Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/8622/dostac-cudze-zycie

Dostać cudze życie

5 wartościowy tekst

Życie w cieniu śmiertelnej choroby z pewnością nie należy do łatwych – zwłaszcza, kiedy tylko takie jest nam znane… Niespodziewane pojawienie się dawcy sprawia, że młody mężczyzna może wreszcie oderwać się od największego problemu, który towarzyszył mu od zawsze. Ale wraz z nową szansą rodzi się pytanie – co właściwie mu zostało?

Przeszczepione życie to poruszająca, oparta na wątkach autobiograficznych, opowieść niemieckiego pisarza Davida Wagnera o jego dwóch życiach – życiach, które rozdziela przeszczep wątroby. Od czasu diagnozy we wczesnej młodości codzienność bohatera była niemal całkowicie podporządkowana chorobie. Częste wizyty w szpitalach, permanentny stan otumanienia po lekach i nieustanne widmo śmierci stanowiły jedyną znaną mu rzeczywistość. Kiedy w końcu odzyskuje zdrowie, jednocześnie w pewien sposób traci swoją tożsamość.

Interesująca jest już sama struktura tekstu – autor podzielił książkę na krótkie, ponumerowane wpisy, przywodzące na myśl pamiętnik czy dziennik. Skojarzenie to wydaje się tym bardziej naturalne wobec intymnego wręcz charakteru przemyśleń autora. Przy tym poruszane przez niego tematy płynnie się przeplatają, od spostrzeżeń dotyczących pobytu w szpitalu i historii jego sąsiadów, poprzez własne wspomnienia, sny i niespełnione marzenia, a kończąc na niepokojących wierszach układanych z nekrologów i policyjnych doniesień o niezwykłych przypadkach śmierci.

Przede wszystkim „Przeszczepione życie” jest jednak poszukiwaniem odpowiedzi na najważniejsze pytania nurtujące autora, ale i wielu z nas. Wagner zastanawia się nie tylko nad samym życiem, jego celem i sensem, ale i śmiercią, miłością, czy źródłem własnej tożsamości. W rozważaniach tych widać rękę doświadczonego pisarza i poety, która potrafi ubrać nasze własne wątpliwości w niezwykłą formę.

Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2105
LubimyCzytać
25-04-2017 11:41
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Rodzanice

Zawiodłem się potężnie. To już nie to Lipowo i nie ci bohaterowie, co w pierwszych tomach. Nie znam żadnej osoby, która by przeszła taką przemianę jak...

zgłoś błąd zgłoś błąd