Historia kołem się toczy

kryptonite kryptonite
26.10.2015
Okładka książki Namiętności Eugenii R. Carole DeSanti Logo Patronat

Dziesięć lat – tyle czasu trwały poszukiwania potrzebnych informacji przez CaroleDeSanti oraz jej prace nad napisaniem powieści „Namiętności Eugenii R.” Autorka tej książki jest uznaną szefową wydawnictwa, które wypromowało popularne obecnie pisarki jak Tracy Chevalier, Melissa Bank czy Deborah Harkness. Sama Carole, będąc pod wrażeniem klasycznych już tytułów jak „Pani Bovary” czy „Nany”, postanowiła stworzyć własną opowieść o kobiecie żyjącej w XIX wieku, której, w wyniku różnych doświadczeń życiowych, młodzieńcze ideały ostatecznie upadły. I tak została wydana wielowątkowa powieść historyczna w formie pamiętnika o losach tytułowej Eugenii, młodej Francuzki, bardzo podobnej do bohaterek Gustava Flauberta i Emila Zoli.

Eugenia Rigoult, młodziutka dziewczyna z francuskiej prowincji, pod wpływem silnego uczucia do arystokraty Stefana, postanawia uciec razem z nim do Paryża. Jednak mężczyzna, mimo wcześniejszych obietnic, bardzo długo nie pojawia się w mieście, pozostawiając bohaterkę bez żadnych środków do życia. Dodatkowo dziewczyna dowiaduje się, że jest w ciąży, co jeszcze bardziej komplikuje jej trudną już sytuację. Pozostawiona sama sobie postanawia poradzić sobie w ułożeniu życia w stolicy Francji, mimo przeciwności losu oraz bardzo napiętej sytuacji ekonomicznej i politycznej w kraju oraz Europie. Na drodze Eugenii stają różni ludzie, którzy w przyszłości będą mieć ogromny wpływ na dalszy rozwój wypadków oraz osobowość tytułowej bohaterki powieści...

Carole DeSanti napisała bardzo ciekawą książkę, w której fikcyjne wydarzenia z życia poszczególnych postaci bardzo dobrze oddają nastrój II połowy XIX wieku we Francji. Autorka włożyła mnóstwo pracy, aby stworzyć przekonującą historię w interesującym okresie historycznym. Nie pominęła żadnych zagadnień, w tym polityki (relacje między Francją a Prusami, wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych, decyzje polityczne Ludwika Napoleona), społeczeństwa (ogromna przepaść majątkowa między wyższymi a niższymi grupami społecznymi, rejestracja prostytutek, przytułki, „godzina policyjna”), sztuki (dekadentyzm, skandal związany z „Panią Bovary”, artyści uzależnieni od absyntu) czy też zmiany, jakie nastąpiły wraz z odejściem Cesarstwa, rodu Napoleona i jego kodeksu, a powstaniem Republiki. Tło historyczne i społeczne „Namiętności Eugenii R.” to bez wątpienia ogromny walor całej powieści – czytelnik podczas lektury poznaje wiele ciekawych i zaskakujących zasad funkcjonowania w XIX-wiecznym Paryżu, zwłaszcza przedstawicieli niższych warstw, tej bardziej „interesującej” z punktu widzenia literatury.

Na temat bohaterów tej powieści można napisać wiele, ale ograniczę się do najważniejszych kwestii. Z całą pewnością sama tytułowa postać Eugenii Rigoult może konkurować ze swoimi klasycznymi pierwowzorami jak Emma Bovary czy Nana. Na samym początku poznajemy niewinną, nieświadomą wielu rzeczy dziewczynę, zakochaną w Stefanie, aby wraz z nowymi wątkami i rozwojem fabuły zobaczyć jej przemianę w doświadczoną kobietę, która próbuje uwolnić się od przeszłości. Jej decyzje oraz zachowania z jednej strony wzbudzają współczucie (zwłaszcza w przypadku ciąży oraz utrzymania dziecka), ale z drugiej strony mogą powodować przy dalszej lekturze, że w czytelniku pojawia się znużenie (chodzi o kochanków Eugenii). Mimo tej niewielkiej wady ta postać zasługuje na wyróżnienie, zwłaszcza w fragmentach, kiedy wyraźnie zostaje powiedziane, że wszystko, o czym czytamy, jest napisane własnoręcznie przez Eugenię, a często pamiętnikarka się męczy, zwłaszcza w długich fragmentach o bolesnej przeszłości... Inni bohaterowie (wyzwolone Jolie i Louise, przedsiębiorcza Francoise, wypalony malarz Chasseloup czy bystre uwodzicielki bogatych dżentelmenów) również są wielowymiarowi i ciekawi dla całej historii.

„Namiętności Eugenii R.” to gratka dla wielbicieli XIX-wiecznej francuskiej prozy spod znaku Flauberta, Hugo czy Zoli. Jestem pewna, że opowieść o tytułowej bohaterce nikogo nie zostawi obojętnym. Sama nie będę mogła doczekać się (o ile powstaną) innych powieści Carole DeSanti.

Anna Wolak