Duchy K2. Epicka historia zdobycia szczytu

Bezdroża
literatura podróżnicza
Krzysztof Krzyżanowski
wspinaczka K2 Himalaje góry

Książka opowiada o pasji, honorze, odwadze i o ludziach, którzy poświęcali wszystko dla celu.

Napisana w tym samym stylu, co Everest 1953 tego samego autora, jednak tamta, budziła we mnie jakieś większe emocje.

To naprawdę dobrze napisana książka. Czyta się bardzo ciekawie i szybko. Zdecydowanie jedna z lepszych z lit. Górskiej. Niesamowite opowieści ze zdobywania góry.

Od lat szczyt K2 budzi mój podziw i fascynację. Nigdy nie byłem w Karakorum i pewnie nie zobaczę tej morderczej góry na żywo, o czym marzę, ale takie jest życie. Dlatego swoje pragnienia topię w literaturze górskiej i wiele czytałem na temat K2. To wymagający ośmiotysięcznik, który pochłonął wiele istnień ludzkich, góra, której do dnia dzisiejszego nikt nie pokonał zimą,...

Co prawda, w temacie literatury górskiej nie przebiła topowego "Wszystko za Everest" czy "Spod zamarzniętych powiek" Bieleckiego, ale i tak jest całkiem wysoko.

Na początku książka bardzo ciężka do czytania, dużo dat i ludzi a mało historii samej góry. W dalszej części to się rozwija i czyta się ją naprawdę przyjemnie, a nawet trzyma w napięciu do samego końca.

Najkrócej warto! Wysokogórskie mniam. Miłośnikom czytania o odmrożeniach, o biwakowaniu w nocy, bez namiotu, na wysokości 8000 m.n.p.m., o balansowania na krawędzi życia i śmierci, o cudownych ocaleniach, o bohaterstwie, o chwale, która nie przeminie aż po koniec świata, polecam w ciemno. Tym, którzy chcą przeczytać o tych co zostali tam na zawsze, niestety również bowiem...

Niesamowicie wciągająca historia pierwszych ataków na górę K2. Nie podchodziłam do tej książki ze szczególnym entuzjazmem, ale już po kilku stronach nie mogłam się od niej oderwać. Mimo, że czytałam przykryta grubym kocem, czułam śnieg i wiatr z którymi zmagali się opisani Himalaiści. Warto przeczytać.

Polecam!
Mimo wolnego zbierania się do tej pozycji i słabego entuzjazmu do wysokich gór i zimna, muszę przyznać, że książka z każdym rozdziałem wciągała coraz bardziej.
Dużo cennych informacji, ciekawych historii ludzi i wiele rozważań dotyczących przebiegu wydarzeń... dających do myślenia po przeczytaniu książki.

Świetnie napisana i przetłumaczona książka, pokazująca z detalami historię pierwszych wypraw na K2, a także bardzo szczegółowo przedstawiająca spór Bonattiego z zespołem Compagnioni-Laciadelli z 1954 roku o rzeczywisty przebieg ataku szczytowego wyprawy włoskiej, która jako pierwsza zdobyła tę górę. Czyta się jak dobrą powieść!

• Góry
  • 2020