O miłości innej niż zwykle

Inegrette Inegrette
19.01.2023
Okładka książki Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości Agata Romaniuk
2078 ocen

Zaryzykuję stwierdzeniem, że osoby po pewnym roku życia są wykreślane lub ich rola zostaje na tyle zminimalizowana w życiu społecznym, że widać to nawet w literaturze. Kobiety i mężczyźni w pewnym wieku zostają odpowiednio dopasowani do ról babć i dziadków, a o ich życiu opowiada jedynie seria comiesięcznych artykułów o wysokościach emerytur. A przecież ich życie to o wiele więcej. I właśnie tutaj cała na biało wchodzi Agata Romaniuk, która do tematu drugiej młodości podeszła z zupełnie innej, a wręcz zaskakującej strony.

Temat miłości nie jest obcy tej autorce. Jej wcześniejszy reporterski debiut też podejmował ten temat w inny sposób. „Z miłości? To współczuję” był jednym z pierwszych reportaży, jakie przeczytałam. Podchodził do tematu w lekki i przyjemny sposób, dlatego spodziewałam się, że jej najnowsza książka będzie bardzo podobna. I miałam rację – „Krótko i szczęśliwie” to zbiór tekstów o miłości, która dosięga kogoś innego niż młodocianych podlotków. Wręcz przeciwnie. Główni bohaterowie tych reportaży przeżyli już niejedno, a czasy motyli w brzuchu teoretycznie mają już dawno za sobą. Przynajmniej tak mogłoby się wydawać.

Nie będę ukrywać, przy „Krótko i szczęśliwie” naprawdę da się wzruszyć. A mówię to ja, która prawie nigdy nie płacze przy książkach („O psie, który jeździł koleją” się nie liczy), a nawet ciężko sprawić, by ścisnęło mnie w dołku. A Agata Romaniuk naprawdę złapała mnie mocno za serce i trzymała aż do ostatniego tekstu. Jestem pewna, że żaden, nawet najmocniejszy czytelnik, nie przejdzie suchą stopą, a raczej suchym okiem przez wszystkie 12 krótkich reportaży. Bo Romaniuk sięga po miłość w różnych postaciach i nie epatuje usilnym pragnieniem wywołania u czytelnika potoku łez. Wręcz przeciwnie. Przy lekturze tej pozycji można poczuć jedynie ciepło i pewne bezpieczeństwo, że miłość występuje nawet po przekroczeniu pewnej linii wieku.

Jeśli szukacie reportażu, od którego chcecie zacząć swoją przygodę z tym gatunkiem, to Agata Romaniuk będzie idealnym wyborem. Jeśli przechodzicie właśnie paskudne rozstanie i przestaliście wierzyć w miłość, to także powinniście sięgnąć po tę książkę. Czy jesteście w szczęśliwym związku, czy smutnym, czy na ckliwe romanse reagujecie wywracaniem oczami, to i tak powinniście przeczytać „Krótko i szczęśliwie”, bo to po prostu dobra pozycja.

Kinga Kolenda