe dotyczące ciekawych obiektów architektonicznych, jak i do przeróżnych reportaży w których zagospodarowanie przestrzeni wiąże się z zadowoleniem (lub niezawodowoleniem) z życia. Interesują mnie zarówno kwestie historyczne, kulturalne jak i typowo psychologiczne. Gama tematów jest jak widać szeroka. ,,Archistorie" należą do książek dla typowych żółtodziobów, opisują różne sprawy na ,,chłopski rozum", prowadzą nas przez kolejne zagadnienia za rączkę niczym pani w przedszkolu. Może się to wydawać odpychające, lecz z drugiej strony lektura była dla mnie miłą i szybką powtórką wiedzy którą zgromadziłam w bardziej rozbudowanych lekturach. Taki leksykon najbardziej znanych budynków nie jest zły, choć w całej swej prostocie należy do książek nieskomplikowanych i prostych. Autorzy są miłośnikami architektury i prowadzą też bloga na który warto zajrzeć. Czytając książkę...

muchawiec | 2018-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2018

Bardzo ciekawa książka o architekturze i urbanistyce, zarówno dla tych, którzy widzieli już wszystkie filmy autorów, jak i dla tych, którzy dopiero zaczną.

Pomimo tego, że niektóre zagadnienia zostały już szczegółowo omówione w filmach, w książce zostały one rozszerzone o różne ciekawostki i dobrze ilustrujące zdjęcia, przez co stanowi świetne streszczenie dotychczasowej działalności i zachętę do dalszego zgłębiania tematu.

Jedyną wadą jest brak możliwości oglądania kolekcji marynarek Radosława, ale przynajmniej można sobie czytać w myślach jego głosem ;). Chętnie przeczytałbym część drugą, tym razem poświęconą sekcji "off topic".

Skandynawska | 2018-12-24
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 grudnia 2018

Radosława Gajdę i Natalię Szcześniak znam z YouTube'a. Ich książkę kupiłam tylko dlatego, żeby docenić ich pracę, bo robią kawał dobrej roboty na swoim kanale. I nie rozczarowałam się zakupem. Znalazłam profesjonalizm, wiedzę, przejrzystą treść, rysunki i zdjęcia, czyli wszystko to, co już znam z ich filmów, a co wciąż robi na mnie wrażenie.

Damian Miziołek | 2018-11-25

Okładka książki obiecuje opowieść o poznawaniu przestrzeni miast, ale obietnicy tej nie spełnia (w 100%). Pierwszą (niecałą) połowę książki przeczytałem jednym tchem. Autorzy opisywali to jak przestrzenie miasta się zmieniały, dostosowując się do potrzeb kolejnych epok i pokoleń. Każdy rozdział traktował o jednym zagadnieniu, a kończył się przykładami budynków związanych z tematem.

Ta pierwsza część książki jest niesamowicie ciekawa i w połączeniu z kilkoma ostatnimi rozdziałami (o rewolucji przemysłowej) stanowi ogromną wartość i dla tej treści warto przeczytać tę pozycję.

Jednak druga połowa książki to opisy... wieżowców. Poznajemy ich twórców, historię wysokości, technologie budowy, problemy architektoniczne które się pojawiały podczas ich budowy. I ta część jest zdecydowanie słabsza. Nie klei się to z opowieścią o "poznawaniu przestrzeni miast".

Piotr | 2019-01-14

Bardzo cenię autorów kanału AIAGI, ale książka mnie nie przekonała. Treści przedstawione w niej w większości były już mi znane z kanału autorów. Zabrakło mi też wyraźniejszego tematu przewodniego, trochę za dużo skakania po różnych obszarach. Książę polecałbym osobą, które nie znają jeszcze kanału AIAGI oraz takim, którzy zaczynają zdobywanie wiedzy na temat architektury czy urbanistyki (w takim wypadku dałbym 7/10).

Ciutwięcej | 2018-11-04

Bardzo dobre połączenie lekkiego pióra i ciężaru historycznego! Wszystko razem powoduje, że w głowie zostaje prawie każde słowo twórców książki. Rzadko zdarza się, że coś może odpowiadać wszystkim- z tym tytułem właśnie tak jest! Sprawdźcie cały post, bo w nim zawarłam dużo ilość zdjęć ze środka :) http://ciutwiecej.pl/2018/11/ksiazka-archistorie-jak-odkrywac-przestrzen-miasta/

shelter | 2019-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2019

Pierwsza książka przeczytana w 2019 i już rozczarowanie... żałuję, że wydałam na nią 50 zł. Ech.

Co poszło nie tak?
- książka nie odpowiada na pytanie zawarte w tytule. Połowa opisuje wieżowce albo innowacyjne pomysły projektantów. Wszystko byłoby ok, ale co mi ta wiedza da podczas zwiedzania czy zwykłego patrzenia na budynek? Nic.
- później było już lepiej, choć też zależy kiedy, ale treść tej książki aż roi się od pytań retorycznych i odpowiadania na nie, litości! Jak mnie to irytowało... i robiło z czytelnika idiotę.
- literówki, błędy interpunkcyjne etc. Brak kropki, przecinka, spacji, wielkiej litery na początku zdania... tak co parę stron jakiś kwiatek się znajdzie. Auć.
- co to za pomysł z tymi nieregularnymi kolumnami tekstu? Choć ciężko to nazwać kolumną właściwie, skoro została zaburzona.
- książka jest po prostu... nudna. Za długo o tych wieżowcach, a rozdział o zabytkach wcale nie poprawia sytuacji - mnóstwo streszczania historii zamiast pisania stricte o zabytku....