Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9927/national-book-award-teraz-rowniez-dla-autorow-spoza-usa

National Book Award teraz również dla autorów spoza USA

2 wartościowy tekst

National Book Foundation poinformowała o zmianach w zasadach przyznawania National Book Award. Od tego roku o tę prestiżową amerykańską nagrodę literacką ubiegać się będą mogli również autorzy książek oryginalnie napisanych w innych niż angielski językach.

Od tegorocznej edycji pod uwagę zostaną wzięte również dzieła zagranicznych pisarzy przetłumaczone na język angielski i opublikowane w Stanach Zjednoczonych. To dość radykalny krok, ponieważ do tej pory National Book Award było wyróżnieniem dla autorów amerykańskich.

Decyzja o uznaniu międzynarodowych twórców ma zwrócić uwagę na utwory, które często są pomijane przez amerykańskich czytelników i wydawców. To dla nas okazja, aby wpłynąć na to, jak widoczne są te książki. Im mniej wiemy o reszcie świata, tym gorzej dla nas – powiedziała Lisa Lucas, dyrektor wykonawcza w National Book Foundation. Jesteśmy bardzo zadowoleni z podjęcia tego kroku. Teraz mamy okazję poznać wyjątkowe książki, które zostały napisane w dowolnym miejscu na świecie i sprawić, by nowe głosy i perspektywy stały się częścią naszego narodowego dyskursu – dodał David Steinberger, prezes zarządu fundacji.

W kilkudziesięcioletniej historii nagrody liczba kategorii zmieniała się wielokrotnie. Ostatnio wyróżniano książki z zakresu literatury pięknej, literatury faktu, poezji i literatury młodzieżowej. Nowa kategoria (wyróżnienie będzie przyznawane autorowi książki i jej tłumaczowi) to pierwsza zmiana od ponad dwudziestu lat. National Book Awards zostaną wręczone w listopadzie podczas 69. dorocznej gali.

W styczniu zmianę w zasadach przyznawania ogłosiła też Fundacja Nagrody Bookera, która otworzyła się na wszystkich autorów z Irlandii. Do tej pory Man Booker Prize przyznawano książkom anglojęzycznym wydanym w Wielkiej Brytanii. Rynek brytyjski jest ściśle powiązany z rynkiem irlandzkim, przez co część wydawców z Zielonej Wyspy ma swoje oddziały w Wielkiej Brytanii. Dotychczasowe zasady uderzały w małe irlandzkie oficyny, które takich powiązań nie miały. Od tej pory wszyscy irlandzcy wydawcy kwalifikują się do nagrody.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2031
LubimyCzytać
05-02-2018 09:09
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1341
Monika
05-02-2018 19:32
National Book Award dla autorów zagranicznych? No to chyba warto będzie zmienić nazwę tej nagrody...
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Historie miłosne

Czytało mi się lekko. Opowiadania zaciekawiały mnie, ale za każdym razem rozczarowywały. Momentami są urokliwe ale w sumie jakieś takie niedop...

zgłoś błąd zgłoś błąd