Kosmiczna wieża

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.09.2013

(en.wikipedia.org)

Kosmiczna wieża

Popularny twórca fantastyki, Neal Stephenson, jest pisarzem silnie wpływającym na rozwój fikcji naukowej. Tym razem w realu opracowuje projekt, który w założeniu miałby zbliżyć science fiction do rzeczywistości i w szerszej perspektywie zainspirować ludzi do wiary w wyjątkowo innowacyjne pomysły.

Neal Stephenson jest jednym z najbardziej znanych twórców science-fiction na świecie, autorem m.in. książek Zamieć, Diamentowy Wiek czy Peanatema. Pochodzi z rodziny słynącej z naukowych tradycji, jego rodzice i dziadkowie pracowali w laboratoriach biochemicznych lub zajmowali się inżynierią. On sam, zanim rozpoczął karierę pisarską, studiował fizykę.

Wracając niejako do korzeni, Stephenson rozpoczął właśnie współpracę z naukowcami i inżynierami z Uniwersytetu Stanu Arizona w USA (Centrum ds. Nauki i Wyobraźni), w celu zaprojektowania i budowy niesamowitej kosmicznej wieży. Jej struktura docelowo miałaby sięgnąć stratosfery i służyć do tankowania zadokowanych samolotów. Co najważniejsze, gdyby udałoby się skonstruować taki budynek, rozwiązując przy tym problemy związane z ciśnieniem wiatru na tak dużych wysokościach, byłoby to najtańszym sposobem na wysyłanie obiektów w przestrzeń kosmiczną (czubek wieży służyłby jako platforma do wysyłania rakiet w kosmos).

Przy okazji projektu Stephenson bada granice wysokiego budownictwa z wykorzystaniem istniejących już materiałów. Według niego, pewnego dnia stal szlachetna zostanie użyta do budowy wieży, która będzie około 24 razy wyższa od 830-metrowego budynku Burj Khalifa - obecnie trzeciej w kolejności najwyższej struktury na świecie.

Na ile to fantastyka, a na ile projekt możliwy do zrealizowania, trudno nam laikom ocenić. Niemniej zamierzeniu Stephensona zdaje się przyświecać bardzo ciekawa refleksja, oparta na przeświadczeniu, że współczesne science fiction zbyt mocno koncentruje się na nihilizmie i scenariuszach apokaliptycznych. Według niego nie sztuką jest jedynie czytać o futurystycznych technologiach, ale co najważniejsze optymistycznie wprowadzać je w życie w postaci innowacyjnych projektów.


(projekt Arizona State University)


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Hubert Lewiński - awatar
Hubert Lewiński 30.09.2013 12:36
Czytelnik

Wiatr, naprężenia, ograniczona wytrzymałość materiałów... średnio chce mi się wierzyć, że uda im się sięgnąć stratosfery...

Poza tym:
Jej struktura docelowo miałaby sięgnąć stratosfery i służyć do tankowania zadokowanych samolotów.

Czyli na szczycie będzie lotnisko z ogromnymi zasobami paliwa lotniczego? Z każdym akapitem mniej realne. No, ale od czego mamy sci-fi?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 30.09.2013 11:11
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post