Kobieca siła, miłość i magia

Brylant Brylant
16.05.2016
Okładka książki Czarownica Anna Litwinek Logo Patronat

Większość małych dziewczynek marzy o tym, aby zostać wróżką. A co jeśli dorosła już kobieta nagle odkryje, że magia, tajemne moce, średniowieczne księgi i tajemne ugrupowania, to nie tylko naiwna wiara w baśnie i fantazje, ale realni ludzie i zdarzenia? Czy na świecie istnieje tylko to, czego możemy spróbować, nazwać i dotknąć palcami? W powieści Anny Litwinek „Czarownica” mamy okazję przekonać się, że nie zawsze.

Sonia to zwyczajna dziewczyna, pracująca jako dziennikarka dla lokalnej gazety w małej miejscowości. Prowadzi życie typowe dla młodej dziewczyny, za dnia pracuje, wieczorami spotyka się ze swoimi przyjaciółmi. Redakcja gazety to dla dziewczyny zarówno praca, drugi dom, jak i wierni, oddani przyjaciele. Dziewczyna mieszka sama. Matka Sonii zniknęła wiele lat temu w dramatycznych okolicznościach. Któregoś dnia Sonia dostaje zlecenie napisania artykułu na temat tajemniczych odkryć archeologicznych na starym mieście, wykopaliskach w ruinach zamku królewskiego i zachowanych wampirzych pochówkach z XVI wieku. Ma również zrobić wywiad o odkrywaniu korzeni miasta i tajemnicach mieszkańców sprzed wieków.

Z chwilą rozpoczęcia dziennikarskiego śledztwa oraz ukończenia przez Sonię trzydziestych urodzin z dziewczyną zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Traci siły, ma dziwne wizje oraz senne koszmary. Zaczyna rozumieć, że otaczający ją tajemniczy ludzie, zrobią wszystko, aby cała prawda, której rąbek zdołała odkryć, nie ujrzała światła dziennego, a jej samej wkrótce może zagrażać śmiertelne niebezpieczeństwo…

W swoich działaniach i niebezpiecznych przygodach Sonia nie jest na szczęście sama, ponieważ w idealnym momencie pojawia się u boku dziewczyny ciotka Hala. Ta barwna i kolorowa, tajemnicza kobieta posiada niezwykły dar do nawiązywania kontaktów z ludźmi. Na drodze Sonii staje również Iwo, tajemniczy doktor archeologii oraz dawna miłość Sonii, chłopak i przyjaciel Tymek. Obaj panowie intrygują Sonię. Iwo jest zdziwaczałym młodym naukowcem, który ma lekki dystans do większości kobiet oraz tendencję do oceniania i szufladkowania nowo poznanych osób. Tymek jest natomiast osobą o której Sonia nie potrafi zapomnieć, a dawna namiętność łącząca ją z chłopakiem tli się jeszcze w dziewczynie. Jednak na poznanie całej prawdy o obydwu mężczyznach i na odkrycie na kim tak naprawdę może polegać i komu może zaufać przyjdzie jej trochę poczekać…

Książka na pewno spodoba się fanom tematyki wampirów, czarów i magii. Jest baśniowa, magiczna i nietypowa. Mamy tutaj zderzenie kościoła i średniowiecznych tajnych ugrupowań, gromadzących wiedzę i szerzących dobro od setek lat. Zapach starych ksiąg, powiew chłodnego wiatru w przedsionku starego kościoła, tajemnice, strażnicy prawdy i zwykłe miasteczko, które pozornie żyje tylko swoim spokojnym życiem. Rzeczywistość i nowoczesność miesza się tutaj z klimatami okresu inkwizycji i średniowiecznych czarownic palonych na stosie. Mamy tutaj talizmany i wiarę w siłę natury oraz magiczną moc żywiołów. Zwyczajne życie, młodość, energię i szalone imprezy. Złe demony i duchy, kontra dobre anioły. Na każdej stronie książki umieszczony został czarny ptak, kruk. Kruk jako symbol nadchodzących zdarzeń, dobrych czy tych złych, o tym dowiadujemy się przewracając kolejne strony książki.

Magdalena Wentrys