rozwiń zwiń

Świat za 57 lat

Helluo_librorum Helluo_librorum
14.09.2019
Okładka książki Openminder. Tom 1. Koty Magdalena Świerczek-Gryboś

Modnym i cieszącym się niesłabnącą popularnością tematem filmów i książek są różnorodne wizje przyszłości. Rzadko jednak dotyczą one Polski. Cieszy zatem, gdy na rynku wydawniczym pojawia się nowa pozycja polskiej autorki, która przedstawia swoją wizję przyszłych losów naszego kraju.

2076 rok. Europa, odbudowana po wojnie, zostaje podzielona na dwa obszary. Nowoczesny, oparty na najnowszych zdobyczach technologii Zachód to świat uporządkowany, pełen harmonii i wolny od konfliktów i nierówności. Jego mieszkańcy są pozbawieni możliwości bycia złymi ludźmi. Wynalazek zwany Dobrozmysłem blokuje wszelkie złe emocje, instynkty, a nawet myśli niezgodne z ideą nowoczesnego społeczeństwa, zastępując tym samym unormowania prawne, religię i moralność jego członków. Nie wszyscy jednak chcą zostać zmuszeni do czynienia dobra. Ci, którzy nie zgodzili się na to, schronili się za otoczonym murem Wschodem, będącym w oczach mieszkańców Zachodu siedliskiem bezprawia, chaosu i fanatyzmu religijnego. Zadanie nawrócenia Wschodniaków zostaje powierzone grupie wybranych, specjalnie szkolonych ludzi – openminderów. Jednym z nich jest Nikodem, który za sterem bojowych maszyn eksploruje Kraków.

Dystopia Magdaleny Świerczek-Gryboś jest pełna nawiązań i odniesień do wielu zdobyczy kultury. Znajdziemy tu wątki i elementy znane już z wielu powieści i filmów, których autorzy przedstawiali własne wizje przyszłego świata. Książka będzie zatem gratką dla fanów antyutopii i dystopii, którzy raz po raz będą odnajdywać w niej elementy zaczerpnięte z twórczości swoich ulubionych autorów.

Ogrom nawiązań sprawia jednak, że książkę charakteryzuje o wiele za długa ekspozycja. Brak akcji i niemal całkowity brak dialogów w jej pierwszej części momentami wywołuje znużenie i chęć odłożenia książki na półkę. Autorka serwuje nam wiele opisów i filozoficznych wywodów – tyleż długich, co niepotrzebnych. Wraz z kolejnymi rozdziałami ten sposób prowadzenia powieści nieco się zmienia, potem jednak autorka nieco przesadza w drugą stronę. Nagromadzenie wątków i nawiązań wprowadza do książki duży chaos i czyni ją niespójną. Świerczek-Gryboś wprowadza coraz to nowe elementy, nie poświęcając im należytej uwagi. Kolejne informacje o świecie przedstawionym nie niosą za sobą interesujących dla fabuły treści, a jedynie przytłaczają.

W odbiorze książki nie pomagają także stworzone przez autorkę postaci. Nikodem, tytułowy bohater, jest niemalże pozbawiony charakteru i własnego zdania, brakuje mu ikry i inicjatywy. Pozostali openminderzy zostali potraktowani raczej marginalnie, niewiele o nich wiadomo, nie rozwijają się także w trakcie postępu fabuły. Słabo zarysowani, a przez to mało wiarygodni, nie są zbyt dobrymi towarzyszami w podróży przez stworzony przez autorkę świat.

Powieść Magdaleny Świerczek-Gryboś to miks gatunków i kulturowych nawiązań. Czytelnicy obyci z tekstami kultury oraz miłośnicy postapokalipsy, cyberpunka czy science fiction, o ile przymkną (i to mocno) oko na niedociągnięcia, chaos i niespójność, znajdą w niej pewnie coś dla siebie.

Wart jednak odnotowania jest fakt, że „Koty” to zaledwie początek większej całości, co daje nadzieję, że następne powieści z cyklu będą coraz lepsze i bardziej dopracowane.

Andronika Sawicka