rozwiń zwiń

Rozmaitości codzienne

Izabela  Straszewska Izabela Straszewska
04.12.2019
Okładka książki Dotąd dobrze Ursula K. Le Guin

Są takie osoby, które potrafią dostrzec piękno w najdrobniejszym elemencie codzienności. Może to być szum wiatru za oknem, odgłos kroków bliskiej osoby, a nawet kolor nieba. Odnajdują one w zwyczajnych, zdawałoby się, elementach życia powody do swojego osobistego szczęścia. Nie potrzebują drogiej biżuterii, nowego smartfona czy oryginalnych ubrań. Wystarcza im to, że są.

Ursula K. Le Guin z pewnością zaliczała się do grona tych wyjątkowych szczęśliwców. Była nie tylko wybitną pisarką, ale również, a może przede wszystkim, wspaniałą osobą. Była jedną z tych, które patrząc na świat, skupiają się na szczegółach przez większość z nas lekceważonych. Żyła osadzona mocno w teraźniejszości, nie rozczulała się szczególnie nad tym, co było, ani tym bardziej co może jeszcze być. Żyła chwilą, celebrując ją całą sobą i ciesząc się nią.

„Dotąd dobrze” to zupełnie wyjątkowa książka. Poznajemy Le Guin z takiej strony, jakiej nie było w żadnej z powszechnie znanych publikacji. To jedna z najbardziej osobistych i intymnych jej prac – zbiór poezji. Jest to pewnego rodzaju uhonorowanie jej twórczości. Tomik ten dla jej fanów z pewnością okaże się wybornym doznaniem. Ja nie czytuję na co dzień poezji, ponieważ za nią nie przepadam, ale przy wierszach Le Guin z ogromną przyjemnością odpłynęłam do zupełnie innego świata. Są one pełne spokoju, niczym niezmąconego dobra, pogody ducha i pogodzenia się z tym, co przynosi nam życie. U kresu swoich dni czekała na koniec z ogromną godnością i akceptacją. Przeżywszy niespełna dziewięćdziesiąt lat, zebrała w swoim sercu taki ogrom szacunku dla świata, że czerpać będziemy z niego jeszcze przez długie lata. Przelała go bowiem na papier, dając mu w ten sposób ponadczasową moc.

Pamiętaj, kim byłam, zanim słupem soli

się stałam, śmiejącym się dzieckiem psocącym do woli,

chodzącym, gdzie nie każą, robiącym, czego bronią,

radosną dziewczynką […]*

Tomik „Dotąd dobrze” podzielono na siedem części, w każdej gromadząc utwory o nieco innej tematyce i przesłaniu. Są zatem „Spostrzeżenia”, w których honorowym bohaterem jest oczywiście ukochany kot Le Guin, podczas gdy w „Zaklęciach” zanurzamy się w świecie jej codziennych obserwacji. Najbardziej poruszająca, przynajmniej dla mnie, jest jednak część pisana jako ostatnia – „W dziewiątym dziesięcioleciu”. Autorka, będąc u kresu życia, borykała się z wieloma dolegliwościami starczymi, a mimo to wciąż odnajdywała w sobie motywację do pisania. Dzieliła się sobą w ten sposób do końca, oferując całą swoją wieloletnią mądrość.

Być gotową na śmierć jest moim pragnieniem,

pragnieniem nie tylko umysłu,

ale też zmęczonego serca i osłabionych kości.

Boję się, że ciało, zawsze pragnąc więcej,

prędzej pazurami chwyci się płomieni

niż pozwoli mi przejść

przez otwarte drzwi.**

Czy polecam? Jakże mogłoby być inaczej. Należy jednak mieć na względzie fakt, iż od lat jestem przeogromną miłośniczką twórczości Ursuli K. Le Guin i ten tomik traktuję jak wisienkę na torcie całego jej dorobku.

* Cytat z książki – fragment wiersza „Spojrzenie wstecz” Ursuli K. Le Guin.

** Cytat z książki – wiersz „Lęk i pragnienie” Ursuli K. Le Guin.