Storia del nuovo cognome
Ag2S

Lila i Elena mają po szesnaście lat i obie czują, że znalazły się w ślepym zaułku. Lila dopiero wyszła za mąż, ale przyjęcie nazwiska męża wiąże się dla niej z utratą własnej tożsamości. Elena to wzorowa uczennica, ale właśnie podczas ślubu przyjaciółki odkrywa, że nie czuje się dobrze ani w dzielnicy, ani poza nią. Podczas burzliwej młodości dziewczęta czasami gubią się i ponownie odnajdują....

Podczas burzliwej młodości dziewczęta czasami gubią się i ponownie odnajdują. A wszystko w scenerii Neapolu, Włoch, które powoli nabierają alarmujących i dobrze znanych cech.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2712/proza.html

allison | 2016-04-01
Przeczytana: 31 marca 2016

Drugi tom tetralogii Eleny Ferrante okazał się jeszcze ciekawszy niż pierwszy.
Akcja jest tu jeszcze bardziej wciągająca, sprawiając, że odwraca się kartki z wielką niecierpliwością, chcąc poznać kolejne perypetie bohaterów.

Bardzo dużo jest w tej części emocji, burzliwych przeżyć i nieoczekiwanych decyzji. Losy poszczególnych postaci przeplatają się i wpływają wzajemnie na siebie. Śledzenie ich to naprawdę wielka przyjemność.

Wnikliwie poznajemy zarówno narratorkę, jak i jej przyjaciółkę oraz ich najbliższych. Obie główne bohaterki stają się w drugim tomie młodymi kobietami, pełnymi sprzecznych uczuć, marzeń, ambicji. Przeżywają miłosne uniesienia i rozczarowania, uczą się życia, poznają nowych ludzi, którzy wpływają na ich losy.
Obie też bardzo chcą wyrwać się ze swego środowiska.

Podobnie jak w pierwszym tomie, tak i tu uwagę zwraca język - obok realistycznych fragmentów i dosadności mamy piękne, niemal poetyckie opisy i porównania. Pojawiają się one przede wszystkim w...

zosia_bm | 2017-12-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Drugi tom przeczytałam z większym zainteresowaniem, choć były fragmenty, które mnie irytowały. Po zastanowieniu stwierdzam, ze jest to dobrze napisana powieść o toksycznych, uzależniających związkach, manipulacjach, których się nie rozumie, kiedy się samemu ich nie doświadczyło. Toksycznej przyjaźni, toksycznych małżeństwach. Czytając denerwowałam się
na bohaterów, próbowałam im „podpowiadać”, zerwij te znajomość, wyjedź, usamodzielnij się, choć wiem, że to inne środowisko, inne realia, i jeszcze nieco inne czasy. A życie jakby płynie wolniej
i powolniejsze są decyzje.
Pomimo tych moich niezadowoleń z postawy bohaterów, którzy mimo wszystkich niesprzyjających okoliczności szukają swojego nowego miejsca na nowe życie. Główna bohaterka Elena mimo braku wsparcia walczy o lepsze jutro. Pełna kompleksów, z brakiem wiary że jest zdolną
i piękną kobietą dąży do celu próbując odciąć się od korzeni, z powodu czego ma wyrzuty sumienia. Za tę walkę ją podziwiam.
Mimo irytacji w trakcie...

BagatElka | 2016-08-14
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Przemęczyłam drugi tom historii przyjaciółek i przy okazji odkryłam tajemnicę popularności książek pani Ferrante.
W kilku opiniach dotyczących "Genialnej przyjaciółki" przeczytałam,że najwspanialsze było zakończenie.I trudno się dziwić reakcjom czytelniczek bo po całych stronicach nudnych opowieści pod koniec wyskakuje nagi członek.
A skoro członek to i podnieta i obiad przypalony i lektura zostaje uznana za świetną.
W drugim tomie już na początku mamy akcję z penisem więc tym bardziej zachwyt niektórych jest uzasadniony.Niestety w moim przypadku to się nie sprawdza i nadal uważam,iż pani Ferrante nie ma daru zajmującego opowiadania a wywijanie od czasu do czasu członkiem,przed oczami czytelnika nie ukryje braku talentu.
Pomimo ogromnego zniechęcenia postanowiłam przeczytać wszystkie tomy a na koniec w ramach odtrutki przeczytam jakiś krwawy horror.
Pani Eleno,nuda zabija okrutniej niż wilkołak.On robi to przynajmniej na kolorowo a w pani książkach widzę tylko szarość.

Nina | 2016-07-05
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 05 lipca 2016

Dalsze losy dwóch przyjaciółek znanych z Genialnej przyjaciółki. Lila i Elena - teraz poznajemy ich nastoletnie życie i będziemy z nimi przez parę lat, aż do ukończenia studiów przez Elenę. Niełatwe życie mają dziewczyny :) Czyta się bardzo dobrze, choć jestem świadoma, że nie wszystkim tego typu literatura przypadnie do gustu. Ja polubiłam bohaterki, choć czasem zgrzytałam zębami nad ich naiwnością, głupotą wręcz - ale cóż - młodość ma swoje prawa :) Na pewno przeczytam kontynuację.

