Drugi mózg. Rewolucja w nauce i medycynie

Tłumaczenie: Katarzyna Dzięcioł
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The other Brain
Ag2S

Stoimy u progu nowego pojmowania funkcji mózgu, które zmienia zakorzenione od wieku schematy myślenia, zwłaszcza dotyczące roli neuronów w mózgu. W latach 90. ubiegłego wieku stłoczeni przed ekranami komputerowymi naukowcy śledzili informacje przekazywane sobie przez dziwne komórki mózgowe z pominięciem neuronów i bez użycia impulsów elektrycznych. Neurobiolodzy zakładali, że informacje...

W latach 90. ubiegłego wieku stłoczeni przed ekranami komputerowymi naukowcy śledzili informacje przekazywane sobie przez dziwne komórki mózgowe z pominięciem neuronów i bez użycia impulsów elektrycznych. Neurobiolodzy zakładali, że informacje przepływają w mózgu wyłącznie przez neurony przy użyciu elektryczności. W rzeczywistości zaledwie 15 procent komórek naszego mózgu jest neuronami. Pozostałą grupa komórek mózgowych – zwanych komórkami glejowymi – uchodziła uwadze naukowców, którzy brali je za pozbawiony znaczenia wypełniacz między elektrycznymi neuronami. Nazywano je „komórkami sprzątającymi”. Poniżone do roli komórkowych służących komórki glejowe były przez długie stulecie po ich odkryciu całkowicie lekceważone.

W chwili obecnej naukowcy zszokowani są wiadomością, że komórki te potrafią się między sobą komunikować. Poglądy naukowców na pracę mózgu zatrzęsły się aż po fundament w wyniku odkrycia, że komórki te nie tylko potrafią wykryć aktywność elektryczną przepływającą przez obwody neuronalne, ale również ją nadzorować.

Jak te nowe odkrycia zmienią nasze poglądy na pracę umysłu? Czy zapuszczając się w ten nowy wymiar mózgu, rozwiążemy tajemnice zaburzeń tej pracy w chorobach psychicznych i neurologicznych? Czy poszukiwania przyniosą nam odpowiedź na pytanie, jak naprawić mózg po urazie czy uszkodzeniu w wyniku choroby?

Odkrycie komórek glejowych – „drugiego mózgu” jest zorzą poranną, która oświetla każdy aspekt nauki o mózgu dotykając równocześnie wszystkich pracujących nad nim badaczy.

„Drugi mózg” przenosi nas do laboratoriów, gdzie dokonywane są ważne odkrycia i pokazuje nam, jak naukowcy dowiadują się, że komórki glejowe występują w różnych postaciach i pełnią różnorakie funkcje. Jest to historia badań nad komórkami glejowymi od ich zarania, aż po najnowsze odkrycia, która przekazuje czytelnikowi znacznie pełniejszą wiedzę na temat pracy mózgu oraz ukazuje kierunki, którymi najprawdopodobniej pójdzie neurobiologia i medycyna.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

| 2011-09-10
Przeczytana: lipiec 2011

Gdy szukam książek popularnonaukowych, wybieram tematy, które ściśle opisują jak naukowcy dochodzą do wyników, ich myśli, przeżycia, odczucia. Po "Opętanych nauką" myślałem, że nie znajdę niczego, co dorównałoby towarzyszeniu biologom w badaniach podstawowych. Myliłem się. Drugi mózg, poza tym, że dostarcza wiedzę, której nie da się znaleźć w podręcznikach (to chyba cytat z okładki), to jeszcze przedstawia tę więdzę w sposób porywający, opisowy do granic możliwości i przeplatany historiami z życia naukowców. Najlepsza, po "Opętanych..." książka popularnonaukowa jaką czytałem.

wildfemale | 2011-09-09
Przeczytana: 09 września 2011

Znakomita, napisana z polotem książka, którą z czystym sumieniem mogę polecić zarówno laikom jak i specjalistom. Autor nie tylko wie o czym pisze (polecam plastyczne opisy mikroskopii konfokalnej oraz preparowania mózgu szczura), ale także pisać umie.
Sama książka traktuje o niezwykłych właściwościach gleju, a ten - przyznaję - potrafi zaskakiwać swoimi możliwościami. Okazuje się, że bez niego niemożliwe byłoby przekazywanie impulsów nerwowych, wpływa on również na szybkość ich przekazywania oraz walkę z infekcją w ośrodkowym układzie nerwowym. Polecam!

Cogaiseoir | 2013-02-13
Przeczytana: kwiecień 2012

Fascynująca podróż wgłąb ludzkiego mózgu. Nieznana strona neurologii, rzetelna naukowa publikacja, poruszająca tematykę komórek glejowych, które niedoceniane, mogą przynieść znaczące sukcesy w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych i autoimmunologicznych OUN.

Negator | 2016-02-15

Niezwykle fascynujące spojrzenie na nasz mózg. Książka, po której nie sposób odnieść wrażenie, że przed nami jeszcze długa droga do poznania tego, jak niektórzy uważają, najseksowniejszego organu.

Marcin Bień | 2015-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2015

Duża dawka wiedzy na temat działania ludzkiego mózgu oraz ciekawy zbiór historii które towarzyszły odkrywaniu tej wiedzy

WJU | 2013-04-15
Przeczytana: kwiecień 2012

To każdy powinien przeczytać i z pewnością się nie zawiedzie.

Magda | 2016-01-04
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Lekkostrawna nauka, da zaczytania i przyswojenia.

Maanwe | 2014-10-30

Komórki glejowe rządzą! Neurony do lamusa ;)

Magdalena | 2017-10-24
wilk_elektryczny | 2017-04-30