Witajcie w świecie bestii

sweeciak
13.05.2020
Okładka książki Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów Christopher Berry-Dee
Średnia ocen:
6,2 / 10
160 ocen
Czytelnicy: 802 Opinie: 82

Mózg człowieka jest jednym z najbardziej fascynujących i najmniej odkrytych narządów człowieka. To w nim kryje się nasz umysł, który odpowiada za nasze myślenie, postrzeganie, odczuwanie emocji i zachowanie. To tam kształtuje się nasza osobowość, to kim będziemy i jak będziemy się zachowywać. Ta wielka tajemnica od wielu lat spędza sen z powiek masie uczonych, którzy chcą zgłębić tajniki umysłu. Poznać co się w nim kryje i ukazać to światu. Fascynuje nas także zło, pragniemy wiedzieć, jak dostaje się do naszych myśli i kieruje naszymi czynami. Nic zatem dziwnego, że tak wielu stara się poznać umysły największych psychopatów, aby ich zrozumieć i odkryć co stoi za ich czynami.

Christopher Berry-Dee to światowej sławy kryminolog i śledczy, któremu udało się pozyskać zaufanie najgorszych morderców osadzonych w najsurowszych więzieniach. To z nimi korespondował i przeprowadzał wywiady, próbując pozyskać informację, a także rozgryźć ich umysły. Z jego efektami możemy się zapoznać w takich produkcjach telewizyjnych jak „The Serial Killers”, „Born to Kill?” czy też „Britain’s Most Evil Killers”. Na swoim koncie ma także wiele książek o seryjnych mordercach, w których stara się przybliżyć czytelnikowi brutalny świat psychopatów i bestii. Jedną z takich pozycji są „Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów”, która zaprasza czytelnika takimi słowami „Witajcie na skraju otchłani zdradliwego świata psychopatów i bestii. Wstąpcie do tego piekła, a wasze życie nigdy już nie będzie takie samo”*

„Rozmowy z psychopatami” jest pozycją, w której autor zaprasza nas w mroczną podróż. Jako nasz przewodnik będzie starał się przybliżyć nam zagadnienia psychopatii i tego, co może kierować czynami psychopaty. Przedstawi nam listę cech diagnostycznych profesora Roberta Hare’a, która pozwala ustalić, czy ktoś jest psychopatą / socjopatą, choć ostrzega, że nie jest to lista dla laików. A także inne terminy bądź definicje, które wpływają na wyroki sądów i oceny poszczególnych morderców. Pokazuje nam, że zrozumienie bestii, wyprzedzenie go i zatrzymanie często jest bardzo pracochłonne i czasem bez odrobiny szczęścia niemożliwe. Psychopaci nie mają wypisane na czole tego, co robią, wręcz przeciwnie potrafią tak manipulować, oszukiwać i tworzyć złudną rzeczywistość, że uwodzą swoje ofiary, przyciągają je do siebie a w społeczeństwie, uznawani są za wzorowych obywateli. Warto tu przytoczyć pewien cytat z powyższej książki, który to oddaje „Najbardziej przerażająca cecha seryjnego mordercy polega na tym, że funkcjonariusze organów ścigania zdają sobie sprawę, że taka osoba przebywa na wolności, jednak nie wiedzą, kim jest ani gdzie i kiedy znowu zaatakuje. I może mieszkać w domu obok!”.

W książce Christophera Berry-Dee przyjrzymy się sylwetkom niektórych psychopatów, spróbujemy się zagłębić w ich umysły, odkryć, choć ułamek ich jestestwa. Znajdziemy tu historię ich życia, wycinki z ich listów do autora, a także od osób zaangażowanych w śledztwa. Autor pokaże nam, w jaki sposób próbował do nich dotrzeć, stosując odpowiednie metody manipulacji, aby pomóc innym zrozumieć ich, wspomóc niektóre śledztwa czy wydobyć z nich prawdę, chociażby na temat ukrycia ciał ofiar. Nie znajdziemy tutaj zbyt dużo szczegółowych opisów zbrodni. Niemniej te, które się pojawiają i tak spędzają sen z powiek.

Przy omawianych sylwetka, autor bardzo często odwołuje się do innych pozycji zarówno swoich, jak i innych autorów. Dzięki temu kończąc ową książkę mamy zagwarantowaną listę książek, w których możemy pogłębić wiedzę o mordercach, gwałcicielach, bestiach.

Można by rzec, że cała książka utrzymana jest w stylu opowiadania, czujemy się, jakbyśmy usiedli z autorem przy kawie, a on dzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Choć temat jest dość brutalny i powodujący ciarki to jednak książkę czyta się bardzo szybko, nie nudząc się zbytnio. Co prawda, osoby, które poszukiwały mrożących krew w żyłach opisów zbrodni, mogą się czuć zawiedzione. Jednak autor już na początku zapewniał nam wejście w umysły potworów, a nie w ich czyny i taka jest ta książka. Myślę, że jest to pozycja, która rozbudzi ciekawość zgłębienia owego tematu, może spowoduje, że nasza czujność troszkę się wyostrzy. Bo tak jak mówi autor, psychopatę możemy spotkać wszędzie, na ulicy, w sklepie, portalu randkowym czy w naszym domu. Warto jednak pamiętać, że choć o nich głośno i dokonali strasznych czynów, to jest ich stosunkowo niewielu.

Podsumowując, jeśli chcecie poznać świat, „w którym słonie latają, ołowiane kule odbijają się od ziemi jak piłeczki, a władzę sprawują wróżki” to nie będziecie zawiedzeni. Choć ostrzegam, owa pozycja może mocno wami zatrząść.

* Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów”

Agnieszka Zwolska - Szydłowska

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd