rozwiń zwiń

Czy historia mydła może być interesująca?

Inegrette Inegrette
02.09.2021

Pamiętacie jeszcze początek pandemii koronawirusa? Nie przez przypadek przywołuje ten moment naszego życia, bo i sama autorka od tego zaczyna swoją książkę. Ogólne przerażenie połączone z widokiem pustych półek w prawie wszystkich sklepach. Zdobycie mydła czy papieru toaletowego graniczyło wtedy z cudem. Nie trzeba było czekać długo, by pojawiły się żarty, że potrzebowaliśmy globalnej pandemii, by ludzkość dbała o higienę. No właśnie, a jak właściwie jest z tą higieną? Dbamy o nią, czy nie? I jeśli tak, to kiedy zaczęliśmy się tym przejmować? Jak malowały się kobiety ze Starożytnego Rzymu czy Egiptu? Czy możemy się czegoś dowiedzieć przez badanie starych wychodków? Na te wszystkie pytania odpowie wam Agnieszka Krzemińska i sierpniowa książka z serii „Zrozum”.

Książki z tego cyklu można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza jest zdecydowanie bardziej naukowa. Znajdą się w niej tacy autorzy jak Carl Zimmer, a także wcześniejsza pozycja, czyli „Od ucha do ucha”. Mnóstwo naukowych faktów, bardziej specjalistyczny język, oczywiście w podany w niezwykle przystępny sposób. Są to też pozycje, które trafią do konkretnej grupy docelowej. Do osób, które interesują się, na przykład biologią, czy psychologią. Natomiast w drugiej grupie znajdą się książki o tematyce zdecydowanie bardziej „ciekawostkowej”. Tutaj znajdą się z kolei obie pozycje Jennifer Wright, ale również „Jeździec bez głowy”. Do tej grupy należeć też będzie „Dawniej ludzie żyli w brudzie”, czyli najnowsza pozycja z tej serii. Która zresztą idealnie uzupełnia się z książką Jacka Hartnella.

Od razu powiem, że jest to jedna z najciekawszych książek z tej serii. Bo choć temat z początku wydaje się banalnie prosty i nudny, to Agnieszka Krzemińska udowodniła w świetnym stylu, jak bardzo pojęcie higieny ulegało zmianie i co dokładnie miało na to wpływ. Czego dzisiejsi naukowcy mogą dowiedzieć się badając DNA wszy? Kto pierwszy wynalazł mydło i toaletę? Czy religia miała jakikolwiek wpływ na higienę swoich wyznawców? Kiedy i w jakiej sytuacji po raz pierwszy w historii padło słowo „okres” i jak wielkim wydarzeniem to było? Agnieszka Krzemińska zabiera swoich czytelników w niezwykłą podróż po historii, której nie przeczytacie w podręcznikach tego przedmiotu. Krok po kroku przez największych władców, poprzez kolejne wydarzenia historyczne, epoki i poprzez kraje całego świata.

Ta pozycja, podobnie zresztą do innych z tej serii, jest idealna na początek przygody z literaturą popularnonaukową. Bardzo treściwa, a jednocześnie przyjemnie napisana, nawet dla tych, którzy nie do końca są obeznani z tym tematem czy gatunkiem. Krótkie rozdziały dodają książce dynamiki, a schowane między faktami różnego rodzaju ciekawostki przyciągają czytelnika. To może być jednocześnie pozycja na jeden wieczór, a także na kilka dni, podczas których czytelnik będzie czytał po jednym rozdziale. Bardzo dobra pozycja i choć moim numer jeden w tej serii dalej jest „Czarna owca medycyny”, to tę również będę świetnie wspominać.

Kinga Kolenda