Nieciekawa historia

Okładka książki Nieciekawa historia Anton Czechow
Okładka książki Nieciekawa historia
Anton Czechow Wydawnictwo: Sic! Seria: Wielcy pisarze w nowych przekładach literatura piękna
Wielcy pisarze w nowych przekładach
Skučnaâ istoriâ
Sic!
2011-01-01
2011-01-01
9788361967040
René Śliwowski
kalendarium opowiadania rosyjskie

Nie do podrobienia styl oraz głębia refleksji społecznej. Niestety polskie wydanie (wydawnictwo sic) to edytorska katastrofa pozbawiona korekty, pełna literówek i błędów.

Czechow i ja chyba jednak podążamy dwoma różnymi ścieżkami i nie nadajemy na tych samych falach. Parę lat temu przeczytałem zbiór jego opowiadań i szczerze mówiąc nie przypadły mi do gustu. Dałem autorowi jednak drugą szansę i znowu pudło.

Jakoś nie mogę się „wstrzelić” w jego styl. Nie przykuwa uwagi ani nie potrafi na tyle zaciekawić żebym czytał jego twórczość z zainteresowaniem. Złe jego pisarstwo nie jest ale niczym mnie do siebie nie przyciąga, nie wzbudza jakichś większych emocji. Nie wiem czy to kwestia doboru lektury czy po prostu Czechow jako autor nie leży w kręgu moich zainteresowań i upodobań ale jeśli prawdą jest to pierwsze to naprawdę nie wiem po co miałbym sięgnąć jego autorstwa żeby się wreszcie do niego przekonać.

Póki co jednak chyba znowu dam sobie spokój na jakiś czas z twórczością Czechowa.

Tekst nader przygnębiający. Czechow wprost wskazuje tu konieczność istnienia centralnej idei porządkującej życie każdego człowieka, ale nie proponuje żadnego pozytywnego rozwiązania. O religii nie wspomina, miłość okazuje się za słaba i za krótka, nawet o dość oczywistym dla Rosjanina, zdawałoby się, rozwiązaniu, czyli o wódce, nie pada tu żadne słowo.
A zamiast powielać komunały o talencie Czechowa, pozwolę sobie zganić wydawcę za skandaliczną korektę. I pochwalić za towarzyszące utworowi teksty krytyczne, które każą nabrać do autora szacunku i sympatii, a w części biograficznej dostarczają smakowitych anegdot z udziałem innych możnych rosyjskiej literatury.

A zamiast powielać...

To pierwsze moje spotkanie z Czechowem.
Krótkie opowiadanie o nastrojach, frustracjach starszego człowieka, którego już nikt nie słucha, a każdy czegoś chce. Takie problemy uniwersalne i ponadczasowe.
Kolejna twórczość warta zgłębienia. Mogę szczerze polecić.
Po raz kolejny zacytuję znajomego: Literatura rosyjska to inna liga!

To pierwsze moje spotkanie z Czechowem.
Kolejna twórczość warta zgłębienia. Mogę szczerze polecić.
Po raz kolejny zacytuję znajomego: Literatura rosyjska to inna liga!

dałabym i 11 gwiazdek, ale się nie da :(

dałabym i 11 gwiazdek, ale się nie da :(