„Nierozłączki”. Jak zaufani przyjaciele pomagają dzieciom odkrywać świat

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.04.2021

Lilka i Pestka to dziewczynki w wieku wczesnoszkolnym, koleżanki z jednej ławki, najlepsze przyjaciółki, które miały się nigdy nie zaprzyjaźnić. Bohaterki serii „Nierozłączki”, przeznaczonej dla początkujących czytelniczek i czytelników, mają głowy pełne pomysłów – często odkrywczych, czasem szalonych, ale zawsze podyktowanych dobrymi intencjami.

„Nierozłączki”. Jak zaufani przyjaciele pomagają dzieciom odkrywać świat

Dotyczy to nie tylko głównych bohaterek, lecz także ich koleżanek i kolegów, którzy mają różne charaktery i różne pasje, a których łączy ciekawość świata, chęć do eksperymentowania i poznawania tego, co nowe. To zresztą naturalne, rozwojowe dla dzieci w tym wieku, czyli w pierwszych klasach podstawówki. Lubią przeprowadzać doświadczenia czy tworzyć różne konstrukcje. A najchętniej robią to razem z rówieśnikami. To czas w ich życiu, w którym grupa rówieśnicza, budowanie relacji społecznych i posiadanie zaufanego przyjaciela lub przyjaciółki staje się szczególnie ważne. Nic więc dziwnego, że po książki z serii „Nierozłączki” – takie jak „Nierozłączki. Lilka i Pestka ratują świat” oraz „Nierozłączki. Lilka i Pestka wydają gazetę” – chętnie sięgają i dziewczynki, i chłopcy. Każde z dzieci znajdzie w nich postać, z którą łatwo będzie mu się utożsamić. Ich zabawy, pomysły, rozterki są uniwersalne dla dzieci na całym świecie.

Nuda siłą napędową dziecięcej wyobraźni

Pestka położyła się na brzuchu.

– Umieram z nudów – jęknęła w nadziei, że mama ją usłyszy. – Umieee-eeram. – Zakaszlała jak umarlak: – he-EKKKHEM! – A potem legła bez ruchu.

„Nierozłączki. Lilka i Pestka ratują świat”

Pozwólcie dzieciom się nudzić! – apelują od lat psycholodzy. To z nudy rodzą się najlepsze, najbardziej kreatywne pomysły. Dokładnie tak jest w przypadku bohaterek „Nierozłączek”. Kiedy robi się nudno, można szukać zaginionego skarbu, zrobić wulkan, wykopać kości dinozaura, a nawet ocalić świat. Można też szukać nowych pasji. Niektóre z nich być może będą krótką fascynacją. Inne mogą stać się hobby na całe życie. Jest tyle rzeczy do zrobienia! Można spróbować swoich sił w balecie, sprawdzić, jak to jest być wydawcą gazety, albo bić światowe rekordy. Jak wszystkie dzieci, Lilka i Pestka mają mnóstwo pomysłów na to, co może sprawić im frajdę. Co szalenie ważne, realizacja tych pomysłów wymaga wyjścia na dwór, wdrapania się na strych, zaangażowania do pomocy przyjaciół. To doskonały wzorzec dla współczesnych dzieci, które rozrywki zbyt często szukają na ekranach. I inspiracja dla tych, które po powrocie do szkół po długiej nieobecności będą na nowo budować relacje z kolegami i koleżankami.

Czy dzieci muszą być grzeczne?

Jeśli będziesz supergrzeczna, a twoje serce pozostanie czyste, zwierzęta pomyślą, że jesteś jedną z nich, pokochają cię i wszędzie będą za tobą chodziły.

„Nierozłączki. I jak tu być grzeczną?”

Nie da się ukryć, że działania Lilki i Pestki czasem wymykają się spod kontroli. Nawet kiedy postanawiają być supergrzeczne i spokojne, w efekcie kończą całe umorusane i same nie potrafią wytłumaczyć, jak to się stało. Myślę, że wiele dzieci doświadczyło czegoś podobnego.

Wielu rodziców, szukając lektur dla swoich pociech, szuka bohaterów, którzy będą świecić przykładem. I ja to doskonale rozumiem! Z doświadczenia jednak wiem, że dużo dzieci lubi książki o łobuziakach i łobuziaczkach. Chętnie czytają o dzieciach nieidealnych, które są im bliższe. Lilka i Pestka takie właśnie są. Dzięki temu ich przygody mogą stać się pretekstem do rozmowy o zagrożeniach i błędnych decyzjach. Zdecydowanie lepiej, żeby dziecko przeczytało w książce, co może się wydarzyć, kiedy zje sto cukierków, niż żeby próbowało dokonać tego samodzielnie. To wielka wartość tych książek. Dzięki nim dziecięca ciekawość zostaje zaspokojona na etapie lektury, a nie samodzielnego realizowania szalonych pomysłów.

Cenna lekcja – każdemu warto dać szansę!

