rozwiń zwiń

„Ostatni taki szczyt” – historia pierwszego zdobycia Kanczendzongi

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.05.2021

„Ostatni taki szczyt” to historia pierwszego zdobycia Kanczendzongi, trzeciego najwyższego szczytu Ziemi, ale w opinii wielu – najtrudniejszego. Przyćmiona obecnie przez popularniejszy Everest, uchodzi za najbardziej niedostępny z ośmiotysięczników. W maju 1992 roku podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę zaginęła jedna z najwybitniejszych himalaistek świata, Wanda Rutkiewicz.

„Ostatni taki szczyt” – historia pierwszego zdobycia Kanczendzongi

Mick Conefrey, autor m.in. książki „Duchy K2 – epicka historia zdobycia szczytu”, rozpoczyna swoją kolejną opowieść  – „Ostatni taki szczyt. Jak zdobywano Kanczendzongę” – w 1905 roku, kiedy to grupa, na której czele stanął Aleister Crowley, bezskutecznie próbowała dotrzeć na szczyt. Udało się jej wspiąć na wysokość 6500 m, zanim zagrożenie lawinowe zmusiło wspinaczy do zejścia. Conefrey opisuje następnie losy trzech niemieckich wypraw, które w latach dwudziestych podejmowały dramatyczne próby zdobycia Kanczendzongi, aż do roku 1955, gdy dwaj członkowie brytyjskiej wyprawy – George Band i Joe Brown – jako pierwsi stanęli na szczycie o wysokości 8586 m.

„Ostatni taki szczyt” to w napięciu opowiedziana prawdziwa historia przełamywania barier i stawiania czoła wyzwaniu, jakim są szczyty potężnych gór – nie tylko dla pasjonatów wspinaczki wysokogórskiej.

Na długo przed tym, nim została zdobyta, Kanczendzonga była obiektem podziwu i uwielbienia ze strony rodowitych mieszkańców Sikkimu. Czcili ją jako najświętszą z gór, wierząc, że najwyższy ze szczytów jest domem najważniejszego z wyznawanych przez nich bóstw. Jej skomplikowana nazwa w tłumaczeniu to Pięć Skarbnic Wiecznego Śniegu, a odnosi się ona do wielkich lodowców pokrywających główne ściany masywu.

O autorze

Mick Conefrey to pisarz i filmowiec od ponad dwudziestu lat tworzący filmy dokumentalne o tematyce górskiej dla takich stacji jak BBC, History Channel i Discovery. Autor w „Ostatnim takim szczycie” opowiada ekscytującą historię pierwszego wejścia na Kanczendzongę.

Fragment książki „Ostatni taki szczyt”:

Ostatni taki szczyt

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Ostatni taki szczyt” jest już dostępna w księgarniach online.

Artykuł sponsorowany


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 18.05.2021 16:06
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post