Trójkąt miłosny to coś, co zbrodnia lubi najbardziej

Inegrette Inegrette
31.08.2022
Okładka książki Zerwane zaręczyny Agatha Christie

Książki Agathy Christie można podzielić na różne sposoby. Najbardziej oczywisty podział to ten na pozycje lepsze i gorsze. Na te na bardziej leniwe dni i te ze zdecydowanie bardziej mrocznym klimatem. Na lato, na jesień, na zimę. Na te przeznaczone dla tych, którzy wolą aroganckiego Poirota, lub dla tych, co preferują poczciwą, ale z lekka wścibską pannę Marple. Tak naprawdę dla każdego znajdzie się coś dobrego. Christie jest chyba jedną z niewielu autorek, których książki można polecać w zależności od pory roku, klimatu, pogody i humoru czytelnika. A gdzie na tych wszystkich listach znajdują się „Zerwane zaręczyny”?

Herkules Poirot mimo wyroku sądu wciąż bada sprawę tajemniczego morderstwa córki ogrodnika. Czy dziedziczka fortuny faktycznie mogła posunąć się do tak okrutnej zbrodni z powodu złamanego serca? W końcu odbicie komuś narzeczonego również jest niemałą zbrodnią! Poirot będzie zmuszony zatańczyć z najbardziej wyrafinowanymi kłamcami, dla których mijanie się z prawdą jest chlebem powszednim. Jedni robią to w dobrej wierze, inni szukają w całej tej sprawie własnych korzyści. A Poirota goni czas.

W tej książce jest wszystko to, co fani klasycznych kryminałów uwielbiają. Miłość, zbrodnia, skomplikowane relacje między postaciami, wysoka socjeta i kłamstwa na każdym kroku. Nic, tylko zasiąść z kubkiem gorącego earl greya do lektury. Dodatkowym smaczkiem z pewnością okaże się fakt, że postać Elinor Christie wzorowała na samej sobie. A i dla fanów spraw sądowych znajdzie się coś w tej książce. Cały proces nadaje tej powieści pewną dynamikę. Dzięki temu „Zerwane zaręczyny” czyta się naprawdę szybko. Gdybym miała umieścić tę powieść Christie na jakiejkolwiek liście, to zdecydowanie byłaby to ta z lepszymi jej powieściami. Od „Zerwanych zaręczyn” aż nie chce się oderwać, więc ostatecznie kończy się tę książkę na jednym posiedzeniu – z poczuciem, że szkoda, iż ta przygoda trwała zaledwie chwilę.

Kinga Kolenda