Przepis na krwawą zbrodnię

Inegrette Inegrette
13.12.2021
Okładka książki Tajemnica gwiazdkowego puddingu Agatha Christie

Agatha Christie była niezwykle płodną pisarką. Na swoim koncie ma mnóstwo osobnych historii ze swoimi najbardziej znanymi bohaterami jak Herkules Poirot i panna Marple. Ale udało jej się napisać również kilka zbiorów opowiadań i jednym z nich jest właśnie „Tajemnica gwiazdkowego puddingu” – czyli zbiór historii, który idealnie może nadać się na krótką lekturę przed świątecznymi przygotowaniami.

Bo choć motywem przewodnim nie jest choinka, a mordercą nie jest Święty Mikołaj, to i tak ten zbiór opowiadań będzie idealny dla czytelników zabieganych między przygotowywaniem jednej świątecznej potrawy, pakowaniem prezentów, a także tych, którzy po zjedzeniu kilogramów mandarynek i pierogów padną plackiem z przejedzenia. Zresztą takie zbiory to idealna lektura dla każdego zabieganego mola książkowego niezależnie od pory roku i sytuacji. A takich w swoim dorobku Agatha Christie ma kilka.

„»Zagadka hiszpańskiej skrzyni« to ulubiona sprawa Herkulesa Poirota. Uważa, że pokazał w niej najwyższą klasę! Z kolei panna Marple była zawsze zadowolona z przenikliwości, jaką wykazała w »Szaleństwie Greenshawa«”.

Nie będę jakoś specjalnie przedłużać i budować niepotrzebnego napięcia. Trochę już książek Christie w swoim życiu przeczytałam i parę zbiorów również mogę odhaczyć. I tak jak w tym roku zaprzyjaźniłam się z krótką formą, tak te autorstwa Królowej Kryminału nie zawsze mi podchodziły ze smakiem. Jestem jedną z tych osób, które historie zawarte w „Dwunastu pracach Herkulesa” za najsłabsze, jaki autorka kiedykolwiek napisała. A jednak „Tajemnica gwiazdkowego puddingu” bardzo mnie zaskoczyła. Nie tylko przypomniała mi, dlaczego tak bardzo lubię krótką formę, ale jest też chyba najlepszym w mojej opinii zbiorem tej pisarki.

Znajdzie się coś dla fanów nieco aroganckiego Herkulesa Poirota i dla dociekliwej i może trochę wścibskiej panny Marple. 6 historii, w których Christie umieściła całą galerię barwnych postaci i niejedną doskonałą zagadkę. W „Tajemnicy gwiazdkowego puddingu” – jedyne opowiadanie z delikatnie świątecznym klimat, ponieważ aby rozwiązać zagadkę kradzieży pewnego kamienia szlachetnego, Herkules Poirot będzie musiał opuścić swoje mieszkanie i spędzić tradycyjną angielską gwiazdkę na wsi. W tym zbiorze czytelnicy będą też mieli okazję zapoznać się z ulubioną sprawą belgijskiego detektywa, mianowicie „Zagadkę hiszpańskiej skrzyni”. Mały Belg trafia na tę sprawę w gazecie – w pewnej ozdobnej skrzyni służący odkrywa zwłoki swojego pracodawcy. Policja sprawę rozwiązała dość szybko, gospodarz przyjęcia, który miał romans z żoną ofiary, trafił już za kratki, natomiast Poirot nosem wyczuwa podstęp. „Dwadzieścia cztery kosy” to niby historia jak wiele podejrzana śmierć i oczywiście spadek w roli głównej, ale wciągnie was bez reszty. W „Śnie” pewien milioner zaprasza detektywa na spotkanie, ponieważ co noc śni mu się dokładnie ten sam koszmar, w którym odbiera sobie życie we własnym gabinecie. Belg nie bierze słów mężczyzny na poważnie, dopóki nie dociera do niego informacja o śmierci niedoszłego klienta. Natomiast w „Szaleństwie Greenshawa” panna Marple wyruszy rozwiązać zagadkę śmierci właścicielki nietypowego domostwa. Jeśli zaś chodzi o opowiadanie „Popychadło”, czyli moje ulubione z tego zbioru, Poirot wyruszy tropem mordercy zamordowanego we własnym domu sir Astwella. Czy weźmie pod uwagę kobiecą intuicję wdowy i podąży jej za jej podejrzeniami?

Dla tych mniej lub bardziej zabieganych, dla osób, które nie przepadają za świątecznymi powieściami obyczajowymi, a jednak szukają w literaturze, małego, bo małego, gwiazdkowego akcentu. Lubię wracać do krótkiej formy, a ten zbiór przypomniał mi dlaczego, raz na jakiś czas wolę opowiadanie od liczącej tysiąc stron powieści.

Kinga Kolenda