Zanim Pestka poznała Lilkę, wcale jej nie lubiła. Mama Pestki ciągle powtarzała, że Pestka powinna spróbować zabawy z nową sąsiadką z naprzeciwka. Ale Pestka nie chciała.

„Nierozłączki. Lilka i Pestka”

Jednak najcenniejszą lekcją, która płynie z książek o Nierozłączkach jest to, że każdemu warto dać szansę, że nie powinniśmy oceniać nikogo, dopóki go nie poznamy, nie porozmawiamy z nim, nie spędzimy wspólnie czasu. Pestka i Lilka są jak ogień i woda. Na pierwszy rzut oka dzieli je wszystko. Nie wyobrażają sobie, że mogłyby się zaprzyjaźnić. Okazuje się jednak, że dzięki różnicom ich przyjaźń jest wyjątkowa – uzupełniają się i uczą od siebie nawzajem.

Przywodzi mi to na myśl inną książkową serię, która również ukazuje się nakładem wydawnictwa HarperCollins – Hanię Humorek. To motyw, który powraca w opowieściach o tej emocjonalnej dziewczynce, która często miewa paskudny nastrój. Wielokrotnie okazuje się, że osoba, którą Hania uznała za nudną, złośliwą, nieatrakcyjną, przy bliższym spotkaniu okazuje się bratnią duszą albo chociaż inspirującą postacią, od której bohaterka uczy się czegoś nowego.

Myślę zresztą, że Hania Humorek bez trudu zaprzyjaźniłaby się z Nierozłączkami. Na pewno połączyłaby je wrodzona ciekawość. Jak Pestka miewa szalone pomysły, ale zabiera się do ich realizacji metodycznie, co jest cechą właściwą dla Lilki.

Serie łączy też język pełen humoru, poruszanie problemów bliskich dzieciom, a także to, że obydwie są wyjątkowo przyjazne czytelnikom i czytelniczkom rozpoczynającym przygodę z czytaniem. Dlatego dzieci, które znają i lubią książki o Hani, chętnie sięgają również po kolejne tomy „Nierozłączek”.

Dziewczynka z książką "Nierozłączki"

O książkach z cyklu „Nierozłączki”

Na pierwszy rzut oka Lilkę i Pestkę dzieli wszystko. Jedna jest spokojna, druga nie może usiedzieć na miejscu, jedna nieśmiała, drugiej wszędzie pełno, jedna woli różowe sukienki, druga to zdecydowanie typ chłopczycy skaczącej po płotach i drzewach. A jednak los je ze sobą zetknął i sprawił, że stały się nierozłączne. Pogodne i pełne humoru oraz przygód opowieści o przyjaźni, codziennych rozterkach, radościach, kłopotach i nieznośnym starszym rodzeństwie.

Seria regularnie pojawia się na liście bestsellerów „New York Timesa” (wśród takich książek jak „Harry Potter” czy „Dziennik cwaniaczka”). Książki z serii zostały przetłumaczone na 15 języków. W 2013 roku powstał musical na bazie serii, który miał swoją premierę w San Francisco.

W Polsce nakładem wydawnictwa HarperKids ukazało się do tej pory 8 tytułów o przygodach Lilki i Pestki: „Lilka i Pestka”, „Duch, który musiał odejść”, „Lilka i Pestka biją rekord świata”, „Skazane na balet”, „Heca z opiekunką”, „I jak tu być grzeczną”, „Lilka i Pestka wydają gazetę”, „Lilka i Pestka ratują świat”.

O autorkach

Annie Barrows zaczęła pisać książki jako dziewięciolatka, ale nigdy nie wychodziły jej tak, jak chciała, porzuciła więc pisarstwo na dwadzieścia pięć lat. Jest autorką wielu książek dla dorosłych, ale Lilka i Pestka to jej pierwsza opowiastka dla dzieci. Annie mieszka w północnej Kalifornii z mężem i dwiema córkami. Jedna z nich jest podobna do Lilki, a druga do Pestki. Obie wytwarzają duże ilości mikstur.

Sophie Blackall jest australijską ilustratorką, której prace ukazują się w wielu gazetach i czasopismach, m.in. w „New York Timesie”. Mieszka na Brooklynie w Nowym Jorku z mężem i dwójką wspaniałych dzieci, które szpiegują, spiskują i rzucają uroki. Wśród wcześniej zilustrowanych przez nią książek są m.in. „Ruby’s Wish” („Życzenie Ruby”) i „Meet Wild Boars” („Poznajcie dziki”).

Książki z serii „Nierozłączki” są już do kupienia w księgarniach online.

Artykuł sponsorowany


komentarze [3]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
wesolamamusia  - awatar
wesolamamusia 27.04.2021 19:56
Czytelniczka

Coś czuję, że te książeczki spodobały by się zarówno moim bratanicom, jak i mojemu synkowi :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lilijka89  - awatar
Lilijka89 26.04.2021 18:51
Czytelnik

Świetne są te książki, mamy wszystkie :). Razem z córką bawimy się wybornie, czytając o przygodach Lilki i Pestki. ❤️❤️

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 26.04.2021 11:26
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post