Paweł Hulka-Laskowski

(Franciszek Rosica, Jan Oścień, Bronisław Siwik, T. Gruda, Jan Stogarski, K. Howorko, A. Sielski, J. Zorecki, J. Adamczyk, Sylwester Prałacik, Bolesławski, Lector)

Polski pisarz, tłumacz i publicysta czeskiego pochodzenia. Przetłumaczył na polski wiele dzieł literatury czeskiej, niemieckiej czy amerykańskiej. Największy rozgłos przyniosło mu tłumaczenie "Pr... Polski pisarz, tłumacz i publicysta czeskiego pochodzenia.
Przetłumaczył na polski wiele dzieł literatury czeskiej, niemieckiej czy amerykańskiej. Największy rozgłos przyniosło mu tłumaczenie "Przygód dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haška.
Publikował w "Wiadomościach Literackich".
W 1914 roku nakładem Wydawnictwa M. Arcta ukazała się jego książka na temat życia i działalności Zaratusztry.
Był też aktywnym działaczem ewangelickim (pisywał w "Jednocie", periodyku polskich ewangelików).
W 1921 roku założył w rodzinnym podwarszawskim Żyrardowie "Echo Żyrardowskie" (pierwsza gazeta w mieście).
Zasłużony mieszkaniec Żyrardowa.
Zmarł w Cieszynie krótko po zakończeniu II wojny światowej.
Wybrane dzieła autora: "Twórca religii Iranu Zaratustra i jego nauka" (Wydawnictwo M. Arcta, 1914), "Matki Bogów, Krolowe Niebios. Szkic historyczno-religijny" (Wydawnictwo "Bez Dogmatu", 1928), "Mój Żyrardów. Z dziejów polskiego miasta i z życia pisarza" (Wydawnictwo J. Przeworskiego, 1934).

źródło opisu: opracowanie własne użytkownika takisobiejac

pokaż więcej
Fani autora
Lista jest pusta
11
13
40
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (13)

Cytaty tego autora (2)

Robotnicy żyrardowscy pochodzili przeważnie ze wsi okolicznych: Kozłowic, Henryszewa, Glinek, Marjampola, Chrobot, Korytowa, Radziejowic, Oryszewa, Guzowa... Ale nie brakło wśród nich także mieszczan z Wiskitek, Mszczonowa, Błonia, Sochaczewa, Łowicza. Z różnych stron schodzili się ludzie na robotę do fabryki żyrardowskiej...
Od Kalisza po Samarkand i Władywostok, od Petersburga po Odesę, Tyflis i Baku, - wszędzie były składy wyrobów żyrardowskich i w nich wszystkich na stanowiskach odpowiedzialnych siedzieli żyrardowiacy. Nie było poprostu większego miasta w całem imperjum rosyjskiem, aby nie miało składu żyrardowskiego.
zgłoś błąd zgłoś błąd