Duchy K2. Epicka historia zdobycia szczytu

2019-08-14
2019-08-14
Krzysztof Krzyżanowski
wspinaczka K2 Himalaje góry

Świetna, bogato opisana historia trudności towarzyszącym pierwszym próbom zdobycia szczytu i finalnemu udanemu atakowi.

Jak w ocenie: bardzo dobra. Bardzo dobrze zebrana w jednym miejscu historia podboju K2. Wiele ciekawych opisów, informacji i historii. Jedynym minusem to, że ta książka bardziej przypomina kronikę, przez co ciut długo się ją czyta. Warto jednak. Zdecydowanie.

Fantastyczna, czyta się jak kryminał z dreszczykiem i pięknymi górami w tle. Straszna szkoda, że nie ma zdjęć, które zawsze mocniej pobudzają moją wyobraźnię.
Moim zdaniem, lepsza niż "Ostatni taki szczyt", ale może to kwestia odmiennych historii zdobywania każdej z tych gór. Już zaczęłam szukać kolejnej pozycji dotyczącej K2, a przywoływanej przez autora -" Five miles high".

Świetna książka, czyta się ja jednym tchem! Bardzo mi się podobały opisy wypraw górskich

Książka opowiada o pasji, honorze, odwadze i o ludziach, którzy poświęcali wszystko dla celu.

Napisana w tym samym stylu, co Everest 1953 tego samego autora, jednak tamta, budziła we mnie jakieś większe emocje.

To naprawdę dobrze napisana książka. Czyta się bardzo ciekawie i szybko. Zdecydowanie jedna z lepszych z lit. Górskiej. Niesamowite opowieści ze zdobywania góry.

Co prawda, w temacie literatury górskiej nie przebiła topowego "Wszystko za Everest" czy "Spod zamarzniętych powiek" Bieleckiego, ale i tak jest całkiem wysoko.

Na początku książka bardzo ciężka do czytania, dużo dat i ludzi a mało historii samej góry. W dalszej części to się rozwija i czyta się ją naprawdę przyjemnie, a nawet trzyma w napięciu do samego końca.

Najkrócej warto! Wysokogórskie mniam. Miłośnikom czytania o odmrożeniach, o biwakowaniu w nocy, bez namiotu, na wysokości 8000 m.n.p.m., o balansowania na krawędzi życia i śmierci, o cudownych ocaleniach, o bohaterstwie, o chwale, która nie przeminie aż po koniec świata, polecam w ciemno. Tym, którzy chcą przeczytać o tych co zostali tam na zawsze, niestety również bowiem takie historie są nierozerwalnie związane z "Górą Mordercą". Tym którzy chcą liznąć temat, a nie wiedzą gdzie po raz pierwszy przyłożyć język też. Tutaj naprawdę można sprawdzić czy to tematyka dla Was. Solidnie napisana, wysokogórska literatura faktu, z bardzo niewielkimi elementami ziewnymi. Historia, emocje, chwała, porażki, śmierć, a wszystko oparte na twardych faktach. To się po prostu czyta. Polecam z czystym sumieniem.

• Góry
  • Literatura górska