rozwiń zwiń

Śladami naszych najdawniejszych przodków

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.03.2018

Wyprawy do niezliczonych jaskiń na terenie całej Europy i przeciskanie się przez ciasne korytarze w poszukiwaniu najdawniejszych śladów ludzkiego języka… Genevieve von Petzinger udowadnia, że praca paleoantropologa ma o wiele więcej wspólnego z przygodami Indiany Jonesa, niż mogłoby się nam wydawać!

Śladami naszych najdawniejszych przodków

Chyba każdy słyszał o imponujących malowidłach naskalnych, które nasi przodkowie tworzyli tysiące lat temu w takich miejscach jak jaskinie w Lascaux. Wrażenie robią na nas sceny polowań albo kolorowe zwierzęta – jelenie, bizony i konie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że wiele z tych malowideł zawiera także inne, być może nawet bardziej istotne, elementy. To właśnie ich badaniu bez reszty poświęciła się autorka książki Pierwsze znaki.

Chodzi tutaj o tak zwaną sztukę niefiguratywną, która zamiast stanowić ilustrację jakiegoś wycinka rzeczywistości, opiera się na abstrakcyjnych znakach. Jak się okazuje, zestawy takich samych symboli (autorka wyróżnia ich 32) pojawiały się na przestrzeni tysięcy lat w jaskiniach rozsianych po niemal wszystkich ternach zamieszkiwanych przez prehistorycznych ludzi. Czy stanowią one zaczątki ludzkiego języka, a zarazem dowód na sposób myślenia właściwy współczesnym ludziom?

W swojej książce von Petzinger przedstawia zarówno teoretyczny, jak i praktyczny aspekt przeprowadzonych badań. Z jednej strony opisuje dokładnie swoje teorie i odkrycia, pokazując krok po korku, w jaki sposób starała się uzyskać odpowiedzi na postawione na początku książki pytania. Wywód uzupełniają informacje zaczerpnięte z pokrewnych dyscyplin naukowych – omawia np. metody datowania odnalezionych artefaktów albo informacje o budowie tych części mózgu, które odpowiadają za opanowanie języka. Jednocześnie autorka odsłania przed nami kulisy najciekawszych aspektów swojej pracy. Możemy więc przyjrzeć się malowniczym jaskiniom na terenie całej Europy i dotrzeć do miejsc, odwiedzanych przez prehistorycznych przodków człowieka tysiące lat temu.

Dzięki temu „Pierwsze znaki” to nie tylko śmiałe teorie naukowe i solidna dawka wiedzy, ale też szansa na udział w prawdziwej przygodzie!

(artykuł sponsorowany)


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 20.03.2018 15:06
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post