Yggdrasil. Exodus

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Krzysztof Baliński | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kontynuuję czytanie cyklu „Yggdrasil” przyznaje zaciekawiło mnie co tam autor wymyślił. Na początek warto o tym wspomnieć, że samo pojęcie Yggdrasil, to jesion łączący wszystkie światy w milotogii wikińskiej. W ogóle motywów nawiązujących do kultury i mentalności wikingów nie brakuje tutaj, więc dla osób, których interesuje ta tematyka to będzie po prostu dodatkowa gratka.

Ta książka zatytułowana „Yggdrasil. Exodus” ma jakby dwie części. Pierwsza to kontynuacja przygód Eryka Eryksona, wikińskiego księcia przeniesionego w paleolit, 35000 lat wstecz do rzeczywistości alternatywnej. Eryk po masakrze, bo nie da się inaczej nazwać bitwy którą stoczyli mieszkańcy osady i ich sojusznicy neandertalczy, a przeciwko nim stanęła horda, ok 1000 miejscowych homo sapiens, czyli naszych pra, pra przodków. Eryk został praktycznie sam, Orm, wiking towarzysz wolał popełnić samobójstwo, pozostała też Jagna, ukochana Eryka, ale ta wybrała życie w jednej z wiosek dzikich, do której została porwana....

anika | 2015-07-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2015
Przeczytana: 05 lipca 2015

Dużo lepiej czytało mi się tom I, nie zawierał bowiem tylu szczegółów technicznych i koncentrował się głównie na przygodach wikingów. Tutaj mamy do czynienia ze Sztuczną Inteligencją, statkami kosmicznymi, katastrofami planetarnymi, co trochę odbiega od moich zainteresować, wobec czego ciężko było mi się nad tym skupić.

Adrian Jeżak | 2015-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Tak jak dobrze czytało mi się część pierwszą z nienawiścią spoglądając na fragmenty dotyczące przyszłości, tak teraz z utęsknieniem spoglądałem na fragmenty odnoszące się do przygód wikingów z czasów epoki lodowcowej.
To co było świetnym atutem tej opowieści, zostało zminimalizowane a rozwinięto to co było nudne i niezbyt ciekawe. Nie ukrywam że fragmenty z przyszłości usypiały mnie. Nie spoglądam na tę książkę z radością a z przymusem na który się zdobyłem aby ją skończyć.
Adrian Jeżak

Ewa_Chani_Skalec | 2015-06-01

Czy drugi tom cyklu dorównał pierwszemu i moje noty będą równie wysokie jak dla "Strun czasu"? Miałam wszak bardzo duże oczekiwania wobec tej powieści, szczególnie po zapewnieniach Autora, że pójdzie bardziej w klimaty sf.
Początkowo byłam trochę zawiedziona. Chociaż nie, to złe słowo. Lewandowski znowu zaczyna od świata przyszłości, by szybko przejść do opowiadania o Eryku Eriksonie. Polubiłam tego wikinga i nie mam pretensji, choć spodziewałam się czegoś innego. Przez przynajmniej 70-80 stron poznajemy jego dalsze losy. Jego i, oczywiście, przedstawicieli Starej Rasy. Szczególnie ważny staje się tu Kamyk, syn Wierzby i... cicho sza, nie powiem, czyj. W każdym razie czytelnik znów "ląduje" w paleolicie. Jednak tym razem coraz więcej do powiedzenia ma Sztuczna Inteligencja, którą wysłali do przeszłości nasi potomkowie. To ona zawiedzie dzielnego wikinga w miejsce, z którego odwrót wydaje się niemożliwy. A co z Jagną? Przekonajcie się sami.
Historię Eryka poznajemy w drugim tomie...

smolny | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Tak na szybko: to chyba pierwszy e-book, który po przeczytaniu połączonym z przesłuchaniem, jeszcze raz przeczytałem, żeby możliwie ogarnąć pomysły Autora. Dla mnie rewelacja, dużo pomysłów (choć nie wiem na ile oryginalnych - za mało "tego typu" książek przeczytałem), zgrabnie zazębiających się ze sobą. Pojedyncze wpadki nie odebrały mi przyjemności czytania. Dla niektórych może za dużo kwestii technicznych, naukowych (tak by wynikało z opinii dot. 1. tomu). Dla mnie w sam raz :) W 2. tomie, kontynuując wątki z 1. tomu, Autor wykłada... zresztą nie będę psuł czytania. Jest tu i pomysł, i akcja, historia i trochę socjologii, filozofii, sporo nauki, a do tego nawet teologia. Tak tak, Autor odważył się nawet na przedstawienie Istoty Najwyższej. Wszystko tak smakowicie podane, że aż szkoda, iż pewnie książka dotrze tylko do niewielkiej ilości czytelników. Ja jednak szczerze polecam, najlepiej łącznie z 1. tomem - Strunami czasu. Czytane po Trylogii Ryfterów (która od połowy 2. tomu...

Krzysztof Młodawski | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

Bardzo zakręcona książka, momentami aż za bardzo. I ta mieszanina nie wyszła książce na dobre. O ile pierwsza część (i połowa drugiego tomu) jako tako trzymała się kupy, tak druga już trzyma się trochę mniej. Aczkolwiek jest to dalej bardzo ciekawy pomysł na fabułę i nieszablonowa historia.

Zapoznać się warto.

Kaśka | 2017-08-30