Nieciekawa historia

Anton Czechow Wydawnictwo: Sic! Seria: Wielcy pisarze w nowych przekładach literatura piękna
Skučnaâ istoriâ
Skučnaâ istoriâ
literatura piękna
9788361967040
René Śliwowski
Wielcy pisarze w nowych przekładach
kalendarium opowiadania rosyjskie

Nie do podrobienia styl oraz głębia refleksji społecznej. Niestety polskie wydanie (wydawnictwo sic) to edytorska katastrofa pozbawiona korekty, pełna literówek i błędów.

Czechow i ja chyba jednak podążamy dwoma różnymi ścieżkami i nie nadajemy na tych samych falach. Parę lat temu przeczytałem zbiór jego opowiadań i szczerze mówiąc nie przypadły mi do gustu. Dałem autorowi jednak drugą szansę i znowu pudło.

Jakoś nie mogę się „wstrzelić” w jego styl. Nie przykuwa uwagi ani nie potrafi na tyle zaciekawić żebym czytał jego twórczość z...

Tekst nader przygnębiający. Czechow wprost wskazuje tu konieczność istnienia centralnej idei porządkującej życie każdego człowieka, ale nie proponuje żadnego pozytywnego rozwiązania. O religii nie wspomina, miłość okazuje się za słaba i za krótka, nawet o dość oczywistym dla Rosjanina, zdawałoby się, rozwiązaniu, czyli o wódce, nie pada tu żadne słowo.
A zamiast powielać...

To pierwsze moje spotkanie z Czechowem.
Krótkie opowiadanie o nastrojach, frustracjach starszego człowieka, którego już nikt nie słucha, a każdy czegoś chce. Takie problemy uniwersalne i ponadczasowe.
Kolejna twórczość warta zgłębienia. Mogę szczerze polecić.
Po raz kolejny zacytuję znajomego: Literatura rosyjska to inna liga!

Na półkach: , , , , , ,

Opowiadanie „Nieciekawa historia” poprzedzona jest esejem Tomasza Manna na temat twórczości Antoniego Czechowa należącego do firmamentu klasyków rosyjskich, którego gwiazda wciąż jaśnieje wyraźnym światłem. Esej o Czechowie jest doskonałym wprowadzeniem w klimat twórczości rosyjskiego pisarza.

Bohaterem opowiadania jest około 60-letni profesor, tajny radca, nazywany przez...

dałabym i 11 gwiazdek, ale się nie da :(

Opowiadanie utrzymuje nastrój i klimat znany wszystkim ze sztuk teatralnych Czechowa. Pozornie nie wiele się tu dzieje, ot normalne zwyczajne życie. Utytułowany profesor w randze generała przekroczywszy sześćdziesiątkę podsumowuje swoje dokonania i uświadamia sobie, że zbliża się nieuchronnie ku kresowi istnienia. Jest chory, cierpi na bezsenność. Żona, niegdyś piękna i...

Dyskusje

• Literatura rosyjska