Liverpool – prawdziwa historia

Wojtek Wojtek
11.04.2019
Okładka książki Anatomia Liverpoolu. Historia w dziesięciu meczach Scott Murray, Jonathan Wilson

Dziesięć omawianych tu spotkań zostało wybranych nie dlatego, że to najlepsze mecze Liverpoolu, czy nawet najważniejsze, w tym sensie, że dzieją się na ostatnich etapach rozgrywek, ale ponieważ podkreślają szersze trendy w historii Liverpoolu lub odbyły się na rozdrożu historii i wyznaczają koniec jednej ery, a początek kolejnej.

3 czerwca 1892 roku – to właśnie ten dzień uważa się oficjalnie za początek Liverpoolu. Od tego momentu pisana jest niesamowita historia klubu przy Anfield. Pisana przez kolejne pokolenia piłkarzy, trenerów i kibiców.

Czy można opowiedzieć tak długi okres czasu, całą historię klubu, w zaledwie dziesięciu meczach? Książka, której autorami są Jonathan Wilson oraz Scott Murray, pokazuje, że tak.

„Anatomia Liverpoolu. Historia w dziesięciu meczach” ukazała się nakładem wydawnictwa Sine Qua Non. Na ponad czterystu stronach została przybliżona historia Liverpoolu, jednego z najważniejszych angielskich klubów piłkarskich, od narodzin aż do współczesności.

„The Reds”. Do dziś w mojej szafie wisi koszulka z „10” i napisem „Owen”. Jest to pierwsza koszulka klubowa, którą zakupiłem. Stąd też mój duży sentyment do Liverpoolu. Klub ten jest również w jakiś sposób bliski polskim kibicom. Wszak kilka sezonów rozegrał tam bramkarz reprezentacji Polski Jerzy Dudek.

Autorzy dokonali niezwykłej rzeczy. Opisali historię Liverpoolu w dziesięciu meczach. Przed opisem każdego z nich zostały zamieszczone najważniejsze informacje: składy drużyn, strzelcy bramek, kartki, trenerzy, sędziowie i liczba widzów. Ciekawy jest pomysł na książkę. Relacja danego meczu przeplatana jest historią klubu. Dowiadujemy się, jakie były losy Liverpoolu do tego momentu i potem. Poznajemy filozofię trenerów i piłkarzy, których dziś określa się mianem legend.

Od wygranej 5:0 z Aston Villą 29 kwietnia 1899 roku do pamiętnego zwycięstwa w finale Ligi Mistrzów w Stambule. Wielkie gwiazdy. Wzloty i upadki. Mecze i bramki, które są wspominane do dziś. Wspaniałe zwycięstwa i spektakularne porażki.

Ponieważ mam zaledwie trzydzieści lat, z największym zainteresowaniem przeczytałem dwa ostatnie rozdziały. 15 lutego 2001 roku w Rzymie Liverpool wygrał 2:0 z Romą. Autorzy wskazują, że po słabszym okresie w historii był to początek ponownej drogi na szczyt. Drogi uwieńczonej owym „cudem w Stambule”, gdy 25 maja 2005 roku FC Liverpool w zupełnie nieprawdopodobnych okolicznościach wygrał finał Ligi Mistrzów z Milanem. Po pierwszej połowie przegrywał 0:3. W drugiej odrobił straty, aby dotrwać do karnych, wygrać i wznieść upragnione trofeum. Polskim czytelnikom z pewnością będzie miło, gdy będą czytać o tym, że „prawdziwym bohaterem tego wielkiego meczu został Jerzy Dudek”. Autor nie ma żadnych wątpliwości, pisząc, że „żaden inny piłkarz nie miał takiego wpływu na ostateczny sukces”.

Polskie wydanie książki zawiera epilog, który doprowadza nas do roku 2018.

„Anatomia Liverpoolu. Historia w dziesięciu meczach” to książka obowiązkowa dla każdego fana tego zespołu. Dowiemy się z niej, w jaki sposób budowano klub, który jest jednym z najważniejszych w historii piłki nożnej.

Wojciech Sobański