rozwiń zwiń

Kafka byłby zachwycony

Izabela  Straszewska Izabela Straszewska
15.06.2019
Okładka książki Kancelaria Helen Phillips

Prawda jest taka, że przeglądając zapowiedzi wydawnicze, jakiś czas temu zlekceważyłam tę książkę zupełnie. Nie wiem czy to za sprawą okładki, która w pierwszej ocenie nie wydawała mi się kusząca, czy może wina leży po stronie opisu. Któregoś dnia zatrzymałam jednak uwagę na „Kancelarii” nieco dłużej i wtedy stało się coś niesamowitego. Zupełnie nie spostrzegłam, że na tym żółtym polu u dołu okładki została zamieszczona rekomendacja Ursuli K. Le Guin. Według niej jest to książka „napisana z błyskotliwością Italo Calvino i czułością José Saramago”. Skoro więc pisarka, którą uważam za ogromny autorytet i której wrażliwość uwielbiam, poleca „Kancelarię”, porównując ją przy tym do twórczości samego José Saramago, którego cenię równie mocno, decyzja była oczywista. Musiałam „Kancelarię” przeczytać choćby nie wiem co. I okazało się, że to była jedna z moich najlepszych decyzji czytelniczych ostatnich miesięcy.

Helen Phillips ukazuje nam świat, w którym porządek codzienności stanowi brzydota i ubóstwo, ale jednocześnie gdzieś pomiędzy tym, co na pierwszy rzut oka jest takie oczywiste, pojawiają się przebłyski piękna, nie do końca nazwanego, ale bardzo dobrze odczuwalnego. Mamy oto groteskowo nakreśloną sytuację, w której główna bohaterka podejmuje upragnioną pracę. Nie marzyła o tej konkretnie, ale o jakiejkolwiek. Długotrwałe bezrobocie i trudności finansowe sprawiły, że niczym tlenu potrzebowała jakiejś pracy – nieważne, co miałaby robić. I oto jest, bez większych trudności zdobyta – nikt nie pyta o kwalifikacje, nikt nie stawia warunków. Mały pokoik bez okna, biurko, krzesło i odrapane ściany. A pośrodku tego prostego pomieszczenia ona, baza danych i piętrzący się stos burych teczek. Zadanie jest proste i zawsze takie samo. Odnaleźć w bazie danych wybraną osobę i wprowadzić do systemu datę z teczki. Nie wiadomo, co to oznacza, i nie wiadomo, kogo to dotyczy, ale dla naszej bohaterki nie ma początkowo żadnego znaczenia cel zajęcia, jakiego się podjęła. Dopiero potem, kiedy minie pierwsza radość, emocje opadną, a ona sama się przyzwyczai i zdąży znudzić, jej umysł zacznie poszukiwać odpowiedzi na pytanie, na czym tak naprawdę polega ta praca.

Im dalej, tym będzie ciekawiej. Bajkowość i nieprzewidywalność tej historii jest tak wspaniała, że trudno odłożyć „Kancelarię” tak po prostu na bok i zająć się czymkolwiek innym. Chcemy wiedzieć, co będzie dalej, od razu, bez czekania, teraz. Zostałam zdominowana przez „Kancelarię” całkowicie. Z jednej strony rozbudza się tu w zupełnie nieoczekiwany sposób ciekawość, wyobraźnia buzuje, połączenia nerwowe w mózgu iskrzą, a z drugiej strony lekkość, z jaką książka ta została napisana, powoduje, że doznajemy poczucia sporej satysfakcji. Dawno już nie czułam tak wielkiej przyjemności z czytania.

Mamy tu mieszankę wszystkiego, co lubię. Kryminał, kiedy bohaterka wszczyna swoje własne śledztwo, science fiction, objawiające się grą cudownie absurdalnych zdarzeń, baśń, w której istnieją kelnerki potrafiące wróżyć z ręki, i mnóstwo satyry nadającej całości barw. Wszystko jest precyzyjnie opisane, każdy krok, który tu robimy, ma znaczenie – trudno użyć innego określenia na styl Helen Phillips niż „perfekcyjny”.

Weszła lekarka. Za nią młoda siostra w różowym mundurku. Josephine zacisnęła ręce na papierze pod sobą, żeby nie zauważyły, jak drżą jej dłonie.

– Tak – oświadczyła lekarka. – Jest pani trochę w ciąży.

Josephine ogarnęła euforia, a zaraz potem lekki zawód. Oddałaby wszystko za wykrzyknik.

– To chyba ta sytuacja, gdy albo się jest, albo nie jest, prawda? – spytała.*

Cóż można do tego dodać? Polecam gorąco wszystkim, bez znaczenia w jakim wieku czy z jakim gustem literackim. Gdybym mogła cofnąć czas i jeszcze raz odkryć wspaniałość „Kancelarii”, byłabym niezwykle szczęśliwa. To ten rodzaj książki, po której zakończeniu pojawia się dotkliwy żal, że trzeba ją odłożyć na półkę i żyć dalej jakby nigdy nic.

Izabela Straszewska

*cytat z książki