Aleksandra | 2016-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Powieść Ferrante o przyjaźni Lili i Lenu nabiera tempa i staje się bardziej dynamiczna. Ich drogi się rozchodzą. Lila w wieku 16 lat staje się mężatką, Lenu dalej się uczy. Pozostają jednak w bliskim kontakcie, czasami z przerwami, jednak doświadczenia ich są bardzo różne. Książkę czyta się rewelacyjnie i dobrze, że są kolejne części.

Lila i Elena to najlepsze,nierozłączne przyjaciółki od zawsze przyjaźnią się obie.

Narratorką jest Lena dziewczyna z kompleksami,skryta i nieśmiała.Lila to dopiero co wyszła za mąż,ma poukładane życie,natomiast Lila jak zwiąże, przyjmie nazwisko swojego męża utraci swoją
własną tożsamość.
Elena to wzorowa uczennica,przyjaciółka,gdy pojawia się na weselu jej to odkrywa,że nie może odnaleźć się poza dzielnicą i za nią.
Akcja dzieje się powieści w pięknej scenerii Neapolu i we Włoszech.
Zachwyciła mnie ta powieść,oczarowała okładka zaintrygowała mnie.
Polubiłam Lile i Elene były to wspaniałe,świetne bohaterki,,,wciąga bardzo książka,w dobrym klimacie.
Piękna,wzruszająca i wspaniała książka.

kryptonite | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

O matko, ale ja nie znosiłam Lilii! Zdanie zmieniłam, kiedy czytałam ostatnie rozdziały...
Po 'Historię nowego nazwiska' sięgnęłam bez jakiś większych emocji. Miałam za sobą 'Genialną przyjaciółkę', to drugi tom sam mi się wziął do ręki, he, he. Tak pisząc serio, w połowie powieści - konkretnie w momencie wakacji przyjaciółek - miałam ochotę odłożyć książkę. Tyle świństw i hipokryzji to jeszcze nie miałam okazji przeczytać w losach Leny i Lilii, jednak zmusiłam się do dalszej lektury i nie żałuję. Dalsze rozdziały dają inne spojrzenie na całość. Co prawda, nadal całym sercem jestem za narratorką, Eleną, a Lila budzi we mnie mieszane uczucia, to jednak coś jest w prozie Eleny Ferrante, że chce się sięgnąć po dalsze tomy. A co do Lilii, to jeszcze nie spotkałam się z tak... trudną literacką bohaterką. Ona - w przeciwieństwie do Leny - nie wzbudza jednoznacznej sympatii, ale tez nie można jej nienawidzić.
No tak, nie powinnam aż tak utożsamiać się z powieścią, jednak 'Historia nowego...

książek: 1987
Wojciech Gołębiewski | 2017-09-15
Przeczytana: 15 września 2017

Ferrante to pseudonim autorki ukrywającej swoje pochodzenie. Ze wzgledu na opcję zwiazana z Wadowicami podaję namiary na ciekawy artykuł Claudio Gatti w "NYR Daily":

Interesujący fragment to:
"....None of the details corresponds to the life and background of Anita Raja. Like the mother of Elsa Morante, Raja’s mother was a teacher, not a seamstress, and she wasn’t Neapolitan. She was born in Worms, Germany, into a family of Polish Jews who emigrated from Wadowice, a town west of Krakow. She spoke Italian with a strong German accent. Raja has no sisters, only a younger brother, and although she was born in Naples, she moved to Rome with her family at the age of three and has lived there ever since. ..."

Nie znam pierwszego tomu, a ten zaczyna się w 1966 roku, gdy Lila ma 22 lata i pozostawia Elenie 8 zeszytów swoich notatek. Dalej to konfrontacja wspomnień Eleny z ...

atram_78 | 2016-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2016

Doskonała druga część cyklu. W niczym nie ustępująca części pierwszej, a nawet... jeszcze lepsza niż poprzednia!
Książka dla mnie niezwykła, pochłaniająca, pasjonująca! Powieść idealna!

Koralina | 2016-07-05
Na półkach: Elena Ferrante, Przeczytane
Przeczytana: 03 lipca 2016

Nowe nazwisko, nowe przeżycia, nowe pragnienia…
Trudne wybory, oczarowania i rozczarowania…
Zmagania z szarą codziennością…
I coraz silniejsze poczucie wyobcowania i inności…

A gdyby tak coś zmienić, nie zwracając uwagi na konsekwencje?

„Historia nowego nazwiska”, podobnie jak „Genialna przyjaciółka”, od samego początku wciąga czytelnika w świetnie wykreowany świat nastoletnich już przyjaciółek, Eleny i Lili. A prowadzona w sugestywny sposób narracja sprawia, że zatapiając się w ich historii, oczekuje się jeszcze więcej…