Masłem do dołu, piwem do góry

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
26.04.2013
Okładka książki Masłem do dołu Petr Šabach

Piwna opowiastka piwnych przyjaciół. Zdaje się, że centrum dowodzenia wszystkich rozwiązanych i nierozwiązanych spraw jest knajpa „Cisza”, w której to rodzą się niecne plany, albo i też zażegnane zostają waśnie i spory.

Ta powieść nie jest o niczym szczególnym, składa się z wielu anegdot, które jednak łączy wspólny wątek, a budują go dwaj starzy, zramolali piwosze, których zapewne mijalibyśmy szerokim łukiem na ulicy. Są to Arnošt - sześćdziesięcioletni właściciel antykwariatu
i Evžen – stary piwosz w kurtce m 65 wzór Regiment. Dwaj znawcy tematów wszelakich, zawsze na posterunku, zawsze pełni energii do działania. Arnošt z książką za pazuchą,
a Evžen z bronią pod kurtką. Dwaj myśliciele z własną filozofią, która zawsze zaczyna
i kończy się piwem. Całość historii opowiadana jest z perspektywy Arnošta, który prowadzi czytelnika przez półki antykwariatu i zapoznaje go ze swoją córką Julią i jej synem Mišą.
I tutaj zdaje się rozpoczynać prawdziwa fabuła, kiedy to za pośrednictwem opowiadacza
i głównego bohatera wchodzimy z butami w życie nieudanego małżeństwa Julii, romansów jej męża i kłopotów z Mišą.

Narrator skacze z jednego wątku do drugiego. Trochę o sobie, trochę o innych z nutką sarkazmu i wyczytanej elokwencji. Nie ukrywa swoich słabości i daje do zrozumienia, że miłość, szczęście i rodzina, to poszczególne strony jednej i tej samej książki.

Cała historia ma swoje dobre momenty, ciekawie rozbudowane sytuacje i dialogi, z których można się pośmiać, bo w końcu nie w każdej powieści jeden z bohaterów nakrywając się kurtką próbuje udawać psa…To lekkie czytadło wywołujące uśmiech na twarzy. Jest nawet intryga i działanie w ukryciu, humor sytuacyjny i wyjątkowe porady takie jak np. nie stój jak widły w gnoju.

Petr Šabach, znany czeski pisarz, stworzył chmielny świat pachnący starymi książkami
z antykwariatu, w którym weseli bohaterowie dzielnie przeciwstawiają się „rogalikowi wywróconemu do dołu”. Powieść wprowadza optymistyczny klimat, w którym wszystkie sprawy da się rozwiązać, a jak nie, to zawsze można napić się piwa.

Grzegorz Śmiałek

Cytaty za: "Masłem do dołu”, Petr Šabach , Wydawnictwo Afera, Wrocław, 2013.