Pierwsze stulecie Polski. Państwo - władcy - sensacje

Wydawnictwo: Bellona
historia, Polska, Piastowie
historia
Zbigniew

Pierwsze stulecie polskiej państwowości pełne było zagadek i przemilczeń. Kryło w sobie mroczne tajemnice książęcego lub królewskiego dworu, w tym także niewyjaśnione jeszcze do dzisiaj dramatyczne wydarzenia lub motywy determinujące konkretne postępowanie władców. W naszych dziejach, tak jak w dziejach wszystkich narodów, były zatem nie tylko okresy świetności, ale także czasy mroczne, pełne...

W naszych dziejach, tak jak w dziejach wszystkich narodów, były zatem nie tylko okresy świetności, ale także czasy mroczne, pełne okrutnych zbrodni, królobójstw, morderstw rodzinnych, zdrad najbliższych, gwałtów i intryg.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=6034

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/6034.jpg

Sandra Jasona | 2019-05-02
Przeczytana: 02 maja 2019

Mamy trzech kronikarzy, których czytamy, cytujemy i opieramy na ich przekazach naszą interpretację historii. Niestety zapominamy, że pisali na dworach określonych władców, nie zawsze mieli wiedzę dotyczącą opisywanych przez siebie wydarzeń i być może korzystali z innych źródeł, których obecnie już nie ma. Od wielu lat historycy próbują z większym lub mniejszym skutkiem interpretować przekazy inaczej, nawiązując do innych źródeł. Uwielbiam czytać tą odkrywaną na nowo historię, porównywać zapiski i zastanawiać się, czy nowe interpretacje są w miarę sensowne.
Zieliński pokusił się w swojej książce zmierzyć z tymi „prawdami”. Najpierw zajął się legendą o Lechu, Czechu i Rusie – plagiat z Nestora i Komasa (Dalemil Mezeritzki – 1314 rok), czy Mieszko I był wikingiem, czy relikwie św. Wojciecha są prawdziwe, czy Mieszko II był leniwym jak opisuje go Jan Długosz, czy Bezprym rządził jako prawosławny władca, czy Rycheza była zdrajczynią, kim był Bolesław Zapomniany, Miecław – buntownik,...

Grzesio | 2014-06-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia

Książka z pozoru zapowiada się ciekawie, przedstawiając mało znane aspekty odległego, tajemniczego, choć niezwykle przez to interesującego wycinka historii Polski, pełnego wojen, sekretów i intryg. Wycinka, który w przeciętnych książkach opisujących historię naszego kraju zbywany jest wręcz kilkoma zdaniami – a tu staje przed naszymi oczami w pełnej swej krasie.
Niestety - w trakcie lektury coraz dobitniej okazuje się, że. pomimo kilku skromnych prób udawania obiektywizmu, jest to raczej tyleż autorska co fantastyczna wizja historii p. Zielińskiego, bardziej goniąca za tanią sensacją historical fiction niż jakakolwiek rzetelna praca historyczna. Domysły przedstawione są jako fakty, jedne z wielu możliwych wersji wydarzeń nabierają mocy obowiązującej, podczas gdy inne są skrupulatnie przemilczanej (nie dowiemy się, niestety, dlaczego akurat te, a nie inne), miejscami posuwa się autor wręcz do całkowitej konfabulacji.
Książka nie sprawia skądinąd wrażenia spójnej całości, a raczej...

doliwaq | 2013-05-27
Przeczytana: 27 maja 2013

Dobrze się czyta, jak również można się tu dowiedzieć wielu nieznanych wcześniej faktów. Prócz rozdziału pierwszego (który nie wiadomo czemu poważnie traktuje bajkę o Lechu, Czechu i Rusie), wszystkie rozdziały są bardzo ciekawe. Polecam tym, którzy są ciekawi pierwszych lat państwa polskiego i chcą sie czegoś więcej na ten temat dowiedzieć.