rozwiń zwiń

Zastanawiające stworzenia

Róża_Bzowa Róża_Bzowa
11.09.2013
Okładka książki Nie każdy umiał się przewrócić Ewa Stiasny, Toon Tellegen

W książkach dla dzieci często przeczytać możemy o przygodach zwierząt. Są to najczęściej zwierzęta wesołe, energiczne, poruszające się szybko i przeżywające mnóstwo perypetii. Nierzadko są również uosobieniem jakichś ludzkich cech – zalet lub przywar. Czytając o ich niespożytej energii i pomysłowości niejeden mały czytelnik wzdycha zazdrośnie. Rzadko bowiem w życiu zdarza się, by każdy dzień obfitował w ciekawe wydarzenia i przygody. Raczej po kilku dniach szalonych wydarzeń zdarzają się inne, w których nie dzieje się nic ciekawego – tylko codzienne sprawy, jakieś rozmowy przy kawie lub herbacie, rozmyślania lub obserwowanie innych.

Podobnie rzecz ma się w „Nie każdy umiał się przewrócić” – książce, którą można traktować jako zbiór przygód mieszkańców pewnego lasu lub jako tom przypowiastek filozoficznych, których bohaterami są zwierzęta. Stworzenia to nietypowe – co przyzna każdy czytelnik tego woluminu – obdarzone ponadprzeciętną umiejętnością refleksji, wysnuwania abstrakcyjnych myśli oraz niesamowitą wyobraźnią i nieosiągalnymi z pozoru marzeniami, które - o dziwo – się spełniają. Pełna uroku, poetycka, mądra, dowcipna, refleksyjna i zaskakująca materia tych opowiastek oczaruje dzieci w każdym wieku, od urodzenia do lat 139. Kogóż bowiem nie zafascynuje słoń z ogromną potrzebą lekkości i wysokości, żółw z pragnieniem wytwarzania decybeli, konik polnych marzący o przeskoczeniu wszechświata czy wreszcie przedziwna przyjaźń mrówki i wiewiórki, polegająca w dużym stopniu na wspólnym milczeniu? Lub kogo nie zachwyci opowiadanie tytułowe, w którym dramatem może stać się zbytnia własna doskonałość na tle defektów innych?

Toon Tellegen, holenderski lekarz i poeta oraz autor piszący dla dorosłych po wielu latach pracy literackiej zaczął pisać dla dzieci i to właśnie te utwory przyniosły mu największy rozgłos i uznanie. W jego dziełach dla najmłodszych główne role grają zazwyczaj mrówka i wiewiórka – tak jest również w powyższym tomie. Książka otrzymała nagrodę Duży Dong – Dziecięcy Bestseller Roku 2005. Obecnie możemy cieszyć się jej drugim wydaniem. Oprócz nieszablonowej treści zachwycają ekspresyjne ilustracje Ewy Stiasny, doskonale oddające klimat książeczki i często będące intuicją, przeczuciem i zarysem tego, co zaraz ma się wydarzyć…

Bardzo oryginalny tom oraz refleksja nad biografia jej autora, daje przedsmak tego, co intuicyjnie przeczuwa każdy dorosły pasjonat książki dziecięcej – do literatury dziecięcej trzeba… dorosnąć. Podobnie zresztą jest z dziecięcym pojmowaniem świata i jego rozumieniem – dzieci w mgnieniu oka rozumieją to, czego nie potrafią wyjaśnić filozofowie. Nie wierzysz? Zajrzyj do tej książki.

Jowita Marzec