rozwiń zwiń

Tajniki twojego superkomputera

Arnika Arnika
24.05.2018

Nie ma wątpliwości, że mózg to najważniejszy organ ludzkiego ciała. Bez niego nie byłoby nas – nie tylko nie wiedzielibyśmy, że istniejemy, ale nawet nie istnielibyśmy w najprostszym, biologicznym sensie. Mimo to wciąż niewiele o nim wiemy.

Boguś Janiszewski, specjalista od innowacji dydaktycznych, znany szerzej jako autor popularnonaukowych książek dla dzieci o ekonomii i polityce, opatrzonych wymownym podtytułem „To, o czym dorośli ci nie mówią”, tym razem wziął na warsztat mózg. Prosto i przystępnie opisuje najistotniejsze zagadnienia związane z naszym najważniejszym organem – od tego, skąd w ogóle wzięło się myślenie, przez budowę i funkcjonowanie mózgu po kwestię sztucznej inteligencji.

Ta pięknie ilustrowana przez Maksa Skorwidera książka to podręczne kompendium wiedzy nie tylko dla najmłodszych. Dorośli także znajdą w niej mnóstwo informacji, których raczej nie wynieśli ze szkolnej ławy. Wyjątkowo trafiona jest „gwiazdka” przy podtytule – dorośli nie mówią o tym, czego sami nie wiedzą. Zatem, drodzy rodzice, nie dajcie się dzieciom zagiąć, tylko przeczytajcie tę książkę, zanim one to zrobią. Gwarantuję, że lektura i dla was będzie czystą przyjemnością.

Autorowi udało się opisać budowę, sposób funkcjonowania mózgu oraz kwestie dotyczące samej psychiki tak, by czytanie nie sprawiało trudności – przejrzyście, przystępnie, niezwykle prosto, z odrobiną humoru i wieloma obrazowymi przykładami. Najbardziej spodobało mi się, jak wyjaśnił, w jaki sposób myślimy. Wiecie, że w naszym mózgu mieszkają cztery osoby? Każda jest inna, zachowuje się i myśli zupełnie inaczej, odpowiada za coś innego. I tak: Zosia to najmłodsza, najbardziej świadoma i logiczna część mózgu, Janusz jest bardzo emocjonalny, ale nie potrafi odróżnić prawdy od fałszu, Grażynka odpowiada za programowanie, czyli schematy działania i reagowania, zaś Mu to nasza najgłębsza podświadomość, która zarządza funkcjonowaniem całego organizmu. Podobnych, równie plastycznych i działających na wyobraźnię, metafor jest w tej książce znacznie więcej.

„Mózg. To, o czym dorośli ci nie mówią *(bo często sami nie wiedzą)” jest pozycją odpowiednią tak naprawdę dla każdego. Jeśli nie wiecie, co kupić komuś na urodziny albo sami macie ochotę zgłębić tajniki swojego mózgu, ale ziewacie na samą myśl o podręczniku neurobiologii, ta książka będzie idealna.

Ewa Jemioł