Wszystkie dramaty Wiesława Myśliwskiego. Premiera książki

LubimyCzytać LubimyCzytać
28.09.2023

Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike, pisarz, mistrz. Wiesław Myśliwski już od wielu lat zachwyca czytelników swoim piórem, filozofią życia oraz uniwersalnymi prawdami o świecie i ludzkiej egzystencji.  Już dzisiaj, nakładem Wydawnictwa Znak swoją premierę ma książka „Złodziej. Klucznik. Drzewo. Requiem dla gospodyni”.

Wszystkie dramaty Wiesława Myśliwskiego. Premiera książki Materiały Wydawnictwa Znak

„Dramaty. Złodziej, Klucznik, Drzewo, Requiem dla gospodyni” to zbiór zawierający cztery unikatowe opowieści rozgrywające się w surowym klimacie chałup, wśród prostego ludu, wiejskich wielopokoleniowych rodzin i robotników. Ich zwykle szara codzienność raz po raz przenika się ze światem metafizycznym, ociera o wyjątkowość i pozwala przez to na wysnucie z niej wielu interesujących i uniwersalnych mądrości.

 

Nie trzeba zaraz strzelać, żeby zabić. Zabijamy się słowami, myślami, sumieniami, sprawiedliwościami. Zabijamy się i płaczemy nad sobą, bo może takie już przekleństwo nasze?

~ ,,Drzewo”

Prezentowane dzieła są znane nielicznym. Autor pochylił się nad nimi ponownie, dokonał poprawek i zmienił dwa zakończenia. Sprawia to, że można poznawać jego dramaty na nowo.

Chcesz kupić „Złodziej. Klucznik. Drzewo. Requiem dla gospodyni” w cenie, którą sam/-a wybierzesz? Ustaw alert LC dla tej książki!

Co zrobić z rabusiem, który w czasie wojny kradnie kartofle z pola? Jak przekonać starego chłopa, by pozwolił ściąć drzewo, które od zawsze rosło przed jego domem? Czy zamiana ról między hrabią a klucznikiem jest w ogóle możliwa? Dlaczego nikt nie pojawia się na stypie mimo suto zastawionego stołu?

Wojna nie rozgrzesza. Co złe, w wojnę nie staje się lepsze. (…) Może nawet w wojnę grzechy nasze stają się cięższe, bo łatwiej jest grzeszyć, kiedy tyle nienawiści, wokół tyle śmierci co dnia, tyle strachu w ludziach, w tobie.

~ „Złodziej”

Każda powieść Wiesława Myśliwskiego – niekwestionowanego Mistrza polskiej prozy – to wydarzenie. Jego dramaty tymczasem pozostają w cieniu. A są to teksty, które przenika charakterystyczna dla Myśliwskiego uniwersalna i głęboka mądrość. W tych opowieściach powracają ważne dla autora tematy: odpowiedzialności człowieka za zło, spotkania nowego świata ze starym, nieuchronności historii, kresu kultury chłopskiej i jego konsekwencji.

Przeczytaj fragment książki „Złodziej. Klucznik. Drzewo. Requiem dla gospodyni”:

Książka jest już dostępna w sprzedaży online.

---
Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy z wydawnictwem.


komentarze [5]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Pompela  - awatar
Pompela 28.09.2023 20:09
Czytelniczka

Wszystko lubię. Najbardziej może "Ucho igielne", dlatego, że od tego zaczęła się moja przygoda z Wiesławem Myśliwskim. Tak, dość późno zaczęłam, ale potem przeczytałam wszystko i utonęłam w jego twórczości. Uwielbiam bardzo. 
W zeszłym roku kupiłam sobie komplet jego książek, żeby móc w dowolnej chwili do nich wracać. Dramaty też już mam. Wczoraj odebrałam z księgarni.  😊

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
28.09.2023 13:41
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 28.09.2023 12:32
Administrator

Jesteście fanami twórczości Wiesława Myśliwskiego? Która z jego powieści jest waszą ulubioną?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 28.09.2023 13:38
Redaktor

Wszystkie! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Yahol  - awatar
Yahol 28.09.2023 17:15
Czytelnik

Tak.  Mam trudność we wskazaniu najulubieńszej, najbardziej mi pasującej książki. Pasuje mi styl, narracja, koloryt, tło. Z pewnością są słabsze miejsca w tekście, ale jakoś udaje się je przejść prawie niezauważenie. Gdybym jednak miał pokazać palcem - to wskazałbym "Traktat o łuskaniu fasoli" i (jednak) "Wszyscy jesteśmy baśnią".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się