Sylab składanie i gięcie, czyli przybornik młodego erudyty

Róża_Bzowa Róża_Bzowa
12.01.2020
Okładka książki Sylaboratorium Justyna Bednarek, Agnieszka Frączek, Mikołaj Golachowski, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Emilia Kiereś, Ewa Nowak, Zuzanna Orlińska, Zofia Stanecka, Marcin Wicha, Wojciech Widłak
Średnia ocen:
7,5 / 10
19 ocen
Czytelnicy: 109 Opinie: 8

„Ach, mieć taką książkę w dzieciństwie! To istna euforia1!”, myślała recenzentka, przeglądając po raz setny przeczytaną już książkę „Sylaboratorium, czyli leksykon młodego erudyty”. W okresie jej dzieciństwa nikt nie myślał o tym, żeby poszerzać słownictwo dzieci w jakiś zabawny i jednocześnie ciekawy sposób, publikując leksykony dla młodego czytelnika. Można było co najwyżej znaleźć jakąś „Ortografię na wesoło” lub „Gramatykę na wesoło” albo po prostu zabawną książkę popularnonaukową. Ale żeby słownik, i do tego jeszcze z humorem? „To jest po prostu cacko i to nie dla byle darmozjada!” – snuła wnioski recenzentka, podekscytowana lekturą. „Ta książka jest po prostu przefajna!” – przyzwoitość literacka nakazała recenzentce użyć w ostatniej chwili eufemizmu.

Takie bowiem wrażenie wywiera wspomniana książka na osobie czytającej – nie robi nikogo w bambuko, tylko mobilizuje neurony do pracy i zapamiętania nowych słów czy to dorosłego, czy młokosa. Efekt ten do dziś stanowi dla piszącej te słowa prawdziwą zagwozdkę, co wzbudza tym większą atencję dla autorów tej publikacji. I choć większość przywołanych w niej terminów ździebko pachnie naftaliną, to cały tom rozgrzewa lepiej niż termofor. Dziesiątka autorów dwoi się i troi, aby przybliżyć te trudne słowa, a każde z nich, niczym prestidigitator, czaruje nas w swoim stylu, wyciągając ze swojego literackiego kapelusza różne formy – raz wierszyk, innym razem opowiadanie lub też nowelkę kryminalną. Recenzentce przypominają się wciąż – we śnie i na jawie – rozpisane na historię w odcinkach fragmenty Emilii Kiereś oraz opowieści kryminalne Marcina Wichy, nieuchronnie uruchamiające w głowie parantele serialowe. Ilustrujący całość Paweł Pawlak zdecydowanie nie okazał się obibokiem, wykorzystał bowiem cały arsenał technik plastycznych: szkice, rysunki, kolaże i wycinanki, uzyskując efekt, po ujrzeniu którego szczęka opada nawet latimerii.

Może już jednak dość tych zachwytów – wszak czytelnik nie łachudra i sam może dokonać rewitalizacji zasobu własnego słownictwa. W dodatku można sobie powycinać to i owo, poukładać, poprzestawiać i się pozastanawiać. Na zachętę podrzucić tylko wypada pytanie: jaki jest źródłosłów tytułu recenzowanego tomu, hm?

Jowita Marzec

 

1 Wszystkie wyrazy pisane kursywą to pojęcia pochodzące z recenzowanej książki.

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja