Pauperes. O mieszkańcach Warszawy XVI i XVII wieku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8301042052
historia
Aesir

"Historyków miast od dawna zajmuje problem ustalenia kryteriów podziału społeczności miejskiej. Żadna z licznych prób rozwiązania tego zagadnienia nie wydaje się w pełni zadowalająca - dotyczy to szczególnie uboższych mieszkańców, wyodrębnienia ich jako warstwy, określenia miejsca i oceny roli, jaką odgrywali. Dawniejsza historiografia polska hołdowała uproszczonej koncepcji dualistycznego podziału ludności miejskiej na patrycjat i pospólstwo. Idąc za większością źródeł ignorowano natomiast istnienie plebsu, nie dostrzegając konfliktów nurtujących społeczność dawnych miast".
(fragment Wstępu)

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983